LÝDIA VEREŠČAKOVÁ, lydia.verescakovakorzar.sk
Pochod príslušníkov maďarskej Národnej stráže v replikách nacistických uniforiem poriadne rozvíril hladinu v meste Kráľovský Chlmec. Obyčajní ľudia ho vnímajú ako účelové rozdúchavanie nacionalistických vášní.
KRÁĽOVSKÝ CHLMEC. Primátor mesta Jozef Balogh a viceprimátor Arpád Kalapoš incident, ktorý sa odohral v centre mesta, označili za provokáciu a verejne ju odsúdili. Tunajšie spolunažívanie občanov maďarskej a slovenskej národnosti vnímajú ako bezproblémové. So žiadnymi prejavmi extrémizmu ani nacionalizmu sa zatiaľ nestretli. Nechápu, prečo si extrémisti vybrali práve ich mesto.
Forma tzv. spomienkového pochodu zaskočila aj Jánosa Bogolya, ktorého muži z Maďarska pred časom požiadali o pomoc pri organizovaní.
Pochod v uniformách
Život inak pokojného mesta, kde sa až 80 % občanov hlási k maďarskej národnosti, v sobotu okolo obeda rozvíril príchod kolóny áut s maďarskými poznávacími značkami. Z nich vystúpili asi 40 muži, časť z nich v uniformách. Ticho sa zoradili a plánovali prejsť k pamätníku padlých hrdinov 1. a 2. svetovej vojny na Námestí hrdinov oproti rímskokatolíckemu kostolu.
Záhadný sprievod oslovila hliadka štátnej polície. Vzhľadom na sporné uniformy ich požiadala o vysvetlenie a následne o to, aby opustili územie mesta. Po dohadovaní obe strany urobili kompromis dvojica mužov pri pamätníku položila veniec, vrátili sa, nastúpili do svojich áut a odišli.
Incident mal dohru pol kilometra za mestom smerom k štátnej hranici. Kolónu áut zastavili zásahové jednotky polície z Košíc. Mužov vrátili späť na obvodné oddelenie polície, kde začalo vypočúvanie a vyšetrovanie.
Mužov v uniformách zadržali
Zástupkyňa košickej krajskej policajnej hovorkyne Jana Mésarová informovala, že muži sa na naše územie dostali okolo obeda cez hraničný priechod obce Pribeník: "Asi 15 osobných motorových vozidiel s maďarskými poznávacími značkami pokračovalo v jazde do Kráľovského Chlmca. Osádku tvorilo asi 40 občanov Maďarskej republiky. Z nich 28 bolo zadržaných z dôvodu, že mali na sebe oblečené uniformy Národnej stráže. Táto hlása ideu maďarských gárd, ktoré sú úzko prepojené a vyobrazením symbolov navzájom kooperujú."
Mésarová dodala, že pri prehliadke motorových vozidiel boli nájdené a zaistené aj listinné dôkazy s vyobrazením symbolov, ktoré pri vystavovaní na verejnosti napĺňajú skutkovú podstatu prečinu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd. Po vykonaní procesných úkonov zadržané osoby vyšetrovateľ z tohto prečinu obvinil. Osoby stíhajú na slobode. Hrozí im pol roka až 3 roky väzenia. O ich zadržaní bol informovaný generálny konzul Maďarskej republiky.
Výpoveď svedka
Priamy svedok udalosti, regionálny historik János Bogoly, celý incident považuje za nešťastne načasovaný. "Bol normálne ohlásený na mestskej polícii. Oni ma požiadali o pomoc s tým, že chcú urobiť spomienkový pochod pri príležitosti 70. výročia rozdelenia Maďarska. Keďže to vyzeralo na kultúrnu akciu, tá podlieha len ohláseniu na mestskej polícii, čo som aj urobil. Stalo sa to ešte 27. októbra, teda ešte pred udalosťami na futbalovom zápase v Dunajskej Strede," opisuje Bogoly.
Maďari ho vraj požiadali aj o zdokumentovanie celej akcie fotografiami a videozáznamom. To, že prídu v nacistických uniformách a čo presne bude nasledovať, Bogoly netušil. Muži vystúpili v centre mesta pri lekárni Ficaria okolo jednej. "Prišli obvodní policajti a pýtali sa, čo to má znamenať. Vysvetlil som, že majú na to povolenie a že chcú len položiť veniec k pamätníku. Polícia ale zhodnotila, že podobná akcia podlieha povoleniu mestského úradu. To skupina nemala. Napokon sa urobil kompromis a dvoch z nich som zobral do auta. Pri pamätníku položili veniec, bez slova zasalutovali, nie hajlovali(!) a vrátili sme späť k zvyšku skupiny. Tam im polícia prikázala nastúpiť do áut a opustiť územie mesta."
Skupine áut pol kilometra za mestom zablokovali cestu policajné jednotky z Košíc: "Vrátili sa späť. Všetci sme šli na obvodné oddelenie, kde nás vypočuli. Ja som odchádzal okolo pol siedmej, mužov z Maďarska pustili domov neskôr."
Predstavitelia mesta incident odsudzujú
Medzi vypočúvanými bol aj primátor mesta Jozef Balogh, ktorý je sám maďarskej národnosti. Podobnú akciu v čase, keď "iskrí medzi oboma štátmi" považuje za úplný nezmysel. Incident hodnotí ako "pokus o pochod a pokus o zhromaždenie, lebo polícia včas zasiahla".
Potvrdil, že mestská polícia ho o akcii neinformovala: "Bola hlásená ako kultúrna. O jej skutočnej povahe som sa dozvedel, až keď sa to stalo." Akékoľvek prejavy nacionalizmu či extrémizmu odsúdil: "Veď my tu žiadne problémy nemáme."
Od nacionalistických nálad sa dištancuje a odsudzuje ich aj viceprimátor Arpád Kalapoš, ktorý je tiež maďarskej národnosti: "Je to zbytočné vyvolávanie vášní. Je dosť, že existuje samotná Národná garda a nie, že ešte niekto, kto sa stotožňuje s jej myšlienkami, pokojne príde na územie zvrchovaného štátu v nacistickej uniforme."
Nápis na venci: Verím v znovuzrodenie Maďarska
Dodal, že v meste sa zatiaľ s prejavmi nacionalizmu nestretli: "Nedávno sme tu mali Rákocziho maratón. Účastníci z Maďarska sa pýtali, či tu máme nejaký jeho pamätník. Ukázali sme mu ten na Nemocničnej ulici. Boli tam - ale ako ľudia, ktorí majú úctu k historickej osobnosti a nie ako nacionalisti."
Napätie medzi Slovenskom a Maďarskom vnímajú ľudia len okrajovo: "Vieme, že všetko to živia a zhoršujú politici." Primátora aj viceprimátora prekvapil preklad textu na venci, ktorý členovia Národnej stráže položili. Nikto si ho totiž v rýchlosti nevšimol. Stojí na ňom: Verím v znovuzrodenie Maďarska.
Kalapoš aj Balogh včera nevedeli reagovať, ako sa k tomu oficiálne postavia. "Tak to je fakt provokácia. A pokiaľ sa zistí, že je to trestné, veniec odstránime," vyhlásil Balogh.
Ľudia nechápu...
V nedeľu dopoludnia sa do rímskokatolíckeho kostola oproti miestu incidentu náhlili stovky ľudí. Väčšina z nich sa o udalosti dozvedela z televízie. "Považujem to za zbytočnú provokáciu. Som Maďarka, ale so Slovákmi v meste žiadne spory nemáme. Celú túto situáciu zavinili politici a oni to napätie aj udržujú na oboch stranách," povedala mladá mamička s dvomi deťmi.
Skupina stavbárov, ktorí opravujú budovu neďaleko kostola prejavy xenofóbie síce odsudzuje, ale udalosť nevnímali v tomto kontexte: "Oni nič nerobili. Stáli v uniformách a mlčali. Chceli len položiť ten veniec. Na prvý pohľad to nevyzeralo ako niečo zlé," povedal jeden z nich.
Staršia pani potvrdila, že v meste žiadne prejavy nacionalizmu neboli ani nie sú: "Žijeme tu spolu a rešpektujeme sa. Naše deti chodia do spoločných škôl. Všetci vieme po maďarsky aj slovensky. Sú tu rodinné a priateľské zväzky. To, čo sa stalo, bolo zbytočné a vo veľmi nešťastnom období napätia medzi našimi krajinami. Niekomu to evidentne takto vyhovuje a má záujem na zhoršovaní našich vzťahov."
K mimoriadnej udalosti sa ešte v sobotu večer konala spoločná tlačová beseda premiéra a ministrov vnútra a zahraničných vecí. Viac čítajte na strane 8.
Autor: lyv, kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín