ANNA KORNAJOVÁ, anna.kornajovakorzar.sk
Výrobca tepelnej energie, spoločnosť Chemes, avizuje rekonštrukciu a modernizáciu zariadení na výrobu energií. Odmieta fámy, že stavia megaelektráreň. Po zmenách chcú byť len sebestačnejší vo výrobe elektrickej energie, ktorú môžu kombinovane vyrábať spolu s teplom. Potrebujú ju pre odberateľov, ktorých majú vo svojom priemyselnom parku.
HUMENNÉ. Finančná skupina Slavia Capital, ktorá vstúpila do energetickej spoločnosti Chemes, a. s., Humenné a vedenie podniku vypracovali nový strategický projekt. Investície naň odhadli na 1,1 až 1,4 miliardy korún. Rozbehnúť ho chcú už začiatkom budúceho roku. K tomu obnovia technológiu za viac ako 51 miliónov korún.
Chcú modernizovať, čo majú
Doteraz v podniku používali kotly na výrobu tepla, ktoré boli inštalované ešte v roku 1958. Tie chcú v priestoroch súčasnej energetickej prevádzky vymeniť za novú kotlovú jednotku a umiestniť tam aj efektívnu kondenzačno-odberovú turbínu. To umožní zvýšenie najvyššieho výkonu z doterajších 24 MW na 40 MW.
„Je to len teoretický prepočet. Neznamená to, že sa aj toľko vyrábať bude," podotýka podpredseda predstavenstva Chemes Stanislav Rehúš. Predstavu o tomto objeme je možné vytvoriť si, napríklad porovnaním s inštalovaným objemom elektrárne Vojany, ktorý je 880 MWe.
Nejde o elektráreň
Zámer je v súlade s koncepciou Humenného v oblasti tepelnej energetiky a dlhodobou koncepciou energetickej politiky Slovenska. „Nemáme žiadne stabilné plány pri premene na elektráreň. Nám ide o udržateľnosť existujúceho stavu smerom k väčšej samostanosti dodávok energií," reagoval na fámy o budovaní novej elektrárne v Humennom predseda predstavenstva Chemesu Peter Kušnír. Dôvodom ich aktivít nie je to, aby elektrinu vyrábali a predávali odberateľom mimo mesta, ale pre podniky, ktoré sídlia v ich priemyselnom parku. Ten chcú takisto modernizovať, získať ďalších investorov a splniť ich nároky a požiadavky.
Priorita: Trvalo udržateľné zdroje
V tomto roku v Chemese spotrebovali 73% čierneho poloantracidického a 10,1% čierneho uhlia. K tomu 12,7 % zemného plynu, 2,6% ťažkého vykurovacieho oleja a 1,6% biomasy. Po zmene technológie chcú uprednostniť trvalo obnoviteľné zdroje. Palivá rozčleniť a kombinovať. Okrem uhlia to bude zemný plyn, drevná štiepka z Energy Snina a výlisky z výroby olejov v spoločnosti Palma Group.
„Chceme využiť spoluprácu medzi Energy Snina, Palma Bratislava, Sečovce a Chemesom, aby sa pridaná hodnota realizovala na východe," uviedol Peter Benčúrik, hovorca Slavie Capital. Kušnír vysvetlil, že Chemes bude používať jednotlivé energonosiče ako palivo podľa toho, ktorý z nich bude v danej chvíli najlacnejší. Môžu ich rozčleniť a používať v rôznom usporiadaní. To priaznivo ovplyvní aj konečnú cenu tepla a elektriny. „Nejde o rozširovanie výroby, ale o zefektívnenie toho, čo tu je," uzavrel Rehúš.
* * *
Obavy sú neopodstatnené
n Na možné obavy zo zhoršenia životného prostredia reaguje Chemes krátkou štatistikou. Kým v roku 1994 produkovala tepláreň ročne do ovzdušia 5 100 ton emisií, v roku 2001 ich bolo 2704 ton. V budúcom roku by mali poklesnúť už len na 1982 ton. Kvôli nižším emisiám zvýšili podiel spaľovaného zemného plynu a inštalovali plynovo-mazutové horáky. Prevádzkujú aj efektívne odsírovacie zariadenie.
Autor: lyv, kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín