očami.
MICHALOVCE. Netradičnú výstavu pripravilo michalovské občianske združenie Nová cesta v spolupráci s Nadáciou otvorenej spoločnosti a michalovským Zemplínskym osvetovým strediskom. Na projekt po názvom Romane čercheňa (Rómske hviezdy) prispelo aj Ministerstvo kultúry SR.
Rómovia vynikajú aj ako výtvarníci
Štatutárka združenia Dagmar Horváthová hovorí, že cieľom projektu bolo dať šancu prezentovať sa rómskym umelcom a tiež ukázať širokej verejnosti pestrosť záujmov rómskej komunity. Väčšinou verejnosť Rómov vníma ako tanečne, spevácky a hudobne nadaných: „Ale oni sú aj výtvarne a práve to chceme ukázať. Preto sme pred rokmi pripravili prvú takúto výstavu a reakcie boli výborné. Odvtedy robíme Romane čercheňa pravidelne. Toto je už 3. Ročník. Umelcov, ktorých pozývame, sa snažíme striedať, aby každý dostal priestor." Prvýkrát tak dostala šancu Danka Nagyová z Popradu: „Jej korene sú tu, v Michalovciach. Žiaľ, na vernisáž nemohla prísť, hoci sem pozývame všetkých, ktorí vystavujú." Nechýbal ale Jozef Cichý z Nižného Žipova. „Ten je tak trochu výnimkou - bol na všetkých ročníkoch a jeho profesionálny rast je viditeľný," hovorí Horváthová. S úsmevom dodáva, že vernisáž umožňuje umelcom sa stretnúť, spoznať a poradiť si. Občas sa na Romane Čercheňa „vymenia" aj príbuzní. Ten rok tak vystavuje Edita Riháriová z Veľkých Bielic v okrese Partizánske: „Vlani tu vystavovala jej mama, teraz ona." Obdivovať tu možno diela Stanislava Tonku z Bánoviec nad Bebravou, Tibora Gulykaša z Rožňavy či Martina Kaleju - Januva z Jarovníc.
Svet osád očami „gadža"
Tento rok Nová cesta a Nadácia otvorenej spoločnosti prvýkrát pridali aj výber z veľkého fotoprojektu Každý z nás je originál. Jeho tvorcom je bratislavský fotograf Mayo Hirc. Pre Korzár priznal, že až pri realizácii vôbec prvýkrát naživo videl rómske osady: „Prešli sme ich 12 po celom Slovensku a vzniklo z nich 4-tisíc fotografií. V Michalovciach je len zlomok - 21 kusov." Pôvodne od neho žiadali reportážne fotografie, ktoré by zachytili život komunity v celej jeho šírke: „Ja som to chcel inak a tak vznikli najmä výtvarné dynamické portréty. V každej z týchto 21 fotografií je skrytý krátky príbeh - sekvencia zo života komunity." Pripustil, že by si podobnú exkurziou po osadách rád zopakoval: „S tým, že to bude mať charitatívny akcent - napr. že fotografie sa budú dať kúpiť a výťažok z predaja sa použije na pomoc komunite."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín