Kritika na adresu manažmentu mesta bola pravdepodobne oprávnená. Majiteľov pozemkov sa tvrdenia mesta dotkli. Nezávisle od seba potvrdili, že sumu 800 korún za meter štvorcový, ktorú ako "výkričnú" prezentoval manažment, nikdy nežiadali!
TREBIŠOV. Tvrdenia mesta nemohli majitelia pozemkov vyvrátiť, lebo neboli ani na jednom zo zasadnutí zastupiteľstva. Korzáru sa s niektorými podarilo skontaktovať. Peter Cifranič a Emília Kundeková nezávisle od seba uviedli, že medializované informácie sa ich hlboko dotkli. Zdôraznili, že "intenzívna" snaha riešiť cintorín sa začala až v auguste 2008. "Až vtedy nás zvolali prvýkrát! Každého sa pýtali na cenu, kto by koľko chcel. Naše návrhy boli od 500 do 600 korún. Zástupcovia mesta cenu vôbec neznižovali! A suma 800 korún nepadla ako nami žiadaná ani jediný raz. Napokon sme sa všetci zhodli na tých 600 korunách. Septembrové rokovania boli rovnaké," opisuje priebeh stretnutí 68-ročný Jozef Cifranič. Podľa neho rokovania neboli ťažké: "Preto nás šokovalo, keď sme po celom Slovensku boli predstavení ako nejakí biznismeni a vydierači. Pošpinili naše mená."
Rovnako stretnutia opisuje aj Emília Kundeková: "Nechápem, prečo sa naše pozemky opisovali ako orná pôda, keď sú to záhrady a adekvátne tomu platíme aj daň z nehnuteľností. My nechceme zarobiť, len dostať za svoju pôdu reálnu cenu."
Primátor na rokovaniach nebol
Kundeková si pamätá, kedy padla vyššia suma ako 600 korún. "Mesto nás vyzvalo, aby sme navrhli, koľko chceme. Povedali aj, že môžeme pýtať, koľko chceme, ale s tým, že mesto toľko nemusí dať. To, koľko by bolo ochotné dať, nám nepovedali. Počas voľnej debaty sme my vlastníci hovorili, že také pozemky sa predávajú aj po 700-800 korún. Ale nie to, že túto sumu žiadame, to nie je pravda! Boli aj takí, čo boli ochotní dať za 500, ale napokon sme sa dohodli na tých 600." Ani ona rokovania nepovažuje za ťažké: "Všetko bolo normálne, plynulé. O ponuke realitných kancelárií sme vôbec nehovorili! Je to nezmysel. Nechápeme, prečo nás takto očiernili." Primátor mesta, ktorý tiež čelil kritike, podľa majiteľov nebol ani na jednom z oboch rokovaní.
* * *
Kauza cintorín
n Téma rozhýbala hladinu verejnej mienky začiatkom septembra. Poslanci o nej rokovali koncom augusta. Vôbec prvýkrát, hoci potreba rozšíriť cintorín je známa už 10 rokov. Výkup pozemkov je nutný, lebo na cintoríne je miest len do marca 2009.
n Primátor Vladimír Anďal na augustovom zasadnutí povedal, že 8 vlastníci mesto zahnali do kúta: "Boli to tvrdé rokovania - oni chceli až 800 korún, ale my sme trvali na maximálne 600 korunách." Označil ich za ľudí, "ktorí zneužívajú situáciu."
n Cena poslancov šokovala. Pozemky sa prezentovali ako orná pôda, ktorá má oveľa nižšiu cenu. Manažment tiež tvrdil, že o pozemky majú záujem realitné kancelárie za dvojnásobok. Poslanci vtedy o výkupe nerozhodli. Schválili rokovať o 300 korunách s tým, že sa k téme vrátia. V septembri sa konali ďalšie rokovania, kde sa potvrdila cena 600 korún.
n Poslanci výkup za túto sumu minulú stredu schválili. Tvrdenie mesta, že chce kúpiť pozemky za najnižšiu možnú sumu, spochybnil poslanec Jaroslav Papák. Rozpútala sa ostrá diskusia. Papák (NEKA) sa manažérov mesta verejne spýtal: "Oni vraj chceli len 500 a my tu už hovoríme o 600. Kde z 500 vzniklo 600?" Primátor tvrdil: "My sme im neponúkli viac, ako oni chceli." Na jeho stranu sa postavil prednosta úradu Rastislav Petrovič, poslanec Jozef Čičatko aj viceprimátor Ľubomír Cibere. Všetci boli na rokovaniach. Papák im neverí. Tvrdenie oboch strán nemal kto potvrdiť, ani poprieť. Ani na jednom zo zasadnutí zastupiteľstva neboli samotní vlastníci pozemkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín