Dvojzmenné vyučovanie bude minulosťou
Dvojzmenné vyučovanie bude od nového školského roka v obci Drahňov minulosťou. Starosta obce Tibor Jasovský hovorí, že rozšírenie školy už bolo nevyhnutné.
DRAHŇOV. Počet detí v obci rapídne rastie. Od septembra ich do školských lavíc zasadne až 145. Vyučovanie v doterajších priestoroch je už technicky aj organizačne nemožné.
Málo tried, čoraz viac detí
V Drahňove funguje málotriedna ZŠ s vyučovacím jazykom maďarským aj slovenským. Počet školákov narastá, hlavne rómskych. V obci žije 1 300 obyvateľov, z toho 700 je Rómov. Minulý rok školu navštevovalo 120 detí. Po vyhodnotení zápisov obec zistila, že od septembra ich bude už 145. Deti pritom roky musia chodiť na dve zmeny. Škola nemá dosť priestorov. Sídli v časti najstaršieho krídla kaštieľa Lónyayovcov z roku 1812. Disponuje len štyrmi triedami. Starosta obce Tibor Jasovský hovorí, že o riešenie havarijného stavu sa snažia už niekoľko rokov. Najschodnejšou možnosťou sa ukázala prestavba priestorov obecného úradu. Donedávna sídlil v novšom krídle kaštieľa. "Presťahovali sme ho do staršieho domu v strede obce. Ten sme zrekonštruovali za obecné." Kaštieľ je kultúrnou pamiatkou. Samospráva ho reštauruje. V pôvodnom stave je už tanečná sála Lónayovcov - slúži ako kultúrny dom: "A tiež školský klub, lebo priestory školy na to nestačia."
Obec pritlačená k múru
Po zápisoch samospráva musela situáciu riešiť urgentne. Pôvodne si chcela zobrať úver. "Potom sme však zvážili, že dvojzmennosť, respektíve nevyhovujúce priestory by mal riešiť štát," povedal ešte začiatkom roka starosta.
Preto obec požiadala o financie na prestavbu úradu na školu. S vedomím, že štát prispieva už len na havarijné stavy. "Ak už toto nie je havarijný stav, tak potom neviem," vyjadril sa vtedy Jasovský.
V pláne bolo kancelárie úradu prestavať na štyri nové triedy. Na mieste sekretariátu a úradovne starostu má byť chodba a v zasadačke poslancov telocvičňa. Rozpočet na úpravy a vybavenie obec vyčíslila na 6 miliónov korún. Štát žiadali o 5, zvyšok chcela doložiť obec.
Všetko za vlastné
Po polroku je všetko inak. "Štát nám dotáciu neschválil. Stav je kritický, situáciu preto riešime vo vlastnej réžii," hovorí sklamaný starosta. Plánovanú rekonštrukciu podľa jeho slov robia z obecných peňazí: "Musíme. Zvýšený počet školákov by škola organizačne nezvládla. A je najvyšší čas zrušiť dvojzmennosť. Od septembra už bude minulosťou."
Pripúšťa, že nie všetko bude také, ako v projekte. "Cieľom je rozšíriť školu, aby sa v priestoroch dalo učiť. Všetko hneď hotové nebude, urobíme to postupne. Aj toto nás bude stáť asi 1,5 milióna korún. Len z obecnej kasy," dodáva.
--FAKTY--
V kraji na zmeny chodia v 30 školách!
n Škôl s dvojzmenným vyučovaním je podľa údajov Krajského školského úradu v kraji až 30. Najviac v okrese Košice-okolie, kde sa na dve zmeny chodí až na 10 školách.
n V Michalovskom okrese sa "zmenuje" okrem Drahňova v Markovciach, Vŕbnici a na Moskovskej v Michalovciach (Angi mlyn).
n V Trebišovskom okrese deti chodia na zmeny v Hrčeli, v maďarskej ZŠ v Čiernej nad Tisou a v ZŠ na Ivana Krasku v Trebišove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín