zastupiteľstvo. Opozičný poslanec kritizuje mesto, že v návrhu uznesenia presne nezadefinovalo, na čo plánuje obrovský balík peňazí použiť.
MICHALOVCE. Poslanci mestského zastupiteľstva súhlasili, aby primátor podpísal úverovú zmluvu s Dexia bankou Slovensko, a. s., v celkovom objeme 100 miliónov korún. Opozičný poslanec Jozef Bobík (KDH) kritizoval vedenie mesta, že v navrhovanom uznesení sa neobjavilo, kde konkrétne plánuje samospráva peniaze investovať. Mesto pritom chce reálne preinvestovať a čerpať z úveru 46 miliónov. Magistrát tvrdí, že ďalších 54 miliónov plánuje čerpať len v prípade, ak na naplánované investičné aktivity im nebude stačiť rozpočet mesta. Primátor Viliam Záhorčák (Smer) hovorí, že podpísaním úverovej zmluvy až na sto miliónov získa mesto výhodnejšie podmienky pri čerpaní úveru.
Poslanec: Kam pôjdu milióny?
V návrhu na schválenie úveru chýbali poslancom podklady, na čo konkrétne plánuje mesto milióny použiť. "Bežný občan a podnikateľ si berie úver vtedy, keď ho potrebuje. Keď vie, na čo ho potrebuje. Teraz je tu návrh, aby sme schválili rámec sto miliónov korún s tým, že prebehla určitá súťaž. Prečo je ten úver tak výhodný, že to máme urobiť teraz?" pýtal sa poslanec Bobík.
Primátor Viliam Záhorčák tvrdí, že milióny chcú požiť na aktivity, ktoré mesto plánuje zrealizovať už dávno. "Máme celý plán aktivít, ktoré boli zastupiteľstvom schválené, či už ide o rekonštrukciu a revitalizáciu sídlisk, alebo výstavbu nového cintorína. Tých aktivít je pomerne veľa. Samozrejme, za predpokladu, že najprv vyčerpáme vlastné zdroje," povedal primátor. Dodal, že mesto berie pri podpísaní úverovej zmluvy za desiatky miliónov aj ohľad na nepriaznivú situáciu na finančných trhoch. "Zaiste nikomu neuniklo, aká je situácia na finančných trhoch. Myslím si, že už lepšie úvery v budúcnosti nebudú, ako je teraz. Aspoň v blízkom období nie".
Úver budú splácať 15 rokov
Poslanec Mirko Gejguš (NEKA) sa pýtal, aké bude platiť mesto poplatky v prípade, ak z banky celých 100 miliónov nevyčerpá. "Aby tie podmienky neboli horšie, ako sú výhody z poskytnutého úveru. Čo ak ten sankčný úrok bude vyšší za nečerpanie, ako je výhoda podpísaného úverového rámca?" upozornil Gejguš.
Vedúca finančného odboru Oľga Bereznaninová reagovala, že všetky podmienky úverovej zmluvy budú dohodnuté tak, aby mesto nepristúpilo k podpísaniu nevýhodnej úverovej zmluvy. Predseda finančnej komisie Ján Ďurovčík (Smer) uviedol, že návrh čerpania úveru schválila aj komisia. Poslanec a člen finančnej komisie Michal Stričík (OKS) dodal, že v prvom rade však kládli dôraz na to, aby mesto krylo kapitálové výdavky z vlastných zdrojov. Bereznaninová vysvetlila, že mesto oslovilo viaceré banky. Z troch ponúk vybralo banku, ktorá podľa nej poskytla pre mesto najvhodnejšie podmienky pri čerpaní úverového rámca. V prípade, ak mesto vyčerpá celú sumu, úver bude splácať 15 rokov.
Mesto už pôžičky má
Úverová zaťaženosť mesta predstavuje ku koncu septembra tohto roka 4,9 percenta. V prípade, že bude čerpať aj stomiliónový úver, zaťaženosť by ku koncu roka 2009 predstavovala približne 19,6 percenta. Michalovčania už úvery za desiatky miliónov splácajú. Do augusta 2010 bude mesto splácať 48-miliónový úver, ktorý čerpala samospráva ešte v roku 2002 na rekonštrukciu centrálnej mestskej zóny. Do septembra 2015 bude mesto splácať aj 20-miliónový úver, ktorý si zobrala samospráva v roku 2005 na výstavbu priemyselného parku. Michalovčania splácajú aj vyše 19-miliónový úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB), ktorý použilo mesto v roku 2004 na dokončenie mestského bytového domu H na Konečnej ulici. Mesto bude splácať aj vyše trojmiliónový úver, ktorý získalo pred pár mesiacmi zo ŠFRB na výstavbu malometrážnych bytov na Masarykovej ulici.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín