pohltila, likvidujú už druhý týždeň pracovnici technických a záhradníckych služieb. Na vyčistenie amfiteátra, ktorý už vyzeral ako džungľa, museli nasadiť aj motorové píly. Po rokoch opäť svitá nádej, že ožije kultúrnymi akciami.
MICHALOVCE. "Je náročné vyčistiť to, keď sa tu roky nič nedialo. Všetko úplne zarástlo," skonštatoval pracovník technických služieb. Orezával stromy, ktoré si prerazili cestu priamo cez lavice v hľadisku. Mesto sa rozhodlo vrátiť kedysi navštevovanému amfiteátru jeho dôstojnú podobu. Hovorkyňa mestského úradu Iveta Palečková vysvetlila, že mesto plánuje do budúcnosti komplexnú rekonštrukciu celej oddychovej zóny Hrádok.
Amfiteáter bol v katastrofálnom stave päť rokov. Bývalé centrum kultúrnych podujatí a vystúpení folklórnych súborov dlho zívalo prázdnotou. Hľadisko sa za tie roky zmenilo na veľkú džungľu, medzi lavičkami vyrástli štvormetrové stromy. Chodníky smerujúce k pódiu zarástli burinou a kríkmi. Nedalo sa cez ne prejsť. Mesto dlhodobo nezabezpečovalo v areáli ani bežnú údržbu. Lavičky, pódium, osvetlenie a oplotenie poškodili vandali. Vstupné brány a búdky postriekali sprejeri. Z amfiteátra boli sklamaní najmä starší Michalovčania, ktorí si pamätajú jeho zašlú slávu. Ešte predchádzajúce vedenie mesta dlhodobo tvrdilo, že na jeho obnovu je potrebná komplexná rekonštrukcia, ktorá si vyžaduje väčšie investície. Amfiteáter preto nechali ladom. Stromy, ktoré tu vyrástli, majetok mesta ešte viac znehodnotili. Zanedbaný areál trápil najmä Michalovčanov, ktorí sa cez víkendy zvyknú prechádzať v oddychovej zóne Hrádok. Samospráva pred vyše dvomi rokmi tvrdila, že sa sústredila na podporu kultúrnych podujatí v centre mesta. Takmer všetky kultúrne podujatia preto prebiehali na pešej zóne na tribúne.
Terajšie vedenie mesta sa rozhodlo známu oddychovú zónu Michalovčanov a samotný amfiteáter oživiť. "Mestu nie je ľahostajné, ako v súčasnosti lokalita Hrádok vyzerá. Snažíme sa aspoň o štandardnú údržbu existujúcej zelene, cesty ku kaplnke a cintorína. Samozrejme, že tieto práce nepostačujú na revitalizáciu Hrádku. Mesto sa zaoberá touto otázkou komplexne a v súčasnosti sa spracováva štúdia revitalizácie a využitia celej lokality Hrádok," informovala hovorkyňa Iveta Palečková.
Nie všetky pozemky na tomto území patria mestu. "Preto je v prvej fáze potrebné vysporiadať aj tieto časovo náročné legislatívne záležitosti. Revitalizácia si bude vyžadovať značný objem finančných prostriedkov," uzavrela hovorkyňa.
S výstavbou amfiteátra začali v Michalovciach v roku 1956. Za vyše polstoročie svojej existencie prešiel dvomi väčšími rekonštrukciami. Amfiteáter bol desaťročia centrom kultúrnych podujatí a vystúpení folklórnych súborov a umelcov nielen zo Slovenska, ale aj zahraničia.