výhradám opozície. Poslanec Ivan Hopta (Úsvit) tvrdil, že za projektom je skrytá pomoc mesta výstavbe elektrárne. Zástupca Chemesu poprel, že projekt parku má niečo spoločné s výstavbou elektrárne.
HUMENNÉ. Mesto sa chce uchádzať o nenávratnú finančnú pomoc zo štrukturálnych fondov na budovanie hnedého priemyselného parku. V Humennom ide o projekt za 300 miliónov korún, pričom mesto z toho zaplatí pätnásť.
Ťažká polemika
Mesto potrebuje pozemky v rámci schváleného projektu kúpiť od Chemesu. Poslanecké kluby Smer, HZDS a Úsvit boli voči projektu aj partnerstvu s Chemesom skeptické. Na nedávnom rokovaní bol bod vypustený z programu. V utorok sa k nemu stretli mimoriadne. V rozprave bolo viac počuť opozičných poslancov. Oznámili, že sa hlasovania zdržia, alebo budú proti. Tvrdili, že nemajú dosť dôveryhodných informácií a chceli poznať aspoň jedného investora. Za nedôveryhodné považovali informácie Chemesu o ekologických záťažiach na ploche budúceho areálu. Koaliční poslanci naopak navrhovaný projekt vyzdvihli ako prínos pre mesto.
Rokovanie s investorom vo finále
Predseda predstavenstva Chemesu Peter Kušnír poslancom povedal, že sú vo finále rokovaní s talianskym investorom. Ten by chcel nadviazať na doterajšiu výrobu spoločnosti SC Nylon a spracovávať nylonové vlákna pre textilné využitie. Podľa neho už čoskoro Chemes bude schopný odprezentovať mestu aj písomný prísľub investora. Kušnír povedal, že podpora projektu zo strany mesta by mohla talianske investície v parku zastabilizovať, lebo firma by nebola nútená dovážať potrebné suroviny do výroby a zvýšilo by to zamestnanosť.
Odklepli projekt aj partnerstvo
Poslanci nakoniec schválili, aby sa mesto uchádzalo o príspevok od štátu. Za ich bolo 11, zdržalo sa 9 a proti bol jeden. Rovnakým pomerom hlasov prešiel aj návrh zmluvy o partnerstve medzi mestom a Chemesom na projekte. Predkladateľom, žiadateľom o príspevok a investorom bude mesto Humenné. Chemes mestu pozemky predá za 19,5 milióna korún, cena za m2 je 300 korún. Mesto ich kúpi iba v prípade, ak projekt prejde. Vysporiadanie pozemkov je zahrnuté do rozpočtu projektu.
---ODZNELO V ROZPRAVE--
Opozícia zdržanlivá, koalícia za
n Andrej Semanco (HZDS) uviedol, že poslanci mali dostať ekologický audit, od ktorého sa bude odvíjať cena pozemkov: "Čím je plocha ekologicky zničenejšia, tým je lacnejšia." Žiadal "relevatné dokumenty." Hlasovania sa zdržal.
n Dušan Sukovský (Smer) považoval informácie od Chemesu za nedostatočne podložené. Tiež sa hlasovania zdržal.
n Ivan Hopta (Úsvit) sa pýtal, či spolufinancovanie projektu "nebude lepšie investovať do rozvoja mesta." Podľa neho nie sú využité ani jestvujúce parky a nezvýši to zamestnanosť. Poslanci sú podľa neho tlačení k hlasovaniu bez toho, aby lepšie poznali projekt a investora. Výhrady mal aj voči tomu, že mesto má odoberať energie výhradne od Chemesu: "Ale však toto ani v Bielorusku nie je, čo vy navrhujete!" Nepozdávalo sa mu, že Chemes bude môcť spolurozhodovať o výbere investora. Celú záležitosť je ochotný "monitorovať, zriadiť petičný výbor a obrátiť sa aj na vládu." Domnieva sa, že poslancov vedenie mesta dostalo do roviny "schváľte, kúpte a nestarajte sa, čo tam bude." Vyjadril sa proti.
n Podľa Michala Kurťáka (KDH) doteraz väčšina investorov v meste prišla do parku Chemes. Projekt podľa neho dáva šancu areál rozšíriť a získať do vlastníctva mesta lukratívny majetok. Tvrdí, že iné pozemky vhodné pre investorov mesto nemá a zmluva je preto výhodná. "Neísť do tejto akcie a povedať, že ideme proti záujmu občanov, je scestné," adresoval opozícii.
n Mária Cehelská (NEKA) uviedla, že v zozname povinných príloh je enviromentálny audit potrebný, "len ak je na pozemkoch stará ekologická záťaž." Podľa Chemesu v areáli taká nie je.
n Jozef Babjak (SDKÚ-DS) poznamenal, že opozícia žiada materiál, ktorý v danom štádiu nie je nutný.
n Primátor Vladimír Kostilník (NEKA) upozornil, že k projektu sa ešte bude vyjadrovať samosprávny kraj a zhodnotia ho komisie ministerstva. "My sme sa už dostali do polohy, že všetko chceme hodnotiť sami." Na margo Hoptových narážok na výstavbu elektrárne povedal, že tá sa nedá stavať v halách a projekt je o inom. A naviac, ak mesto pozemky kúpi, o ich využití budú vždy rozhodovať poslanci.
---FAKTY--
Vysvetlenia Chemesu
n Podpredseda predstavenstva a výkonný riaditeľ Chemesu Stanislav Rehúš na margo časového stresu uviedol, že na výzvu v máji nereagovali, lebo bola určená samosprávam. Medzitým ich oslovil investor, ktorý mal záujem o existujúce výrobné priestory, ktoré boli nad možnosti Chemesu. Rovnako požadoval priestor pre rozšírenie. Vtedy sa vraj Chemes k výzve vrátil a upozornil na príležitosť vedenie mesta. S presvedčením, že väčší úspech pre schválenie projektu je pri prvej výzve do 17. októbra.
n Rehúš hovorí, že podávanie projektov už nepodmieňuje garancia investorov: "Sme presvedčení, že ak tam budú vhodné priestory, šanca na ich príchod sa významne zvyšuje." Chemes pozval aj členov mestskej rady do svojich priestorov. Tam sa mali možnosť presvedčiť, že väčšia časť pozemkov nebola použitá na výrobu, ktorá môže spôsobiť environmentálnu záťaž. Zarazili ho pochybnosti o majetkovom vysporiadaní: "Neviem si predstaviť, že by sme predávali mestu niečo, čo nevlastníme."
n Cena 300 korún za m2 pozemkov je podľa neho primeraná v porovnaní s cenami inde, aj v meste. Samospráva nezaplatí za pozemky 19,5 milióna korún z rozpočtu, ale až zo schváleného grantu. Výhodou je aj to, že investor bude nájomnú zmluvu uzatvárať s mestom a nájomné za haly nemôže byť nižšie ako trhové. Odber energií z už existujúcich zdrojov Chemesu vníma Rehúš skôr ako výhodu a nie hendikep. Pri zvýšenom odbere sa totiž znižuje jeho jednotková cena pre všetkých odberateľov v areáli. Poprel, že projekt parku má niečo spoločné s výstavbou elektrárne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín