MILAN POTOCKÝ, milan.potockykorzar.sk
Kŕdle havranov, ktoré sa usídlili v mestskom parku v centre Michaloviec, komplikujú život obyvateľom priľahlých ulíc. Na vtáky nezabrala ani likvidácia hniezd, o ktorú sa postaralo mesto začiatkom roka. Samospráva preto zvažuje nasadenie laserového plašiča.
MICHALOVCE. Na problém premnožených havranov poukázal na rokovaní mestského zastupiteľstva aj poslanec Martin Pado (SDKÚ). Uviedol, že sa naňho obrátili obyvatelia Jilemnického a Čajkovského ulice, ktorým vtáky najviac komplikujú život. "Je tam veľa vtákov a tým pádom aj nadmerného množstva trusu. Predtým mali svoju lokalitu v parku Kerta, no po necitlivom zásahu sa z tejto lokality odsťahovali do centra mesta," uviedol poslanec.
Vtáky poškodzujú areál Parku Mieru. Michalovčania pritom investovali do jeho rekonštrukcie pred dvomi rokmi vyše 10 miliónov korún. Vybudovali tu nové chodníky so zámkovou dlažbou, lavičky a živé ploty. Súčasťou rekonštrukcie bola aj obnova fontány a kaplnky. Park sa stal po úpravách vyhľadávanou oddychovou zónou. Lavičky sú však zašpinené od trusu a na chodníkoch sú popadané konáre stromov. Vtáky prekážajú aj návštevníkom detského dopravného ihriska, ktoré je súčasťou parku.
Zhadzovanie hniezd nepomohlo
Do boja s havranom poľným, ktorý je chráneným živočíchom, sa pustila miestna samospráva v polovici februára tohto roka. Na základe výnimky, ktorú udelilo mestu ministerstvo životného prostredia, zhadzovali technické a záhradnícke služby v parku hniezda. Do vyše 20-metrovej výšky sa dostali na špeciálnej hasičskej plošine. Na priebeh zhadzovania hniezd dohliadali ochranári zo Správy chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Latorica. V korunách stromov vtedy odstránili 45 hniezd. Havrany sa však opäť do parku vrátili. V lokalite napočítali 120 hniezdiacich párov.
Po viacerých sťažnostiach zo strany obyvateľov dotknutých ulíc zvažuje mesto nasadiť laserovú techniku. Vedúca odboru výstavby, životného prostredia a miestneho rozvoja Anna Mrázová na interpelácie poslanca odpovedala, že mesto zisťuje aj iné, efektívnejšie riešenie problému, než je zhadzovanie hniezd. "Správa CHKO Latorica nám odporučila použiť laserový plašič typu Desman. Zistili sme však, že uvedené zariadenie nie je na našom trhu dostupné a zatiaľ nebolo vo východnej Európe ani použité."
Mesto už oslovilo firmu, ktorá sa zaoberá touto problematikou. Zástupca lučeneckej firmy, zaoberajúcej sa likvidáciou škodcov a plašením vtáctva uviedol, že si už park boli pozrieť. V lokalite navrhujú zaviesť systém opatrení. Aké konkrétne prvky na plašenie havranov nasadia, zatiaľ nechcel špecifikovať. So zástupcami mesta by sa mali stretnúť začiatkom budúceho týždňa.
Ochranári: Laser je účinný
Ľubomír Hrinko zo Štátnej ochrany prírody vysvetlil, že laserové plašice sú efektívne. Plašenie vrán a havranov sa robí v noci pomocou svetelných efektov. Vtáky, ktoré sa snažia usadiť v hniezde, vyrušia laserové svetelné lúče. "Keď sú vyplašené, v tú noc sa už do hniezda nevrátia. Tento cyklus sa opakuje niekoľko dní po sebe, až kým si nenájdu iné hniezdisko na inom mieste," vysvetlil ochranár.
Dodal, že plašenie pomocou lasera sa musí uskutočniť v čase, keď si havrany začínajú vytvárať hniezda a nie, keď už sú definitívne zahniezdené. Plašič na havrany by malo mesto preto použiť do polovice marca. Po tomto termíne je už plašenie zahniezdených havranov zakázané.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín