ÚRAD PRÁCE IM DOTERAZ VYPLATIL 39 MILIÓNOV
Na michalovskom úrade práce evidujú každoročne viac žiadostí ťažko zdravotne postihnutých (ŤZP) ľudí o peňažné kompenzačné príspevky. K októbru tohto roka vyplatil úrad postihnutým klientom takmer 39 miliónov korún. Hendikepovaní ľudia žiadajú financie najmä na úpravu bytu, rodinného domu, kúpeľní, prevádzku alebo kúpu nového auta.
MICHALOVCE. Oddelenie posudkových činností Úradu práce sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Michalovciach vybaví ročne okolo dvetisíc žiadostí zdravotne postihnutých ľudí. Žiadatelia pochádzajú z okresov Michalovce a Sobrance. Vedúci oddelenia Slavomír Danko vysvetľuje, že pracovníci úradu stíhajú množstvo žiadostí vybaviť na hrane zákonnom stanoveného limitu.
Na príspevky idú desiatky miliónov
Kým v roku 2006 vyplatil úrad na peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia vyše 43 miliónov, vlani to bolo takmer 50 miliónov. Tento rok dostanú postihnutí žiadatelia pravdepodobne ešte viac. Len do konca septembra vyplatil úrad na príspevkoch takmer 39 miliónov. Ku konca augusta vydalo oddelenie posudkových činností 1 315 posudkov. Počet žiadateľov podľa úradu rastie aj vplyvom osvetovej činnosti, ktorú rozbehli v spolupráci s organizáciami, ktoré zastrešujú zdravotne a telesne postihnutých. Na pravidelných besedách a prednáškach zamestnanci úradu práce informujú hendikepovaných ľudí aj o peňažných príspevkoch, o ktoré majú možnosť požiadať. "Ľudia v tomto smere už majú vysoké povedomie," objasňuje Danko. Tento rok vyplatil úrad klientom prostredníctvom príspevku na úpravu bytu a rodinného domu vyše 6,3 milióna korún. Danko vysvetľuje, že postihnutí klienti žiadajú príspevky najmä na odstránenie bariér, ktoré im komplikujú pohyb v dome a byte. "Za získaný príspevok si rozšíria vstupné dvere, alebo vybudujú nájazdové plošiny na schody." Mnohí klienti využívajú príspevok určený na úpravu bytu aj na prerobenie kúpeľne. Menej mobilní klienti žiadajú príspevok na odstránenie vane a vybudovanie sprchovacieho kúta. Danko vysvetľuje, že po posúdení situácie klienta im úrad nie vždy vyhovie. Niekedy dostanú financie len na inštalovanie pomôcok poskytovaných zo zdravotného poistenia, napríklad madiel, ktoré zľahčia postihnutému vstup do vane.
Žiadajú peniaze na auto, aj na taxík
Zákonná lehota na vybavenie žiadostí od jej podania až do vydania rozhodnutia je 60 dní. V mimoriadnych prípadoch, ak to vyžaduje situácia, sa doba predĺži o 30 dní. "Stíhame to na hrane. Sme v zákonných lehotách, ale je to náročné stihnúť terén, obhliadku bytu a rozhovory s klientmi. Pre účely príspevku na úpravu bytu musíme vidieť ten priestor a zhotovujeme aj fotodokumentáciu," upresnil vedúci oddelenia.
Niektorí žiadatelia pochádzajú aj z prihraničných obcí Michalovského a Sobranského okresu v blízkosti slovensko-ukrajinských hraníc. Danko dodáva, že tohto roku stúpol aj počet žiadostí o príspevok na auto. Úrad už vyplatil klientom vyše 4 milióny korún. "Teraz je zhruba to obdobie, keď sa končí sedemročná lehota od poskytnutia príspevkov, ktoré sme poskytovali pred rokmi. Ľudia využívajú možnosť žiadať druhý peňažný príspevok. Podmienkou je, že auto musia využívať minimálne dvakrát do týždňa na aktivitu, ktorá súvisí so zamestnaním, školou, alebo s prepravou do zariadenia sociálnych služieb".
Hendikepovaní, ktorí sa nemôžu prepravovať verejnou dopravou, žiadajú aj príspevok na prevádzku auta. Úrad práce vyplatil na tomto príspevku k októbru tohto roka viac ako 8 miliónov. Niektorí klienti využívajú aj príspevok na prepravu taxíkom. Mesačne môžu dostať až 2750 korún.
MILAN POTOCKÝ
milan.potockykorzar.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín