ANNA KORNAJOVÁ, anna.kornajovakorzar.skViceprimátor Sniny Ján Čop (KDH) je nespokojný s cenovou politikou odpadového hospodárstva v mestskom
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ANNA KORNAJOVÁ, anna.kornajovakorzar.sk
Viceprimátor Sniny Ján Čop (KDH) je nespokojný s cenovou politikou odpadového hospodárstva v mestskom podniku. Náklady na odpad sa mu zdajú vysoké. Údržba verejnej zelene vraj nie je na žiadanej úrovni. Navrhol vyhlásenie verejných súťaží. Z nich sa má terajší dodávateľ týchto služieb poučiť a upraviť ceny smerom nadol. Uzneseniam poslancov však chýbajú dodatky o tom, že tendrami chce mesto len zistiť reálne ceny.
SNINA. Podľa viceprimátora Jána Čopa investuje mesto do odpadového hospodárstva viac peňazí ako iné, hoci má vlastnú skládku. Za situáciu sú podľa neho zodpovedné Verejnoprospešné služby (VPS) Snina, s. r. o. S ich konečnou podobou po transformácii už od začiatku nesympatizuje.
VPS Snina boli roky mestskou rozpočtovou organizáciou. Boli stratové a nemohli podnikať. Ročný polatok pre obyvateľa za odpad bol 216 korún. Z príjmov nemohli vykrývať náklady. Koncom predchádzajúceho roka pripravovalo mesto transformáciu VPS na mestskú eseročku. Magistrát a poslanecký klub KDH presadzovali, aby v podnikaní s odpadom vytvorilo mesto spoločnosť A.S.A Snina s tým, že by si v nej po polovici akcií rozdelilo mesto a spoločnosť A.S.A Slovensko a využívala by mestskú skládku tuhého komunálneho odpadu. Nezávislí poslanci, poslanci za Smer a SDKÚ boli proti. Pri hlasovaní mali väčšinu a návrh, ktorý verejne podporoval viceprimátor Čop, neschválili. Odhlasovali vznik VPS, s. r. o, ktorej v predmete činnosti odpadové hospodárstvo zostalo. Za nového konateľa schválili Jána Alušíka, ktorý predtým pôsobil vo Vihorlate Snina v podobnej oblasti. Počas hlasovania o jeho menovaní vtedy desať poslancov z KDH vytiahlo karty z hlasovacieho zariadenia. Čop odmietol členstvo v dozornej rade podniku, neskôr to prehodnotil a stal sa jej členom.
Deväť mesiacov od transformácie VPS sa na rokovaniach nikto z poslancov o nejakých problémoch s týmto podnikom nezmienil. Až na rokovaní koncom októbra, ktoré svojou neprítomnosťou bojkotovali nezávislí poslanci a poslanci za Smer, viceprimátor Čop povedal, že sa Sninčania sťažujú na zvoz odpadu a iné mesta zaň platia menej. Vyslovil sa, že chce vedieť, koľko mesto reálne stojí vývoz a likvidácia odpadu. Na to, aby túto sumu zistil, navrhol vypísanie verejnej súťaže. Argumentoval, že z vlastných skúseností vie, že sa takto najlepšie dajú zistiť reálne ceny. Ad hoc navrhol, aby mesto vypísalo tender na zber a likvidáciu tuhého komunálneho odpadu. Mesto si podľa neho môže dať podmienku, že tender nevyhodnotí.
Čop spochybnil aj údržbu zelene v piatich parkoch v meste, ktorú rovnako zabezpečuje VPS Snina. Argumentoval, že mu Sninčania vraveli, že v parkoch nemôžu oddychovať, lebo sa o nich mesto nestará. Bližšie nič nešpecifikoval. Navrhol, aby mesto vypísalo verejnú súťaž aj na údržbu verejnej zelene. Ňou chcel takisto údajne zistiť reálnu sumu na údržbu počas celého roka. Nikto z prítomných poslancov nenamietal. Primátor Štefan Milovčík (NEKA) na margo tendra na odpad povedal, že sú to merateľné veci, no nevie, do akej miery sa dá merať kvalita údržby parkov. Doplnil, čo v Čopovom návrhu neodznelo: "Aby sme súťaž neaplikovali, ale vyhradzujeme si právo na vyhodnotenie súťaže. Z tých čísel si vyvodili prevádzkové dôsledky, aby to fungovalo tak, ako má."
Uzneseniam chýbajú dôležité dodatky
Návrhy uznesení poslancov boli stručné. Len o tom, že mestské zastupiteľstvo ukladá mestu vypísať spomínané verejné súťaže do 15. novembra. Doplnky, z ktorých by účastníkom tendrov bolo jasné, že mesto súťaž aplikovať nebude, do nich návrhová komisia nezapracovala. Pred hlasovaním neprečítala ani to, čo odznelo v rozprave. Teda, že tendre budú mať len akýsi informatívny charakter. Poslanci stručný text uznesenia bez takýchto dôležitých dodatkov, nenapadli a návrhy viceprimátora Čopa schválili. Konateľ VPS Snina Ján Alušík reagoval, že poslanci mohli predtým s podnikom komunikovať a hovoriť o opatreniach. Povedal: "Tie firmy, ktoré chcete, aby sa prihlásili do súťaže, alebo počítate, že to vyhrajú, sú klasické podnikateľské subjekty. Ich hlavným cieľom je tvoriť zisk a nie starať sa o to, ako to bude v Snine fungovať."
* * *
Verejné súťaže sú na ziskové činnosti
n Podľa konateľa VPS Snina Jána Alušíka má mesto ročne zazmluvnených 16,3 milióna korún za odpad. Z nich VPS mestu za nájom vrátia 3,6 milióna a 0,8 milióna je zákonný poplatok za uloženie odpadu. Reálna cena, ktorú mesto platí za odpad, je teda 11,9 milióna korún. Jeden obyvateľ platí ročne 429 korún za odpad. Reálny náklad VPS je však 557 korún. Porovnávanie s inými mestami je podľa neho nepresné, pretože každé má iné podmienky a zmluvné vzťahy. VPS kladú dôraz na separáciu. Oproti minulému roku, kedy Sninčania vyseparovali 5,5% odpadu, ho už v tomto roku separujú 8%. To pokladá za rozhodujúce, pretože separovanie mestu šetrí náklady na odpad a kapacitu mestskej skládky.
n Za deväť mesiacov tohto roku dosiahli transformované VPS zisk zhruba 1,6 milióna korún. Paradoxne, najziskovejší boli v komunálnom a separovanom odpade, kde zarobili zhruba 1,7 milióna korún. Ziskoví boli aj v čistení mesta a pri údržbe verejnej zelene, ktoré im priniesli zisk 1,3 milióna korún. Za uvedené obdobie podľa Alušíka udržiavali nad rámec zmluvy aj plochy, o ktoré sa ich majitelia nestarajú a špatia mesto. Z portfólia činností je stratové pohrebníctvo a správa športových a rekreačných zariadení. Straty za tieto služby občanom vykrývajú VPS peniazmi zo ziskových činností. Podľa Alušíka je netypické, ak mesto nevypíše verejnú súťaž na dodávateľa služieb, ktoré mu neprinášajú zisk, ale urobí to naopak.
* * *
Názory poslancov
n Jozef Savka (NEKA) má za to, že poslanecký klub KDH a SDKÚ hrubo porušili zásady obchodného zákonníka, pretože mestský parlament schválil pri vzniku VPS Snina, s. r. o., aj valné zhromaždenie a dozornú radu: "Poslanci nemôžu navrhnúť verejnú súťaž bez prerokovania v týchto orgánoch mestského podniku."
n Miroslav Balog (Smer) vidí iniciatívu Jána Čopa ako "zámerne likvidačné snahy." VPS podľa neho dokážu poskytovať spomínané služby za tie isté náklady a na rovnakej úrovni ako konkurenčné firmy. "Ale vedenie mesta má snahu pustiť do istých oblastí činností VPS iné podnikateľské subjekty," povedal.
n Iveta Bžánová (NEKA) vidí v tendroch účelovú snahu Jána Čopa dokázať, aké sú VPS drahé a neschopné. "Hľadá iný spôsob, ako lukratívnu vec, akou je odpad, posunúť inej firme," uzavrela.