rakovinotvorných látok v telách kaprov budú skúmať veterinári. Rybári zo Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ) sa zamerali na lov špeciálne označených rýb, ktoré vypustili do vôd Šíravy začiatkom roka.
MICHALOVCE. Na Zemplínskej šírave platí už šiesty rok režim Chyť a pusť. Rybári síce môžu na Šírave loviť ryby, ale úlovok nesmú konzumovať. Vždy ho musia pustiť do vody. Špeciálny režim nariadili pred rokmi veterinári a hygienici. Obmedzenia spôsobilo dlhodobé vypúšťanie chemických látok z bývalého štátneho závodu Chemko Strážske. PCB látky sa z bahna usádzajú v telách rýb. Koncentrujú sa v ich tukoch. Väčšia konzumácia napadnutých rýb môže spôsobiť karcinogénne ochorenia.
Lovili značkované ryby
Začiatkom roka nasadil rybársky zväz do Šíravy 1,5 tony označených rýb. Išlo o kaprov s hmotnosťou približne pol kila. Niekoľko kúskov sa snažili uloviť rybári v sobotu od siedmej rána do tretej popoludnia. Ryby poskytnú na rozbor veterinárom. Neoznačené ulovené ryby púšťali do vody. Päťdesiat rybárov robilo výlov na udicu na viacerých miestach Šíravy.
Ichtyológ Stanislav Géci zo SRZ vysvetlil, že rozbor PCB látok je potrebný urobiť z tiel rýb, ktoré sa nachádzajú v rôznych častiach Šíravy. Dodáva, že podľa doterajších skúsenosti nie je prítomnosť PCB látok v rybách v každej časti rovnaká. Rybári preto lovili v lokalite Prímestská oblasť, Lúč, Kamenec a Paľkov. Odchyt rýb za účelom výskumu už prebiehal aj predtým. "Ale toto je prvý s označenými rybami," upresňuje Géci. Hovorí, že ryby označili malými plastovými štítkami priamo do chrbtovej časti svaloviny.
Tajomník SRZ Ferdinand Baláž dodáva, že PCB látky sa z tiel rýb neodbúravajú, len kumulujú. To, či sú napadnuté aj novonasadené ryby, ma zistiť práve lov značených kaprov a ich následný laboratórny výskum. "Na základe rozborov budeme poznať stupeň kontaminácie za to obdobie. Zistia, či vlastne k nejakej kumulácii PCB od marca došlo, alebo nie". Rybárom sa podarilo uloviť päť označených kaprov.
Chyť a pusť
Režim chyť a pusť platí podľa Baláža na viacerých územiach Slovenska. "Je to okolo 30 revírov," hovorí. Ale len na Šírave je zavedení kvôli PCB látkam. Na ostatných vodných plochách je to skôr o športovom rybárčení. "Je to skôr o chytení trofejnej ryby a pustení".
Na Šírave v roku 2001 hrozilo, že na základe rozhodnutia hygienikov bude úplne zastavenie rybolovu. Ryby sa nesmeli loviť niekoľko mesiacov. "Hygiena jednoznačne zakázala aj rybolov. Po polročnom rokovaní sa nám podarilo presvedčiť veterinárov aj hygienikov, že tento spôsob nič nevyrieši. Nakoniec sme sa dohodli na spôsobe rybolovu chyť a pusť, čo nebráni rybárom chytať ryby, len ich nemôžu konzumovať," vysvetlil Baláž.
Konzumácia rýb v nedohľadne
Šesťdesiatdvaročný rybár František Oravec zo Sobraniec hovorí, že rybári sa už nevedia dočkať kedy sa na Šírave skončí obmedzený režim a rybári si budú môcť svoje úlovky odniesť domov.
Géci vysvetľuje, že rybári by si nemali dopredu robiť veľké nádeje. "Je to beh na dlhé trate. Možno to potrvá ešte pár rokov," povedal. Všetko bude závisieť aj od posledných rozborov, ktoré budú známe v priebehu nasledujúcich dní. Predchádzajúce rozbory podľa Géciho potvrdili, že ryby sú stále napadnuté PCB látkami. "Budeme to monitorovať dvakrát do roka. Uvidíme, čo povedia veterinári. Na jar chceme pustiť do Šíravy ďalších asi tisíc kilogramov rýb s tým, že budú opäť označené inými značkami, aby sme ich mohli zase monitorovať a posúdiť vplyv kontaminácie na jednotlivých rybách," uzavrel Baláž.
Milan POTOCKÝ
--- FAKTY ---
Čo sú PCB látky
Polychlórované bifenyly alebo PCB paria medzi syntetické organické chemické látky, ktoré sú známe ako chlórované uhľovodíky. Sú to olejovité kvapaliny veľmi stabilné a odolné voči rozkladu. V minulosti sa využívali ako náplne kondenzátorov, transformátorov, hydraulické kvapaliny, teplonosné médiá a mazivá. Pridávali sa aj do lakov a farieb, aby sa zvýšila ich roztierateľnosť. PCB látky sa v prírode nerozkladajú, koncentrujú sa v telách živočíchov, šíria sa v potravinových reťazcoch a majú nepriaznivé účinky na živé organizmy. Preto bola ich výroba zastavená a ich užívanie zakázané. V bývalom Československu sa vyrábali v Chemku Strážske. Odhaduje sa, že sa ich tu vyrobilo viac ako 21-tisíc ton. V roku 1989 bola definitívne ukončená distribúcia a predaj produktov na báze PCB. Po ukončení výroby zostali tisícky ton toxického odpadu v areáli závodu, ale aj rozsiahle zamorenie regiónu nebezpečnými látkami. Zemplín je považovaný za jednu z najzaťaženejších oblastí PCB v Európe.
(mpo)
Autor: Jesenný koncertný cyklus
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín