SEČOVCE/VIŠŇOV. Zámer zapojiť čo najviac ľudí z okolia tokov nevyšiel. Zo Sečoviec prišli len traja dobrovoľníci! Zvyšok boli Košičania, Vojčičania, ba aj Belgičania.
Dobrý nápad
S myšlienkou zapojiť aj Sečovce a okolie do celosvetovej kampane prišlo združenie Prameň života. Sídli v obci Višňov neďaleko Sečoviec. Štatutár OZ Marcel Suško navrhol dva toky Trnávku v Sečovciach a Bačkovský potok. O brehoch Trnávky vedia Sečovčania svoje, sú plné odpadu. A pritom to kedysi bolo miesto rodinných prechádzok a dalo sa po nich korzovať. Bačkovský potok je navyše aj vzácnou lokalitou. Suško aktivity na jeho čistenie pripravuje roky: "Čistíme ho už 13 rokov, ale príde prvý dážď a brehy sú také ako predtým. Je to akoby ste čistili chliev kefkou. Odpad totiž vzniká na hornom toku." Šancou na trvalejšiu zmenu bola hromadná akcia. Suško oslovil školy, centrum voľného času, mesto Sečovce, aj obec Višňov. Z plánov na aktívnu spoluprácu však nebolo nič.
Košičania, Vojčičania prišli, Sečovčania nie
Pôvodne mali toky čistiť dve pracovné skupiny. "Trnávku sme čistili už deň pred akciou a bolo tam odpadu viac než dosť. V deň samotnej akcie z mesta prišli len dvaja dospelí dobrovoľníci a ani jeden školák. Prekvapením bolo, že prišli deti z Vojčíc a ich učiteľka. Preto sme sa všetci presunuli k Bačkovskému potoku," hovorí koordinátor sečovskej skupiny Jozef Kratochvíl.
Ani pri Višňove dobrovoľníci Sečovčanov neuvideli. Brehy potoka zanesené všetkým možným čistili Košičania, Vojčičania a Belgičania. "Sú to tretiaci zo ZŠ na Staničnej ulici 13. Urobili sme si výlet v rámci turistického krúžku. Deťom sa to páči," vysvetlila učiteľka Mária Ivanecká. "Škola je v programe Zelené školy. Deti prišli dobrovoľne. Chceli," dodala učiteľka Kvetoslava Siladiová z Vojčíc. Dvojicu mladých Belgičanov doviedol Jozef Kratochvíl: "Sú práve v meste, tak prišli. Oni s tým problém nemajú..."
Vyzbierali desiatky vriec odpadu
Deťom sa pomoc prírode páčila. Počas prechádzky zanietene zbierali všemožný odpad a krútili hlavami nad tým, čo všetko ľudia odhodia do prírody. Okrem plastových vreciek, fliaš aj časti televízorov, topánky, staré handry, kabelky, pneumatiky, ba aj starú žehličku. Každých 20 metrov ako memento stáli plné plastové vrecia. Akcia vyvrcholila v sečovskom centre voľného času, kde deti dostali na pamiatku diplomy a premietli im film. Práve CVČ bolo jediné, ktoré dobrovoľníkom naozaj pomohlo. Marcel Suško je napriek všetkému spokojný: "Bol som sa popri potoku prejsť na druhý deň, zážitok z úplne čistej prírody sa nedá opísať. Smutné je, že nad týmto úsekom čaká časovaná bomba - čierna skládka na najbližší dážď." Združenie začína pripravovať petíciu, aby tento stav nadobro zmenilo.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín