Dnes túlanie po okolí mesta ukončíme. Poprechádzame sa po Topoľanoch. Severným predmestím Michaloviec sú len od roku 1960.
MICHALOVCE. Vznik kedysi samostatnej obce odhadujú už pred 11. storočím. Prvá písomná zmienka však pochádza "až" z roku 1248.
Topoľany = topoľ alebo topiť?
Listina dokazuje, že v roku 1248 dal šľachtic Peter, syn Sobeslava, svojej manželke majetky - medziiným aj Topoľany (Tapula). O pôvode názvu sa názory rôznia. Všeobecne sa tvrdí, že je odvodený od topoľov, podobne ako Vrbovce od vŕb. Iná teória hovorí, že súvisí s vytápaním tak, ako u rieky Topľa, ktorej názov súvisí so zatápaním obcí v okolí. "Vie sa, že blízkosť rieky Laborec z východu a potoku Duša zo západu naozaj spôsobovali Topoľanom starosti s povodňami. Napokon, preto bolo pôvodné sídlo, tzv. Staré Topoľany, už v 15. storočí opustené. Neskôr tu vznikol majer Topoľany," vysvetľuje náš sprievodca Jaroslav Gorás. Nové sídlo, Nové (Veľké) Topoľany, vzniklo neskôr v dnešnej časti obce od kostola až po úsek, kde sa vzdialenosť medzi domami zužuje.
Kedysi a dnes
Chotár obce siahal od majera Milovaná až po majer Žabjany, resp. od Hrádku až po Petrovce! V stredoveku cez obec viedla medziobecná cesta. Jej význam vzrástol až v 19. - 20. storočí po skrotení Laborca. Vtedy medzinárodnú trasu na Poľsko "stiahli" z hôr spod hradu nad Vinným a Starého práve sem. Naštartovalo to rozvoj obce. Mnohí obyvatelia sa odvtedy živili povozníctvom pre soľný úrad zo skladov v Solivare a Trakanoch. Pri ceste bol aj hostinec jeden z mála murovaných a navyše z kameňa. Okrem "cestovného ruchu" tunajší ľudia pracovali na poliach a lúkach, vo vinohradoch na Hrádku, či pri Vinnom a pri zbere chmeľu. Chýrni boli ako pestovatelia konope. Živili sa rybolovom v Laborci, neďaleko bol aj mlyn. Mapa z roku 1772 v obci zachytáva len 27 domov a drevený kostol. V roku 1826 tu stálo už 55 domov, murovaný kostol a fara. "Podľa zápisov sa tu pre potreby armády dalo ubytovať 50 mužov a ustajniť 15 koní." Prechod do Žabjan na druhej strane Laborca umožňoval pri malej vode brod. Cesta trvala sotva 15 minút. Dnes je všetko inak. Dedina je súčasťou mesta. Rozrástla sa o nové ulice a domy. Búrlivák Laborec ju už neohrozuje. A obchodná cesta sa posunula na západ mimo nej.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín