V hvezdárni na Hrádku kedysi býval slávny Mousson
Dnes zatúlame na michalovský Hrádok. Ten je súčasťou mesta necelých 70 rokov.
MICHALOVCE. V 30. rokoch minulého storočia sa mesto končilo na Masarykovej ulici. Hrádok bol samostatným hospodárskym dvorom.
Hôrka bájny hrad Tubul?
Náš sprievodca Jaroslav Gorás zistil, že táto vyvýšenina (163 m n. m.) bola svojou polohou bezpečným miestom pre osídlenie už v praveku. "Dokazujú to výskumy, počas ktorých sa na svahoch Hrádku našli pozostatky sídiel neolitických roľníkov." Neskôr tu slovanskí osadníci postavili hrádok či opevnenie. Gorás ponúka teóriu, že by mohlo ísť o bájny Tubul hrad, ktorý poskytol útočisko slepému uhorskému kráľovi Belovi II.: "Tvrdil to historik Anton Hodinka, ktorý tu pred 1. sv. vojnou robil archeologický výskum. Našiel predmety z doby neolitickej aj bronzovej a tiež pozostatky hradu. Podľa neho stál už v 11. storočí a ide o "castrum Tubul". Ale tento názov by chcelo mať viac hradov."
Hrad áno, ruiny nie
Gorás sa drží starých listín. Jedna, z roku 1335, spomína pri deľbe mlynov jeden aj pod hradom Hôrka (sub castro Gurke). Ďalšia o 11 rokov už hovorí len o "mieste hradu." Ten sa neskôr "stratil". Anály o jeho ruinách mlčia. Miesto sa v 14. a 15. st. spomína ako Gurke, Gewrke, Gyurkehege, Gorkahege. Opevnenie sa asi zmenilo na strážnu vežu (hlásku). Tá mala priame optické spojenie z Brekovským a Vinianskym hradom.
Pozoruhodné poznámky
Poloha Hrádku bola oddávna strategická. Všimli si to vojenskí kartografi pri jeho popise. "Čo sa týka vedenia boja, michalovský kopec - vyvýšenina je prístupná z južnej strany," oznamujú. Tiež hovoria, že "vyvýšenina" je štvrť hodiny vzdialená od obydlí v meste a je "vhodná na úplne ovládnutie okolia," resp. " je možné z nej dávať signály skupinám vojsk." Hrádok označili za "dôležité postavenie." Prezrádzajú o ňom, že je "dobre opevnené prírodou, je možné vojensky si ho podržať a delá sa dajú vytiahnuť z južnej strany." A to hovoríme o mape z r. 1772!
Vojaci si všimli aj vinice. Tie zakreslili spolu s dvomi budovami a poznámkou, že ide o Weinkeller (vínnu pivnicu).
Moussonove útočisko
Na mieste viníc neskôr gróf Sztáray zriadil ovocnú záhradu. Kvôli stráženiu dal postaviť aj dom pre hájnika. A práve tu našiel útočisko nadaný maliar s mnohopočetnou rodinou, slávny Theodor Mousson. Neskôr dom prestavali, dnes ho poznáme ako hvezdáreň.
Mesto sa v 30. rokoch minulého storočia končilo pri dnešnej Masarykovej ulici. Pod Hrádkom bola iba stajňa pre ošípané, ktoré sa voľne pásli a dom pre služobníctvo. Viedla sem poľná cesta, dnes Vajanského ulica. Pokračovala až k senníkom na Panských ortášoch, odkiaľ sa odbočovalo do kameňolomu. Na jej konci bola úzkokoľajná železnička a okolo len polia. Stavať sa tu začalo až po vojne.
(lyv)
Autor: Oslavy vzniku ČSR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín