--- V BEŇATINE SA REKREUJÚ NA VLASTNÉ RIZIKO ---
Obyvatelia prihraničných obcí na slovensko-ukrajinskej hranici trávia horúce letné dni na netradičnom mieste. Slnia sa a kúpu v bývalom kameňolome pri obci Beňatina v okrese Sobrance. Miesto už navštevujú aj zahraniční turisti. Kúpanie je tu pritom zakázané a nebezpečné.
SOBRANCE. Kameňolom sa nachádza dva kilometre od Beňatiny v smere do obce Inovce. Neťaží sa v ňom už vyše štyroch rokov. Po tom, čo ho zaplavila spodná voda, sa tu vo veľkom začali kúpať obyvatelia prihraničných obcí. Ľudia ho vyhľadávajú najmä kvôli čistej priezračnej vode.
"Je tu pekná prírodná scenéria. Kamenné útesy a priezračná voda mnohým pripomínajú Chorvátsko," hovorí starosta obce Beňatina Andrej Petrúň. Dodáva, že hoci obec tu pred časom umiestnila tabuľu s nápisom zákaz kúpania, ľudia to nerešpektujú. "Chodia sa kúpať ďalej. O kameňolome sa dozvedá stále viac ľudí. Bol som prekvapený, keď som sa dozvedel, že sa tu boli kúpať aj Maďari a Poliaci."
Žijú tu aj ryby
Kameňolom pred rokmi využívali cestné stavby. Ťažil sa tu travertín. Obec po skončení ťažby chcela v kameňolome vybudovať skládku odpadu. Po tom, čo ho zaplavila spodná voda, od zámeru upustila. Starosta hovorí, že využívať kameňolom na rekreačné účely nie je zlý nápad. Jedným dychom však dodáva, že je to nereálne.
"Pripadalo by to do úvahy, ak by sa bočné steny zabezpečili sieťami, aby na kúpajúcich sa nepadli skaly. Ale regionálny úrad by na to povolenie určite nedal," vysvetlil starosta. Dodáva, že o prírodnú vodnú nádrž sa už zaujímali aj potápači. "Preskúmali dno. Zistili, že je tam najväčšia hĺbka okolo štyroch metrov."
Aj keď táto vodná plocha nie je v revíroch Slovenského rybárskeho zväzu, podľa rybárov tam žijú aj ryby, prevažne karasy.
Rekreanti: Je tu super
Kameňolom sa za posledné dva roky stal známym aj za hranicami Sobranského okresu. Zo zvedavosti sa tu chodia kúpať aj ľudia od Michaloviec či dokonca z Košíc.
Cez týždeň sme narazili na dvojicu mladíkov práve z Košíc. "Sme tu na chalupe. Chodíme sa tu kúpať pravidelne. Oproti klasickým kúpaliskám je tu ticho a krásne. Podobné miesto na Slovensku nepoznám," hovorí 17-ročný Martin z Košíc. V kameňolome si zaplával s 19-ročným Petrom.
Hovoria, že kúpanie nie je nebezpečné. "Netreba len skákať z útesov na miesta, kde sú pod vodu skaly," dodávajú. "Dnes tu nikto nie je, sme tu sami, ale cez víkend je tu veľa ľudí," hovorí Martin.
Z pravej strany je kameňolom pri vstupe zabezpečený zábradlím, z ľavej ľudia vyšliapali chodník, ktorý vedie tesne nad desaťmetrovou priepasťou, ktorá sa končí vo vode. K netradičnej vodnej nádrži chodia ľudia nielen kvôli vode. Pozdĺž kameňolomu je viacero ohnísk. Podvečer tu zvyknú miestni obyvatelia vysedávať v peknej prírode pri táboráku.
Napriek spokojnosti rekreantov a kúpajúcich sa je lom nebezpečným miestom. Minulé leto sa tu utopil 40-ročný Ján z obce Michajlov v Sninskom okrese.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín