Tok Laborca upravili medzi svetovými vojnami. Ručne!
Pri rieke Laborec dnes ešte zostaneme. Budeme sa túlať históriou jeho názvu aj toku.
MICHALOVCE. Vedeli ste, že kedysi tiekol esovite? Do dnešnej podoby ho "vyrovnali" až medzi svetovými vojnami. Ručne!
Prečo Laborec?
Na názov Laborec existuje niekoľko teórií. Fantáziu inšpiruje zmes legiend. Náš sprievodca Jaroslav Gorás nám ich ponúka. Jedna hovorí, že vo vodách rieky zahynulo bulharské knieža Labors. Jeho meno pochádza z tureckého pomenovania tigra = Alp-Bars. Na Laborec by to sedelo bol naozaj mocný ako tiger (ktorý si rád odskočil raz tu, raz tam). Laborcu podobné je však aj pomenovanie českého Labe. V nemčine to značí čerstvý, svieži. A slovo "lébe" je život. Aj tieto prívlastky Laborec mal - z Karpát prichádzal čerstvý a svieži, život, vlahu a úrodu prinášajúci. Alebo je názov odvodený od toho, ako sa tok zarezával, resp. zadlabával do terénu? Dlabal = Dlaborec? Alebo od toho, že rieka prinášala množstvo štrku a piesku, z čoho bolo jej dno čisté = biele? "Albe" je biely. Ale pozor, len o hlásku kratšie "alb" je strašiak. Aj tým bol prišiel náhle a bral všetko. Vyberte si, jasné vysvetlenie zatiaľ nie je. Jasné však je, že ľuďom naháňal strach. Po stáročia upravovali brehy zásekmi, posilňovali prútím, kamením či násypmi. V novodobej histórii nerovný zápas platili miestni grófi, monarchia, ba aj spoločná republika Čechov a Slovákov. Nepomohlo. Laborec si ďalej robil, čo sa mu zachcelo.
Esíčko vyrovnali
A aj si tiekol, kade chcel. Konkrétne od pivovaru smerom na Stráňany. Tam, kde je dnes benzínová pumpa, sa stáčal doprava a vracal sa k okraju mesta. Pripomína to názov ulice Starolaborecká. Potom šiel popod židovské kúpele, k mestu sa opäť blížil za dnešným rozostavaným trhoviskom. Tu sa stáčal zase opačne, tiekol poza Bleiov dom a staré Bazáre(dnes Novex) ku kaštieľu. Zmenilo sa to až medzi svetovými vojnami. "Krížom cez to esíčko navrhli projektanti prepoj - prepich rieky. Upravili ho od pivovaru až po sobranecký most," vysvetľuje Gorás. Pri pivovare dosypali breh a koryto rieky vyhĺbili ďalej od fabriky. V úseku od dnešného nového mosta až po kaštieľ urobili nové koryto. Po vykopaní ho ešte vyložili kamením. Práve vďaka tejto heroickej námahe a neskôr vybudovaniu Šíravy sa dnes Michalovčania nemusia báť záplav.
(lyv)
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín