že žijú v neistote a netušia, čo ich čaká.
MEDZILABORCE. Mesto pripravuje výstavbu priemyselnej zóny a čaká na príchod investora, českej strojárenskej firmy Hopax. Tá mala pri hľadaní vhodných priestorov v meste problémy a haly bývalého Vihorlatu využívať nebude. Budúci areál bude sústredený do novej priemyselnej zóny na Mierovej ulici. S tým však súvisí nutná asanácia rodinných domov, ktoré tam stoja na mestských pozemkoch.
Tri dvojdomy a jedna chatrč
Priemyselná zóna vyrastie na jednom hektári bývalého areálu firmy Dreal a na ďalších šiestich hektároch susediacich mestských pozemkov. Na nich už 40 rokov stoja tri rodinné dvojdomy. Jeden z nich patrí mestu, ostatné súkromným vlastníkom. Pozemky pod nimi len užívajú. Doteraz v domoch bývalo šesť rodín, zhruba 46 ľudí. Rodina Júlie Grundzovej si pred ôsmimi rokmi postavila za domom, ktorý vlastní mesto provizórnu chatrč. Tlačili sa v nej štyria dospelí a jedno dieťa. Už od jari mesto zvažuje a hľadá riešenie náhradného ubytovania pre všetky rodiny. Tie zo začiatku nesúhlasili s prechodným bývaním v unimobunkách a odmietali sťahovanie do bytov na Zámočníckej ulici kde žije veľa neprispôsobivých občanov.
Primátor zneistil jednu rodinu
"Jedna rodina z mestského dvojdomu už odišla. Potom ako sa uvoľnil nám na úrade povedali, že sa do neho môžeme nasťahovať. Urobili sme tak a chatrč sme zbúrali. Nikto nás odtiaľ nevyháňal, ale žiadne papiere na užívanie domu nemáme," povedala Grundzová.
Podľa nej sa tak stalo pred štyrmi mesiacmi. Odvtedy im vraj nikto z mesta nevedel povedať, čo bude ďalej a kam pôjdu. Včera oslovila Korzár. "Primátor mi pred svedkami povedal: Pani Grundzová, my vám dáme dosky a postavte si dom," povedala. Trvá na tom, že pred časom jej ale tvrdil, že takto bývať nemôže a mesto jej poskytne byt. Z rozdielnych tvrdení zostala šokovaná. Obáva sa, že jej rodina zostane po demolácii mestského domu, od ktorého užívania nemá v ruke žiadny doklad, na ulici. Podľa jej slov má na magistráte dve žiadosti o mestský byt. Ako bezdomovkyňa prežila v meste 21 rokov.
Tiež nevedia na čom sú
Nejasnosti majú aj rodiny Ivety Hadyovej a Vlasty Grundzovej zo súkromného dvojdomu. "Do konca mesiaca už musíme vedieť, čo ďalej. Ak tu zostaneme, potrebujeme zásoby dreva na kúrenie. Na mestskom úrade sme povedali, že pod 500-tisíc domy nepredáme. Pozerali sme sa už po náhradných bytoch. Majitelia chcú za ne aj 800-tisíc. Rodinné domy podobné našim tiež za 500-tisíc nekúpime. Okrem toho ak nejaký chceme je otázne, či sa bude susedom pozdávať, že sa tam nasťahujú Rómovia, aj keď sme slušní ľudia," tvrdia zhodne. Vravia, že ich magistrát málo informuje: "Žijeme v obavách." Podľa nich ak nevysťahujú konca mesiaca, preč neodídu, lebo sa blíži zima.
Mesto je zatiaľ zdržanlivé
Na margo situácie Júlie Grundzovej uviedol, že mesto bude riešiť aj náhradné bývanie pre túto rodinu podľa možností. Grundzová aj napriek tomu nerozumie Demkovým slovám, no za vtip ich nepokladá. "Keďže som už chatrč zbúrala a bývam v mestskom dome, myslím si, že mám nárok na náhradný byt," skonštatovala.
* * *
Z rokovania poslancov
Na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva nebolo riešenie náhradného ubytovania pre rodiny v programe. Primátor Ladislav Demko využil pred interpeláciami poslancov priestor a informal len o priemyselnej zóne. Urobil tak, pretože sa "vraj po meste šíria všelijaké správy o investorovi." Podľa jeho slov už dostal z ministerstva hospodárstva schválený investičný zámer priemyselnej zóny. Majiteľ Hopaxu potvrdil, že na ministerstve tiež urobil potrebné kroky. S výstavbou rátajú až po schválení obidvoch žiadostí - od mesta a aj investora. Financovanie zóny bude v réžii mesta a Demko náklady na výstavbu odhaduje na 80 až 90 miliónov korún. K žiadosti sa vraj mestu podarilo priložiť zosúladené stanovisko obyvateľov z Mierovej. Podľa našich informácií boli obyvatelia súkromných domov pozvaní na magistrát, aby tam podpísali prehlásenie, v ktorom súhlasia s výstavbou zóny. Podľa Ivety Hadyovaej to neurobila len jedna. "Podpísali sme, že súhlasíme s výstavbou, aj keď nám nepovedali aké náhradné riešenie pre nás našli. My nechceme nič brzdiť. Čakáme férové návrhy," uzavrela.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín