osláv, ktoré mesto presadilo napriek protestom združenia, sa tu nič nedeje.
TREBIŠOV. Na výpoveď nájomnej zmluvy, ktorú mestu občianske združenia adresovalo koncom augusta, samospráva reagovala žalobou. OZ na výpovedi trvá a mestu nechce ustúpiť ani o krok.
Mesto žaluje združenie
Výpoveďou zmluvy sa v septembri mimoriadne zaoberala mestská rada. Rozhodla o tom, že mesto ju napadne súdne. Samospráva žiada súd, aby výpoveď určil za neplatnú. Pojednávanie ešte nebolo vytýčené. Začiatkom októbra poslanci rokovali o materiále, ktorý so sporom súvisí. Mesto pripravilo návrh VZN, ktoré určuje štatút parku a parkový poriadok. Dôvodilo, že prevádzku najväčšej zelenej plochy zatiaľ nerieši žiadna mestská právna norma a práve z toho vyplývajú problémy pri koordinácii a kontrole činnosti v parku. Návrh presne určuje všeobecné povinnosti vlastníka (mesta), nájomcu (zatiaľ stále OZ), ale aj zákazové nariadenia, článok o zvláštnom užívaní parku či o spôsobení škody. Mesto si od nového VZN sľubuje zlepšenie stavu. Poslanci návrh vzali na vedomie, schvaľovať ho majú v decembri.
Mesto chce dohodu, združenie nemieni ustúpiť
Prednosta Mestského úradu Rastislav Petrovič na adresu aktuálneho stavu uviedol, že cieľom mesta je dosiahnuť dohodu so združením. Tvrdí, že medzi sebou komunikujú: „Prehodnocuje sa spolupráca." Potvrdil, že kameňom úrazu je projekt, ktorý združenie v parku urobilo. Je síce stavebne ukončený, ale neplní účel, keďže do zrekonštruovaného areálu občania nesmú. Tým de facto nie je splnená podmienka jeho udržateľnosti. Predstavou mesta podľa Petroviča je, že mesto projekt preberie na seba a zabezpečí, aby sa podmienka splnila. Podľa prednostu to preverovali a je to možné: „Musia s tým ale súhlasiť obe strany - teda mesto aj združenie. Toto sa rieši."
Jaroslava Kocáka predstavy mesta pobúrili. Pripomenul, že celú váhu starostlivosti park za 6 rokov prenájmu nechávalo na združenie a keď bolo treba zaplatiť spoluúčasť na projekte, odmietlo investovať do vlastného majetku. Prístup mesta vníma ako macošský: „Park mu treba len na oslavy a zvyšok roka sa oň nezaujíma." Park podľa Kocáka aktuálne nikto nekosí, nekontroluje a rastú v ňom čierne skládky: „V konečnom dôsledku na to doplácajú hlavne občania." Dohodu s mestom ohľadne prebratia projektu vylučuje. Trvá na tom, aby rozhodol súd.
Genéza sporu
Mestský park, veľký 43,5 ha, je národnou kultúrnou pamiatkou. Roky chátral. Pred 6 rokmi vzniklo OZ za zveľadenie parku. Mesto mu park prenajalo s tým, že pri jeho zveľaďovaní budú spolupracovať. OZ na projekt rekonštrukcie ostrovčeka a jazierka získalo grant od ministerstva výstavby. Táto časť je upravená a zrekonštruovaná, ale aj strážená a občania sem nesmú. Prečo?
Až v lete 2008 prezident OZ Jaroslav Kocák priznal, že spolupráca viazla. Spor medzi mestom a OZ vyvrcholil pri spoluúčasti na financovaní projektu. Podľa dohody ju malo zaplatiť mesto ako majiteľ parku. Dokazuje to položka 1,7 milióna korún, ktorá sa viackrát objavila pri rozpočtových zmenách ako príspevok pre zelený park. Kocák potvrdil, že do združenia peniaze nikdy neprišli a spoluúčasť muselo uhradiť z vlastného. Na protest vlani počas osláv nevpustilo ľudí do vynovenej časti parku. Chcelo tak prinútiť mesto, aby sa problémom vážne zaoberalo. Nepomohlo. Situácia sa zopakovala tento rok. Tesne pred oslavami združenie na protest začalo park hnojiť silne zapáchajúcim hnojivom. Vec riešila aj polícia. Mestské oslavy sa napokon konali. Tesne po nich združenie nájomnú zmluvu vypovedalo. Mesto ho zažalovalo. Rozpočtová zmena z októbra už s položkou 1,7 milióna korún pre park vôbec nepočíta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín