začali skôr, iní si počkali až na legislatívne schválenie.
ZEMPLÍNSKY REGIÓN. Všetci potvrdzujú, že reforma bola potrebná. Nedostatky sú pripravení odstrániť postupne, keďže aj reforma nabieha priebežne. Tento rok „chytí" len prvákov a piatakov základných a prvákov stredných škôl.
Priveľa prvákov
Riaditeľ ZŠ na Obchodnej ulici v Sečovciach Jaroslav Konečný povedal, že nové vzdelávacie programy už mali učitelia takmer hotové na začiatku prázdnin. Reforma im umožnila profilovať sa ďalej na školu s rozšírením vyučovaním cudzích jazykov a informatiky. „Na prvom stupni pribudli hodiny cudzieho jazyka, posilnili sme slovenčinu. Informatika sa z nepovinného zmenila na povinný predmet. Zásadné zmeny neboli," vysvetľuje Konečný. Prváci ďalej budú pracovať s učebnicami Lipka, ktoré sú na škole tradíciou: „Dostali sme ich koncom augusta."
Jediným väčším problémom je nie nedostatok, ale nadbytok prvákov. Podľa reformy ich môže byť maximálne 22 v triede: „My ich máme 75. Aby sme nemuseli otvárať štvrtú triedu, požiadali sme o výnimku." Podľa jeho názoru je dlho pripravovaná aj kritizovaná reforma „veľa kriku pre nič." Ďalšie čakanie by podľa neho veci nepomohlo: „Aj tak to nabehne postupne. Je dobré, že sa to začalo, hoci s nedostatkami."
Chýbali podklady
Nedostatok podkladov k príprave školských vzdelávacích programov považuje za slabinu príprav reformy zástupca vedúceho odboru školstva v Trebišove Ján Faťara: „Väčšinou školy čerpali z internetu, nikde inde sa nič nedalo zohnať. Na nových učebných plánoch pracovali celé leto. Školy si v nich zadefinovali vlastné zameranie. Napríklad Gorkého je zameraná na cudzie jazyky a hokej, teraz už pribudol aj futbal. ZŠ Sever má tiež viac telesnej výchovy. Tieto špecifiká potom pretavili do plánov."
Problémom sú niektoré chýbajúce vykonávacie predpisy k novému zákonu: „Podľa našich informácií ich má rezort vydať do dvoch týždňov. Všetko sa robí za pochodu, ale na druhej strane bolo treba začať. Reforma bola potrebná." S počtom prvákov problém nie je. Do 5 ZŠ ich nastúpilo 320. Podľa Faťaru ich bude každoročne pribúdať až do roku 2010.
Reforma bez stresov
Bez bolenia hlavy reformu zvládla Združená stredná škola hotelových služieb a obchodu v Michalovciach. Jej riaditeľ Miroslav Sivý povedal, že modernizáciu tu zaviedli už skôr: „Zákon len legislatívne umožnil to, čo sme už robili." Princíp prepojenia školy s praxou pre nich nie je novinkou: „V reále zo znamená, že deti sa učia viac toho, čo využijú v praxi a menej zbytočnej teórie." Hoteliéri či cestovný ruch majú viac cudzieho jazyka, ale nemajú napríklad chémiu či fyziku, ktorú potrebovať nebudú. Škola zaviedla aj podporu zdravej výživy či environmentálnej výchovy. Zameriava sa aj na podporu rozvoja regiónu a cestovného ruchu, keďže je orientovaná na služby: „Vo vzdelávacích programoch každý predmet dotvára profil absolventa. Je zbytočné učiť hoteliéra podrobne nejakú oblasť matematiky, keď to nevyužije." Dôraz sa kladie aj na mimoškolské aktivity, ich cieľom je rozvíjať danosti každého žiaka. Tento základný manuál škola neoficiálne používa už niekoľko rokov. S učebnými podkladmi vraj problém nie je. S nedostatkom detí sa škola neborí. Študuje tu 930 žiakov. Prvýkrát si stredoškolské lavice vyskúša 230 prvákov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín