priznáva, riešenie ešte nenašiel.
TREBIŠOV. Problémy s odpadom ohrozujú aj chod parku. Nie je vylúčené, že bude nutné jeho prevádzku obmedziť či pozastaviť.
Záhada: "Čerpajú" bez čerpačky
Problémy s odpadovými vodami v areáli bývalého cukrovaru odhalil súdny spor dvoch firiem. Donna firme VEPI v roku 2006 prenajala prečerpávaciu stanicu, napojenú na verejnú kanalizáciu. VEPI mala na základe zmlúv zabezpečovať odčerpávanie odpadov z Donny, domácností a firiem. A tiež priemyselného parku. Prečerpané vody od VEPI odoberala Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS). Celý systém sa rozbil, keď Donna VEPI vo februári 2008 vypovedala nájom.
"Viackrát nám vytopilo prevádzku, lebo VEPI neodčerpávala vody ako mala," hovorí konateľ Donny Róbert Funfrovič. VEPI reagovala žalobou na Donnu. Medzitým sa prevalilo, že VEPI dlhuje VVS. Vodári koncom apríla 2008 kvôli dlhom zablokovali VEPI vstup do kanalizácie. Napriek tomu koncom augusta žiadala súd o predbežné opatrenie, aby mohla do ukončenia sporu čerpať. Medzitým Donna zistila, že prečerpávačka je vykradnutá a nefunkčná.
Vysvetlenie, ako a kam čerpá VEPI odpadové vody, Funfrovič očakával na súde 28. októbra. Konateľ VEPI Vladimír Eperješi neprišiel, sudca pojednávanie odročil. Eperješi po súde tvrdil, že riadne čerpá. Ako, nevysvetlil. Isté je, že prečerpávačka je nefunkčná a potrubie zablokované už pol roka!
Fekál na chránenom území
Podľa našich informácií Eperješi hneď po zverejnení problému preukázal na úrade životného prostredia, že odpadové vody dočasne odváža fekálmi. V utorok 4. novembra Funfrovič s dvomi ďalšími svedkami sledovali podozrivý fekál, smerujúci do polí v okolí Vojčíc. Obsah nádrže skončil práve tu. Vodič, prichytený in flagranti, potvrdil, že fekál si objednala firma VEPI aj to, že obsah nádrže pochádza z "bývalého cukrovaru a že je už piaty od predošlého dňa".
Ako sme zistili podľa máp, miesto, kde fekály vyvážali, je na Chránenom vtáčom území Ondavská rovina a pol kilometra od Národnej prírodnej rezervácie Bisce! Nasledoval podnet na Obvodný úrad životného prostredia a Slovenskú inšpekciu životného prostredia. Funfrovič incident oznámil polícii. Priložil fotodokumentáciu s výpoveďou a menom vodiča fekálu.
Čudná jama
Asi v rovnakom čase neďaleko hrádze potoka Trnávka vyhĺbili jamu 200x150 metrov, hlbokú asi 5 - 7 metrov. Podľa máp "stojí" na pozemkoch ČES. Tá je developerom projektu tepelnej elektrárne. Na otázku, kto a čo tu stavia, kompetentné orgány nevedeli jasne odpovedať. Obvodný úrad životného prostredia stavbu monitoroval, ale konať nemohol. To môže len Stavebný úrad mesta Trebišov. Jeho pracovníčka Iveta Sabaková tvrdila, že nevedia, na čo má "jama" slúžiť, kto si ju objednal, dokonca ju vraj ani nenašli. K "jame" sa denníku Korzár priznala spoločnosť Trebišovský priemyselný park, s. r. o. Jej konateľ Jaroslav Kocák tvrdil, že ide o obnovenie pôvodnej nádrže na zachytávanie dažďovej vody a preto vraj nepodlieha územnému či stavebnému konaniu. Tvrdil, že od ČES-u majú pozemky riadne prenajaté.
Až v deň medializácie problému rozčúlený Kocák argumentoval, že v ten deň na Stavebnom úrade získal papier, že ide o pôvodnú nádrž a že na "stavbu" nepotrebuje povolenie. Katastrálny portál dokazuje opak. Na "prenajatých pozemkoch" nie je ťarcha, teda, pôvodná nádrž tu nie je evidovaná. Naviac, podľa EIA k elektrárni majú na mieste "jamy" stáť chladiace veže. Podnet na preverenie "jamy" putoval na Štátnu stavebnú inšpekciu.
Úrady si problém prehadzujú ako horúci zemiak
Následne sa denníku Korzár podarilo získať zábery z leta. Od priemyselného parku smerom na pozemky ČES sú poťahané hadice, z ktorých vyteká voda. Pri otázke, či má priemyselný park problémy s odčerpávaním odpadových, dažďových a priemyselných vôd, úrady zaryte mlčali. Na Slovenskej inšpekcii životného prostredia (SIŽP) vyvážanie fekálov na chránené územie nepovažovali za havarijný stav.
"Po komunikácii s Obvodným úradom životného prostredia (ObÚŽP) v Trebišove sme sa dohodli, že vo veci nemôžu konať dva orgány. Preto koná úrad v Trebišove," uviedol pracovník SIŽP, pán Vargovič.
Úrady majú čas, hrozí odstavenie parku?
Nejasné odčerpávanie odpadových vôd z priemyselného parku, ktoré môžu končiť aj v podzemných vodách a Trnávke, za havarijný stav nepovažuje ani ObÚŽP. Jeho prednosta Ľudovít Ružinský uviedol, že vec je v štádiu správneho konania.
O tom, že oba problémy, jama aj fekál, môžu súvisieť s (ne)odčerpávaním vôd z priemyselného parku, nechcel polemizovať. Potvrdil len, že "nebola žiadna kolaudácia vodnej stavby v priemyselnom parku." Mesto Trebišov, ktoré získalo od štátu dotáciu, vraj úradu životného prostredia doložilo, že park napojí na verejnú kanalizáciu. "Všetko fungovalo. Viac vám musí povedať mesto. My konáme. Máme na to 30 dní." O ohrození chodu parku, kde teraz vyrábajú firmy Blika a Omnec, nechcel špekulovať. Nevylúčil ale, že ObÚŽP môže prevádzku parku pozastaviť. Aktuálne záležitosť riešia so samosprávou.
Rovnakou 30-dňovou lehotou ako úrad argumentuje aj polícia. Krajská policajná hovorkyňa Jana Demjanovičová potvrdila, že 5. novembra Stanislav F. podal oznámenie v súvislosti s vypúšťaním fekálií: "Polícia do 30 dní rozhodne o ďalšom postupe, teda preskúma, či ide o trestný čin, priestupok alebo vec odmietne."
Pracovník Štátnej stavebnej inšpekcie denník Korzár informoval, že zostavia štátny stavebný dohľad a záhadnú "jamu" preveria. Kedy, neuviedol.
Do problému vstúpilo aj Lesoochranárske zoskupenie VLK. Jeho náčelník Juraj Lukáč informoval, že požiadali Obvodný úrad životného prostredia o informáciu, akým spôsobom sa čerpajú dažďové, odpadové a priemyselné vody v priemyselnom parku.
Lýdia VEREŠČAKOVÁ
lydia.verescakovakorzar.sk
Mesto odkrylo karty
n Prednosta MsÚ Rastislav Petrovič problémy priznáva. Potvrdil, že samospráva projekt parku oficiálne menila a schválilo to aj SARIO: "V snahe vytvoriť viac pracovných miest sme sústredili viac pozornosti na budovanie hál. Čistiareň odpadových vôd z projektu vypadla a našlo sa náhradné riešenie."
Vysvetlil, že firma VEPI garantovala vtedy svoje napojenie na verejnú kanalizáciu a zmluvne sa zaviazala odčerpávať vody z parku. Mesto pritom vedelo, že prečerpávačka, ktorá to umožňovala, firme VEPI nepatrí. Patrí Donne a tiež kanál k verejnej kanalizácii - Donna ho postavila za vlastné.
"Pripojenie parku na verejnú kanalizáciu, ktorým mesto odargumentovalo náhradu ČOV, je teda sporné. Ide o podnikovú, nie verejnú kanalizáciu, čo potvrdil aj Obvodný úrad životného prostredia v máji 2008," potvrdil konateľ Donna R. Funfrovič.
Petrovič priznal, že celý systém fungoval, kým sa Donna a VEPI nezačali sporiť. Potvrdil, že teraz priemyselné vody z parku odváža fekálmi VVS. Riešenie hľadajú. Dokedy, nevedia.
(lyv)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín