Mosty na Stráňany slúžili obchodníkom, aj vojsku
Pri Laborci zostaneme aj dnes. Poprechádzame sa po moste na Stráňany. Vedeli ste, že ho viackrát sťahovali, či stavali nanovo?
MICHALOVCE. Pôvodne bol alfouomegou dôležitej obchodnej cesty na Poľsko.
Laborec biznisu škodil, armáde pomáhal
S túlavým Laborcom mali skúsenosti aj naši predkovia, preto ho premostili tak, aby biznis neohrozoval, do vysokých svahov. Jeho nespútanosť obratne využívala armáda. Práve do miest, kde sa dal prekonať, sa sústreďovala pozornosť vojenských stratégov. Náš sprievodca Jaroslav Gorás aj preto predpokladá, že postaveniu prvého mosta predchádzalo používanie brodu: "Ten mohol byť hneď za kaštieľom. Tam, kde aj dnes voda prúdi pomalšie. Tu stál aj prvý most. Vchádzalo sa naň z hradného nádvoria." Prečo? Nuž, povinnosťou pánov z Michaloviec bolo obchodnú trasu, teda most aj cesty, udržiavať v schodnom stave za každého počasia. Kompenzáciou im bolo vyberanie mýta, čo im dodatočne potvrdil aj kráľ. Preto cesta viedla cez nádvorie. Každý furman práve tu zaplatil stredovekú cestnú daň.
Mosty padli za obeť vojnám
Neskôr most presťahovali. Dôvodom bol stavebný boom v časoch grófa Szirmaya a neskôr Sztárayovcov. Vtedy hrad prestavali na kaštieľ a rozšírili ho. Logickým dôsledkom bolo sťahovanie mosta bližšie k mestu, aby obchodná cesta kaštieľ obchádzala. Vojenské zápisy z roku 1772 spomínajú "dobrý drevený most cez Laborec s príkrymi svahmi." Dobrý teda musel byť, lebo vydržal asi 150 rokov! Za obeť padol až v roku 1919: "Vtedy ho československá armáda podpálila pri ústupe pred maďarskými červenoarmejcami do Užhorodu. Perličkou je, že mesto muselo na tento účel poskytnúť petrolej." Namiesto neho postavili nový, drevený. Slúžil až do ukončenia výstavby železobetónového v roku 1935. Niesol meno M.R. Štefánika. Ten poslúžil ustupujúcim Nemcom na zdržanie sovietskych vojsk. Nemci ho síce poriadne poškodili, ale sovietskych prieskumníkov nezastavili. Vzhľadom na rozsah poškodenia ho po oslobodení nahradil dočasný drevený. Ten súčasný vybudovali v čase mieru na nových základoch a pilieroch. Pozostatky jeho predchodcov dodnes existujú.
Štefánikov most pripomínajú zachované krajné opory a základy pylónov dnes je tu lávka pre peších. Po jednom z drevených mostov zase zostali drevené pylóny. Stačí sa lepšie pozrieť do vody medzi lávkou a mostom.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín