MILAN POTOCKÝ, milan.potockykorzar.sk
Desať chatrčí v osade na okraji Sobraniec zrovná miestna samospráva so zemou. Nelegálne stavby zmiznú po tom, čo vedenie mesta rozhodlo o presťahovaní Rómov do nových bytov nižšieho štandardu.
SOBRANCE. V osade na okraji Sobraniec žije približne päťsto Rómov. V nelegálnych stavbách osadníci nemajú vodu, kanalizáciu ani elektrinu. Obyvateľov najhorších chatrčí presťahuje mesto do dvoch dokončených obytných domov nižšieho štandardu, v ktorých sa nachádza 28 bytov. Obytné domy stoja priamo uprostred osady. Ich výstavba stála 17 miliónov korún. Mesto na výstavbu domov získalo dotáciu zo Štátneho fondu rozvoja a bývania. Z vlastného rozpočtu investovali 900-tisíc korún.
Poslanci: Chatrče treba zbúrať ihneď
Nové byty dokončili vo februári tohto roku. Do výstavby sa zapojili aj samotní osadníci. Rómovia by sa mali sťahovať do nových bytov v novembri. Sťahovanie a uvoľnie chatrčí môže podľa mestských poslancov spôsobiť samospráve problémy. Riaditeľ Technických služieb mesta Sobrance Jozef Mihalovič upozorňuje, že samospráva musí nebezpečné chatrče po nasťahovaní ihneď zbúrať. Podľa Mihaloviča by pritom mali asistovať aj samotní Rómovia. Dodáva, že ak sa opustené chatrče ponechajú niekoľko dní či týždňov bez dozoru, hrozí, že by sa do nich nasťahovali osadníci z iných obcí, či okresov. V jednej chatrči žije dnes 20 až 30 ľudí.
Mesto nebude likvidovať plošne všetky stavby. Niektoré z nich majú platné stavebné povolenie. Tie mesto nezbúra. Zamerajú sa len na likvidáciu nelegálnych stavieb nájomníkov, ktorým mesto pridelí nové byty. Mnohí obyvatelia čiernych stavieb tam trvalý pobyt nemajú. Nahlásený sú na pobyt v bytovkách v iných častiach mesta. Primátor Pavol Džurina (HZDS) pripúšťa, že problém nastane v chatrčiach, kde žije viacero rodín. Poslanec Marián Petro (Smer) hovorí, že buldozér musí nastúpiť ihneď, keď sa budú osadníci sťahovať. Prednosta magistrátu Ladislav Brandabura (KDH) vysvetlil, že zbúrať by sa mali všetky chatrče nájomníkov, ktorým budú pridelené byty. Len jedna bude mať výnimku. Mesto nezbúra chatrč Diany Kimovej, kde s ňou žije aj brat, ktorý má päť detí. "Táto jedna neprichádza do úvahy. Nikto tam buldozér nepošle," uviedol prednosta. Chatrče plánuje mesto zlikvidovať tak, aby sa jednotlivé časti nedali opäť použiť na výstavbu nových nelegálnych stavieb.
Rómovia vraj problémy robiť nebudú
Obyvateľ osady, 53-ročný Stanislav Tima hovorí, že Rómom staré chatrče chýbať nebudú a problémy pri likvidácii starých nelegálnych stavieb neočakáva. "Oni sú radi, že pôjdu do lepšieho. Veď v tých chatrčiach nemajú vodu, ani elektrinu. Ale nech sa nasťahujú čím skôr, lebo dovtedy tie bytovky iní Rómovia zničia," vysvetlil.
Už aj do nového sa pustili vandali
V tom, že treba nájomníkov nasťahovať čím skôr, sa zhodujú aj viacerí poslanci. Niektoré časti bytoviek, hoci ešte nie sú obývané, sú už poškodené. Vandali tu zničili vchodové dvere, plechové skrine elektrických rozvodov a hydranty.
Platby nájomného chce mesto v nových bytoch zabezpečiť prostredníctvom inštitútu osobitného príjemcu. Primátor hovorí, že výška nájomného by mala byť pre Rómov prijateľná. Predstavuje 1,5 percenta z obstarávacej ceny bytov. Je to okolo 800 korún za jeden byt mesačne plus splátky do fondu opráv.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín