veľkom utrácali psov, dotkli.
TREBIŠOV. Jej obvinenia zaplavili mailové schránky slovenských redakcií začiatkom týždňa. Tvrdí, že tu bezdôvodne a naraz utratili viac ako 20 psov. Kafilérne lístky, ktoré sú súčasťou evidencie, dokazujú, že ich bolo sedem. Hrdlík dodáva, že útulok doslovne zaplavujú opustené psy.
Útulok je stále plný
Pôvodným zameraním karanténnej stanice Veterinárius na okraji mestského parku je postarať sa o zabehnutých psov a mačky, kým si ich nevyzdvihne majiteľ. Hrdlík s mestom na tento účel podpísal zmluvu. Za spomínané služby mu mesto z rozpočtu prispieva 125-tisíc korún ročne. Rokmi sa však pôvodný účel posunul inde. Psíkov, ktorých sa majitelia zbavia, anonymne ich pohodia pred bránu stanice, alebo ich ako nepohodlných prinesú na utratenie, pribúda. Pochádzajú z Trebišova, aj okolitých dedín. Pri stanici preto vznikol útulok. Ten má kapacitu 30 psov, ale neraz sú v jednom koterci aj dva. Ivan Hrdlík a jeho manželka Slávka už roky neriešia, či im na ich umiestnenie stačí mestská dotácia. Počty sú neúprosné len 30 psov x 20 korún denne len na stravu x 30 dní. Aj bez režijných nákladov a lekárskeho dozoru je to 18-tisíc korún mesačne, t. j. asi 220-tisíc ročne. Hoci vyhláška podobným zariadeniam umožňuje zvieratá po 28 dňoch utratiť, v Trebišove to nerobia. "Hľadáme im nový domov. Aj preto ich tu držíme dlhšie, mnohé 4 - 6 mesiacov. Aktuálne ich je 14, ale číslo sa zo dňa na deň mení." Najbližší útutlok je až v Košiciach a Kežmarku. Hrdlík vysvetľuje, že aj tie sa boria s rovnakými problémami nekončiacim prílevom psov z ulíc.
Ochranári upozornili na utrácanie
O každom psovi sa vedie evidencia. Umiestňovací protokol znamená život, kafilérny lístok smrť dokazuje, že zviera utratili. A práve táto strana váh zaujala mladú ochranárku. Začiatkom týždňa upozornila médiá, že v útulku začali hromadne utrácať psov. Tvrdila, že ich tu 17. októbra utratili naraz viac ako 20 a že to pokračuje. Na e-stránkach to spustilo búrlivú diskusiu. Dokonca sú tu aj fotografie niektorých utratených psov. Ochranári sa dohadovali, že pôjdu do Trebišova. Ivan Hrdlík povedal, že neprišiel nikto: "Ale mnohí volajú. Bola tu aj inšpektorka z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS). Oslovili aj primátora mesta. Nikto nechápe, čo sa deje. Hromadné utrácanie je klamstvo."
Adoptovaní verzus utratení
Perličkou je, že dva z údajne utratených psov sú dokázateľne u nových majiteľov. Jedného sme navštívili, pes naozaj žije. Druhý je v Kuzmiciach. Ďalším dôkazom je evidencia. Podľa umiestňovacích protokolov si ľudia adoptovali od začiatku roka 127 zvierat. Kafilérnych lístkov je za rovnaké obdobie len 17. "Posledné pribudli 17. októbra, kedy sme utratili 7 psov zo zdravotných dôvodov," dodáva veterinár. Jedného utratili na žiadosť majiteľa, 2 mali nádory a boli tu už tri mesiace, 1 bol agresívny, ďalšie podvyživené: "Siedmeho niekto v noci prehodil do útulku a dohrýzli ho strážne psy. Trpel." Inšpektorka RVPS Anna Geciová pre Korzár potvrdila, že aj kontrola preukázala, že podnet Slobody zvierat bol neopodstatnený: "Utratených psov nebolo viac ako 20. A nešlo o bezdôvodné utratenie. Boli tam zdravotné dôvody." Osloviť sme chceli aj ochranárku, ktorá podnet rozoslala. Od utorka nebrala telefón. Rovnako sme pochodili aj na mobile regionálnej inšpektorky Slobody zvierat.
* * *
Psy z osady
n Podľa Ivana Hrdlíka najväčší problém je so psami z rómskej osady, kde žije asi 4 500 Rómov: "Každá rodina má psa, neraz aj viacerých. Počet odhadujeme na 1 500 a stále sa rozmnožujú. Voľne pobehujú po meste, ohrozujú ľudí. Predstavujú aj riziko šírenia chorôb. Zákon na to nepamätá, neurčuje povinnosti majiteľa psa." O osudoch psov z osady by Hrdlík mohol napísať knihu, podvyživené, utýrané a doráňané mnohé skončili v útulku.
n Horúcou témou sa zaoberali aj mestskí poslanci. Súbežne riešili aj sťažnosť na hlučnosť psov. Tá sa vyriešila postavením protihlukovej steny. "Psy z osady však ako problém zostávajú. Riešením je hromadná kastrácia, aby sa zastavilo ich rozmnožovanie. Tá však stojí asi tisícku." Podľa Hrdlíka Sloboda zvierat na to pripravuje projekt: "Chceme len na šicí materiál a antibiotiká. Chirurgický úkon urobíme zadarmo. Nevieme však, kedy sa to podarí." Včera Hrdlík doplnil, že po dohode s primátorom je mesto ochotné prispieť na čipovanie psov: "Potom by boli vedené v centrálnom registri zvierat a keby sa stratili, hneď by sme vedeli majiteľa. Čipovanie stojí 400 korún, mesto je ochotné polovicou prispieť."
* * *
Psie príbehy
n Chovnú suku čistokrvného šarpei priniesol ich majiteľ do útulku, lebo likvidoval chov. Sú tu už pol roka.
n Vychudnutého vlčiaka priniesol istý strážnik na dva dni do úschovy. Prišiel si po neho, ale pes ušiel späť do útulku. Strážnik sa už po neho nevrátil.
n Rodinného miláčika s nádorom na mliečnej žľaze priniesol veterinárovi istý majiteľ. Keď mu oznámili, že operácia stojí 2-tisíc korún, nechal ho v útulku. Bol tu tri mesiace.
n Rovnako skončil "rodinný miláčik", ktorého priniesli so zlomenou nohou. Keď oznámili, že operácia stojí 2 500 korún, majiteľ navrhol psa utratiť. Veterinár ho napokon operoval na vlastné náklady a psa majiteľovi vrátil. Zadarmo.
n Do útulku mestskí policajti priniesli aj jednodňové šteňatá, zabalené v igelitke. Vzhľadom na podchladenie ich už nezachránili. Uhynuli ešte v ten deň.
n Čistokrvného francúzskeho buldočka priniesol chovateľ, lebo mal mierne zdeformované čelo. Stal sa miláčikom útulku.
n Počas našej návštevy Hrdlíkovci prijali ďalšieho klienta. Malého kríženca priamo z ulice priniesli mestskí policajti v papierovej krabici.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín