podnikateľom a mestom Sečovce.
SEČOVCE. Posledné výpovede z nájmu prišli podnikateľovi Romanovi Bugatovi koncom júna na podniky v mestskej budove. Primátorka Monika Bérešová tému nekomentuje. Dôvodí neukončenými súdmi s podnikateľom. Ten už magistrátu vyhlásil otvorenú vojnu. Na podnik vyvesil protestný plagát: Čo nezničil požiar, chce zničiť predstavenstvo mesta.
Výpovede ako vendeta?
Roman Bugata v Sečovciach podniká 11 rokov. Tvrdí, že roky bol so samosprávou zadobre. V Dome služieb si od mesta prenajal priestory pre reštauráciu, pizzeriu a terasu. Tri roky dodával stravu pre školskú jedáleň na Novej ulici. "Vzťahy boli dobré až do volieb 2006. Pred nimi som kritizoval vedenie úradu," hovorí Bugata. Zmenený prístup mesta po voľbách považuje za vendetu a snahu o odstránenie nepohodlného oponenta. Podľa neho to dokazujú súvislosti. Pred voľbami žiadal o odkúpenie priestorov oboch podnikov. Odpovede prišli až po voľbách: "Tri výpoveď z nájmu terasy, výpoveď zo školskej jedálne a nesúhlas s odkúpením priestorov." Bugata výpovede napadol. Súdy žiada, aby ich vyhlásili za neplatné. Prvostupňový už rozhodol v prospech mesta. Bugata sa odvolal. Verí, že odvolací dá za pravdu jemu.
Bitky o záchody, aj chodník
Obe výpovede sú podľa Bugatu len zlomkom vyostrujúcej sa vojny s magistrátom. Tá prebieha aj o záchody či chodník. Toalety pre personál podnikov mali stáť na mestskom pozemku. Bugata tvrdí, že na to dostal od primátorky ústny súhlas. Keď začal stavať, prišlo udanie. Dostal pokutu a musel zastaviť stavbu: "Súhlas mesta pritom dokazuje faktúra nájomného v nej už bola započítaná aj plocha pod záchodmi!" Bugata môže stavbu zlegalizovať. Na to však potrebuje súhlas, že je v súlade s verejným záujmom: "Žiadal som oň mesto už v auguste 2006. Až po roku odpovedalo, že to nie je v záujme mesta. Ohradil som sa. Doteraz neodpovedalo."
Podobná žabomyšia vojna prebieha pri Bugatovej polyfunkčnej budove pri autobusovej stanici. Pozemky kúpil od poslanca, ktorému ich predalo mesto. Problém nastal, keď chcel stavať: "Mesto žiadalo preložky inžinierskych sietí. Tie však v kúpnej zmluve ako vecné bremeno neboli. Napokon som to urobil za vlastné."
Od januára 2007 bojuje o chodník, ktorý 40 centimetrami zasahuje do mestského pozemku. Bugata pripúšťa, že sa stala chyba. Budova sa však podľa neho inak postaviť nedala. "A chodník tu chýbal. Slúži ako prístup k mojej budove, aj k autobusovej stanici." Pás pozemku chcel najskôr kúpiť. Mesto nesúhlasilo. Neskôr navrhol spoluúčasť. Keď odpoveď neprišla, chodník postavil. Mesto žiadalo odstránenie. Bugata navrhol šetrenie zástupcov mesta a poslancov: "Veď ide o verejnoprospešnú stavbu." Namiesto šetrenia mesto 2. júla výzvu na odstránenie chodníka zopakovalo. Bugata sa odvolal.
Mestu hrozí ďalší súd
Spory medzi Bugatom a magistrátom gradujú. Koncom júna do hrubej zložky korešpondencie pribudli ďalšie 2 výpovede na jeho podniky v dome služieb. Tie začiatkom júna vyhoreli. Bugata mestu ohlásil začatie rekonštrukcie priestorov: "Opravy som ihneď začal, veď šlo o havarijný stav. Mesto dva týždne nereagovalo. Keď sme zase otvorili, prišli mi tri listy z úradu." Vo dvoch boli výpovede na podniky, v treťom nesúhlas s rekonštrukciou. Bugata to považuje za úder pod pás: "Ak nesúhlasili, mali to oznámiť. Veď úrad je blízko podnikov. Akoby účelovo čakali, kým rekonštrukciu dokončím." Bugata obe výpovede považuje za nezákonné. Je odhodlaný začať už tretí súdny spor. Na znak otvorenej vojny s magistrátom a na protest na terase podnikov vyvesil plagát: Čo nezničil požiar, chce zničiť predstavenstvo mesta.
Mesto tému Bugata nekomentuje
O prebratie problému sme chceli požiadať primátorku mesta Moniku Bérešovú. Dva týždne sme ju nemohli zastihnúť, lebo bola na dovolenke. Keď sme si potom chceli dohodnúť stretnutie, súhlasila. Po oboznámení sa s jeho predmetom povedala, že sa k tomu nebude vyjadrovať. K téme Bugata, súdnym sporom, výpovediam, stanoviskám mesta, súvislostiam ani ku konštrukciám o politickej vendete: "Pán Bugata vedie s mestom súdne spory. Nie sú ešte ukončené. Do ich uzavretia to nebudeme komentovať. Bolo by to nekorektné."
Napokon reagovala aspoň na výpoveď z nájmu domu služieb, kde ešte nie je žaloba: "Plagát považujem za detinský a nebudem ho komentovať." Tvrdí, že výpovede boli zo strany mesta opodstatnené: "Boli reakciou na podnikateľove neoprávnené zásahy do elektroinštalácie mestskej budovy bez nášho vedomia." Podľa Bérešovej sa aj to mohlo podpísať pod požiar a mesto teda výpoveďou len chráni svoj majetok: "Požiar ohrozil aj ostatných podnikateľov v budove." Nevidí nič zvláštne na tom, že úrad na Bugatove ohlásenie rekonštrukcie reagoval až po 2 týždňoch, hoci mohol Bugatu zastaviť hneď. Osobne, keďže úradníci sídlia len 100 metrov od jeho podnikov. "A on prišiel vec ohlásiť osobne? On to má rovnako ďaleko," reagovala primátorka.
OPONENTI
Začínajú petíciu
Roman Bugata hovorí, že na otvorenú kritiku vedenia mesta doplácajú viacerí. Podľa neho delí ľudí na dve skupiny lojálnych a oponentov. Tým podľa Bugatu systematicky kladie prekážky. Oponenti sa sformovali do občianskej iniciatívy: "Padlo rozhodnutie vypísať referendum za odvolanie primátorky mesta. Petičné hárky začnú kolovať do konca týždňa."
Iniciatíva, namierená proti vedeniu mesta, nie je prvá. Po posledných voľbách podal protikandidát súčasnej primátorky sťažnosť na Ústavný súd. Podozrenia z podplácania voličov vyšetrovala aj polícia. Protikandidát neskôr sťažnosť stiahol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín