Lýdia VEREŠČAKOVÁ, lydia.verescakovakorzar.sk
Dovozu lacných ukrajinských cigariet pomaly, ale isto, odzváňa. Od 1. decembra Slovensko výrazne znižuje limit, oslobodený od cla. Po novom si už každý môže doniesť len dve krabičky.
MICHALOVCE. Hovorkyňa michalovskej colnej správy Klára Baloghová potvrdila, že nejde o výmysel colníkov, ale ďalší krok k zosúladeniu našej legislatívy s európskou.
Pravidelná nákupná turistika
Rozdiel medzi cenou cigariet u nás a na Ukrajine je zásadný. Kým u nás stojí krabička 45-90 korún, u našich susedov je to 10-30. Fajčiaci Slováci na tom "šetria" už roky. Doteraz mohli bez cla priviezť kartón cigariet týždenne. Výnimkou boli obyvatelia prihraničného pásma do hĺbky 15 kilometrov, ktorí si mohli jednorazovo previezť len 2 krabičky cigariet, resp. maximálne kartón za mesiac. Podmienkou bolo pri týždennom dovoze vypísať colnú deklaráciu. Po viac ako mesiaci nebola potrebná ani tá. Nízke ceny na Ukrajine odštartovali na slovensko-ukrajinskej hranici novú vlnu pravidelnej nákupnej turistiky. Všetky tri hraničné priechody (Ubľa, Vyšné Nemecké, Veľké Slemence) kvôli tomu doslovne praskajú vo švíkoch. Ľudia sa netajili, že k našim susedom chodia najmä kvôli lacným cigaretám a alkoholu.
Už len 40 kusov
Od decembra sa pravidlá na dovoz cigariet z Ukrajiny zásadne menia. Informovala o tom Colná správa CR. Po novom sa bude dať jednorazovo priviezť bez cla len 40 ks (dve krabičky) a aj pri nich bude nutné vypísať colnú deklaráciu. Na kartón by ste teda museli "čakať" 5 týždňov. Podľa Baloghovej nové pravidlá súvisia s prispôsobovaním sa Slovenska európskej legislatíve. V rámci krajín Európskeho spoločenstva hranice zanikli a neexistujú žiadne limity. Ukrajina však nie je krajinou EÚ. "Novinkou je podmienka, aký dopravný prostriedok cestujúci použije.
Pri leteckej doprave zostáva limit ako doteraz, teda kartón týždenne. Pri inom druhu dopravy je to už len 40 kusov." Novú legislatívu neprekabátite. Šanca obísť ju cestovaním cez maďarsko alebo poľsko-ukrajinskú hranicu a vrátiť sa cez nekontrolované hranice vnútri Schengenského priestoru, je nulová. Nové pravidlá hry Slovensko zosúladilo s oboma susedmi. "Z dôvodu, aby sa vytvorili podmienky pre rovnaké zaobchádzanie s cestujúcimi dovážajúcimi tabakové výrobky v osobnej batožine na celej východnej hranici, upravené množstvo rovnako budú uplatňovať aj colné orgány Poľskej a Maďarskej republiky," dodala Baloghová.
* * *
ČO HOVORÍ STAROSTA
Prihraničné obce to vítajú
n Starosta obce Veľké Slemence Ľudovít Tóth zmeny víta: "Viete, pre nás pri hranici boli limity prísnejšie a bolo to nespravodlivé. Naši ľudia chodili nakupovať len raz mesačne, aj to vtedy, keď bolo na priechode menej ľudí." Nákupná turistika poriadne zamávala aj životom pokojnej obce: "Bol tu poriadny ruch, prichádzalo 800-900 ľudí denne na autách. Predpokladám, že to teraz skončí." Zavedenie prísnejších limitov podľa neho postaví všetkých ľudí na jednu rovinu tých na pohraničí aj ostatných: "Jedinou nevýhodou pre nás bude, že už nebudeme môcť rátať s doterajšími príjmami z obecného parkoviska. Neboli síce vysoké, lebo parkovné bolo len 20 korún, ale aj to bola pomoc." Starosta predpokladá ich zníženie o 50-60 %. Nemyslí si, že by nákupná turistika celkom zanikla. Limity na alkohol, sladkosti, pracie prášky a podobne sa zatiaľ nemenia.
(lyv)
* * *
NÁZORY ĽUDÍ
"Keď európske zákony, tak aj európske platy"
n Ľubo zo Sečoviec chodil s partiu kamarátov na nákupy skoro každý týždeň: "Hlavne kvôli lacným cigaretám, ale keď sme tam už boli, nakúpili sme aj iné veci." Potvrdil, že po decembri už na Ukrajinu chodiť nebude: "Určite nie tak často. Načo aj?" Ďalšie obmedzenie limitov považuje za nespravodlivosť: "Slovákom sa už neoplatí ísť nikam, ani do Poľska ani do Maďarska a teraz už ani na Ukrajinu. Beriem, že sa prispôsobujeme európskym zákonom, ale ak je to tak, mali by sme mať aj európske platy."
n "Ak je to tak, raz za čas pôjdem na prášok na pranie a alkohol, ale týždenné nákupy už skončíme. Neoplatí sa. Asi prestaneme fajčiť, lebo cena cigariet u nás stále rastie," povedala Andrea z Michaloviec.
n Miro z Košíc "s Ukrajinou" končí nadobro: "Na hranicu to mám okolo 100 kilometrov a keď bolo plné auto, oplatilo sa, lebo sme sa poskladali. Chodili sme na cigarety a alkohol. Po novom to už bude úplný nezmysel. Ale aj ukrajinskí obchodníci prídu o dobrý biznis."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín