Po Stráňanoch sa dnes pozrieme na ďalšiu časť Michaloviec, ktorá bola kedysi samostatná.
MICHALOVCE. Vedeli ste, že Vrbovecká ulica existuje len 50 rokov? Pôvodná obec sa stala časťou mesta až v roku 1960. Náš sprievodca Jaroslav Gorás zistil, že pravdepodobnými zakladateľmi Verbovca boli obyvatelia blízkej Greče, keď hľadali výhodnejšie sídlo kvôli záplavám Laborca: "Prvá písomná zmienka je z roku 1418 od samého kráľa Žigmunda Luxemburského. Ten potvrdzuje vlastníctvo panstva Michalovce, ktorého súčasťou bola aj dedina Vrbovec šľachticovi Albertovi, synovi Gregora z Michaloviec. Dostal ju za zásluhy v bojoch proti Turkom." Poloha obce bola výhodná v blízkosti medzinárodnej obchodnej trasy z Užhorodu - z juhu cez ňu prechádzali pocestní z Pavloviec a Lelesa, z východu od Čečehova a Jastrabia. Viedla ňou aj dnes už neexistujúca cesta na Blatá (Zemplínska šírava) a do Veľkých Zalužíc. Okolo bolo veľa oráčin a lúk. Vytápal ju naľavo ležiaci Laborec, napravo pritekal Čečehovský potok, čo pripomína názov Kopaný jarok na mape z roku 1826.
Z troch majerov jeden
Podľa Gorásovho výskumu stará časť Verbovca stála od kostolíka smerom na Čečehov. Ulica, ktorá je dnes na hlavnej ceste, je najmladšou časťou dediny: "Tu boli aj 3 hospodárske majere. Zachoval sa len Megyo - Meďov (krajný). Ale bola tu aj zabudnutá Gáborka, asi tam, kde je dnes futbalové ihrisko. Ďalším bol majer Orlovec s hostincom, stál na ceste do Čečehova. Názov Verbovec súvisí s často sa vyskytujúcimi húštinami vŕb. V roku 1826 tu stálo len 35 domov a žilo 338 obyvateľov. Ich počet zdecimovala cholera v roku 1831: "Za 22 dní zomrelo 29 ľudí, 22. augusta dokonca za jediný deň až päť."
Napriek ranám dedina rástla. Pomohli tomu aj možnosti zamestnať sa na majeroch, v Sztárayovom mlyne, bol tu aj hostinec a trať úzkokoľajky. Vtedajší mestskí radní tu v roku 1935 založili Odbornú hospodársku školu. Svoju rolu zohral aj majer Meďov, dnes je súčasťou školy.
Spomeňme aj zoskupenie domov, známe ako Betlanovce. "Ležali medzi Vrbovcom a Krásnovcami severnejšie nad Lastomírom. Dokonca to boli až dve dedinky Staré (Malé) Betlanovce a Nové (Veľké) Betlanovce. O ich postupnom zániku svedčí stredoveký názov miesta, kde stáli Pustá Betlen." Význam tejto lokality, hoci je už súčasťou Michaloviec, neklesá. Dokazuje to nedávno dobudovaný závod Yazaki a ďalšie plánované aktivity...
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín