V dnešných potulkách na chvíľu Michalovce opustíme. Zo Zemplínskej župy si zájdeme na návštevu susednej Užskej.
MICHALOVCE. Ďaleko to nebude. Prekročíme len Laborec a budeme na Stráňanoch. Tie pred 83 rokmi boli samostatné. Motívom nášho túlania je starobylý objekt, známy ako "štift". Stráňany boli veľmi starou obcou, ktorú anály potvrdzujú už v roku 1336. Tu sa začína aj pátranie nášho sprievodcu Jaroslava Gorása: "Práve v tomto roku sa popisuje kúria hosťa Zonuk. Neurobíme veľkú chybu, ak ju stotožníme so štiftom. Ani ja na Stráňanoch nepoznám iný odpovedajúci objekt." Ďalšie pátranie už musíme oprieť o indície. Pamätáte sa na starú povesť o miestodržiteľovi Rajnholdovi a jeho synovi Michalovi? A na ich zatúlanie sa v bažinách? Aj na to, že ich zachránil biely mních? Ak vám svitá, asi si spomeniete, že za záchranu dal Rajnhold mníchom postaviť kláštor. Ten mohol stáť niekde na konci súčasnej Farskej ulice. Ale čo ak bol inde? Napríklad na mieste nášho štiftu? Podobne uvažuje aj Gorás: "Omyl to nemusí byť veľký, lebo obe miesta sú vzdušnou čiarou ani nie 200 metrov od seba. Hypotézu potvrdzuje slovo štift, čo je staré nemecké pomenovanie kláštora."
Kde bol a ako vyzeral
Ďalší opis nájdeme v 15.storočí. Podľa archívov jedna z rodín šľachticov z Nagymihály vlastnila tri kúrie. K jednej patrila ovocná záhrada na Stráňanoch hneď pri Laborci, na mape je aj dnes. Gorása zaujal najmä opis kaštieľov od Mateja Bela z roku 1732: "Ten hovorí, že tretí stojí na východnom konci mesta. Patrí Andrejovi Szirmajovi. Myslel Bel východný koniec mesta doslovne alebo skôr dedinu za mestom? Aj preto opis pasuje na dva možné objekty bývalé kasárne alebo náš štift, ktorý je tiež na východe." Štift bol dvojpodlažnou murovanou kamennou budovou s valbovou strechou. Pôdorys tvaru L s rozmermi 18x20 a s vysunutým oporným múrom napovedá, že bol rozľahlý. Výzdoba fasády je skromná: "To je pre kúrie aj kláštory príznačné."
Praktickí Sztárayovci
K štiftu patril veľký pozemok, na ktorý sa chodilo od zákruty cesty dnešnej Ulice Nad Laborcom. Slúžil aj ako sídlo slúžneho (čosi ako súčasný okresný prednosta) či župana, ale len ak funkcie zastával niekto zo Sztárayovcov. "Podľa predpisu musel mať úradovňu na pôde župy. Sztárayovci to vyriešili prakticky, neúradovali v Užhorode, ale v štifte, ktorý už stál v Užskej župe. Pritom im stačilo prejsť kočom cez Laborec."
Záhadná budova už dnes nestojí. Za totality dlho chátrala, istý čas tu bola škôlka. Za obeť padla v 80. rokoch, keď tu kvôli novej nemocnici kopali kanalizáciu. Bolo to tak blízko, že počas dažďov časť štiftu spadla a potom ho zbúrali.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín