TREBIŠOV. Rómovia kritizujú novú sociálnu legislatívu, aj riaditeľku trebišovského úradu práce Janu Mondíkovú. Začali petíciu za jej odvolanie. Tá ich kritiku odmieta.
Kritizujú Fica, aj nový zákon
Súčasná vláda Roberta Fica podľa Rómov z Medzibodrožia a okresu Trebišov neplní svoje predvolebné sľuby a nerieši otázku zamestnanosti. Uviedol to včera na tlačovej besede v Košiciach predseda Zjednotených rómskych politických strán Mikuláš Horváth, predsedníčka deviatich rómskych mimovládnych organizácií Brigita Balogová a ďalší predstavitelia rómskej komunity.
Rómovia nie sú spokojní s novou legislatívou, ktorá začala platiť od mája. Tá už neumožňuje mimovládnym organizáciám organizovať aktivačné práce, ale len dobrovoľnícke služby. Podľa vyjadrenia Horvátha a Balogovej je v okrese Trebišov 4 až 8-tisíc nezamestnaných, ktorí tým prišli o možnosť prilepšiť si finančne. A väčšina je Rómov. Horváth pre agentúru ČTK povedal, že na juhovýchode Slovensku je až 80 percent Rómov bez práce.
Chcú hlavu riaditeľky úradu, rabovačky nie
"Ak vláda nezmení zákon o aktivačných prácach, zorganizujeme ešte v tomto mesiaci demonštráciu," povedal Horváth. Odmietol konkretizovať čas a jej miesto. Dodal však, že občania sa nemusia obávať nepokojov a rabovačiek, ako v roku 2004. Rómovia vtedy po výrazných zmenách v sociálnej oblasti vylúpili viacero obchodov a verejne protestovali. "Nechceme boj, nechceme nepokoje, len chceme, aby sme mohli žiť," tvrdí Horváth. Balogová uviedla, že spoločne organizujú aj petíciu za odvolanie riaditeľky trebišovského úradu práce Jany Mondikovej. Povedali, že "nie dobre" zastáva svoju funkciu a nepomáha Rómom, ako by mohla. Konkrétne príklady a motívy kritiky neuviedli. Na petícii je údajne už viac ako 400 podpisov a stále pokračuje.
Riaditeľka: Nikoho nediskriminujem
Riaditeľka úradu práce Jana Mondíková považuje kritiku Rómov, ako aj petíciu za neopodstatnené: "Viem, že ma obviňujú z diskriminácie Rómov, ale to je nezmysel." Celý problém je podľa nej v tom, že podľa nového zákona už mimovládne organizácie nemôžu organizovať aktivačné práce, ale len dobrovoľnícke: "Podmienkou však je, že občianske združenia to musia mať v stanovách a musia ich vykonávať aspoň 1 rok. Tiež musia doložiť vlastníctvo alebo nájomné zmluvy k priestorom. A v tom je problém niektoré tieto podmienky nespĺňali. Preto sme s nimi nemohli uzavrieť zmluvy. Pani Balogovej sme to vysvetľovali, ale akoby to nechcela pochopiť."
Dôkazom, že nejde o diskrimináciu, je podľa Mondíkovej aj 77 dohôd so združeniami v okrese: "Vrátane množstva rómskych, ktoré podmienky spĺňali. Na ich základe pracuje až 482 dobrovoľníkov."
Mondíková pripustila, že napätie rastie: "Vyhrážali sa pracovníkom úradu, že tam prídu štyri plné autobusy a všetko rozbijú. Ihneď som kontaktovala Ústredie práce, Úrad vlády, aj ministerku Tomanovú. Prisľúbili nám pomoc."
Autor: lyv, čtk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín