BREKOV. Plenér sa konal už štvrtýkrát. Pripravuje ho Združenie umeleckých remesiel v Brekove v spolupráci s Centrom kulturalnym v Przemysli a Vihorlatským osvetovým strediskom v Humennom. Každoročne je vyvrcholením umeleckých aktivít združenia. Okrem neho tretí rok pripravuje aj pravidelné výstavy vo Dvore pod viničnou skalou. Striedajú sa každý mesiac. Alfonz Porvažník zo združenia hovorí, že cieľom je dať priestor mladým, nádejným umelcom. "Nechceme konkurovať galériám, ani múzeám. My len dávame možnosť tvoriť a vystavovať na netradičnom mieste, kde sa denne premelú desiatky ľudí. Ich reakcie sú skvelé." Rovnako aj na diela, ktoré v areáli podniku zostávajú po plenéri. Tieto podujatia združenie pripravuje už štyri roky: "Počas nich sa tu vystriedali desiatky mladých aj už známych umelcov zo Slovenska, Poľska, Ukrajiny a Čiech.
Mladí, aj harcovníci
Kredit plenéru stále rastie. Minulý aj tento rok latku poriadne nadvihli poľskí a ukrajinskí profesionálni umelci. Nechýbali medzi nimi manželia Katarzyna Czuchawska a Cyprian Bielaniec z Rzesowa. Cyprián nadväzuje na tradície starých holandských majstrov v iluzívnej maľbe. Na rozdiel od nich používa na tvorbu pastel. Okná, dvere či výklenky doslovne lákajú dotknúť sa. Dvojica skúsených profesionálov sa v Brekove cítila skvele. Jeho komornú atmosféru, dobré podmienky pre tvorbu, jasný cieľ a výborné počasie ocenil aj slávny Boris Kuzma. Originálne zmixovanou grafikou s maľbou zobrazuje mestské zákutia, architektúru, kostoly či hrady. Halina Paszkowska a Helena Jacyno okrem vlastnej tvorby viedli aj letnú výtvarnú školu pre deti a dospelých. Prvýkrát si brekovský plenér vyskúšal výtvarník Vít Novák z Ostravy, Marek Jarotta z Ružomberka a mnohí ďalší. K vlaňajšiemu nováčikovi Mišovi Kačmárovi pribudol kamarát Maťo Heštera. Oči diváka lákali kovové kvety, ktoré osadzovali do kameňa.
Nie sú na predaj
Celkovo plenér absolvovalo 25 umelcov, z toho 18 tu bolo prvýkrát. Tvoria týždeň, z diel sa v závere urobí spoločná výstava. Po jej ukončení poputujú do zámkov Przemysl a Krasiczin v Poľsku a do Michaloviec. Po návrate zostanú v zbierke združenia. Jej veľkosť Porvažník s úsmevom odmietol upresniť: "Sú to desiatky diel a sú bezpečne uložené. Vonku sú len monumentálne sochárske diela a ľudia sa o ne živo zaujímajú." Priznal, že sa našli aj takí, ktorí ich chceli odkúpiť: "Jeden pán opakovane naliehal. Napokon mi dal nevypísaný šek, nech dopíšem sumu. Nesúhlasil som. Tieto diela nie sú na predaj."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín