dostatok potravy a umierajú od vysilenia. Len v uliciach Michaloviec zahynulo podľa ornitológov až 70 percent lastovičej populácie. Okrem lastovičiek nachádzajú ornitológovia aj mŕtve beloritky.
MICHALOVCE. Ulice Michaloviec lemujú desiatky mŕtvych lastovičiek a beloritiek. Ochranári zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS) Bird Life Slovensko včera zachraňovali posledné jedince, ktoré prežili. Oslabené vtáky sa túlili na zemi pozdĺž budov v centre mesta. Námestie osloboditeľov bolo doslova posiate mŕtvymi vtákmi. Najviac ich bolo pod budovou polikliniky, obchodného domu Šíravan a Zemplínskeho osvetového strediska, kde hniezdili vo veľkom počte.
Ján Uhrín z SOS vysvetlil, že vysoký úhyn vtákov spôsobilo chladné počasie. "Vtáky, ktoré sa živia hmyzom, nemajú potravu. Ak sa v priebehu dvoch troch dní neoteplí, odhadujeme, že môže zahynúť až 90 percent lastovičiek a beloritiek," vysvetlil. Živé lastovičky odnášali ochranári do strediska SOS v Michalovciach, kde im poskytnú dočasné útočisko. "Budú v teple a trošku sa pozbierajú, ale ak sa neoteplí, ani ony neprežijú," dodal ochranár.
Ohrozený je odlet lastovičiek
Zväčšený úhyn lastovičiek zaznamenali vo viacerých obciach Michalovského a Sobranského okresu. Podľa ornitológov úhyn vtákov spôsobilo prudké ochladenie, silný vietor a dážď, čo má za následok nedostatok hmyzu. Mnohé jedince sú vysilené od hladu a pomaly umierajú. Aj keď sa zlepší počasie je otázne, či zoslabnuté vtáky dokážu absolvovať namáhavú migráciu do teplých krajín, kde prezimujú.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín