výtvarníkovi Jozefovi Saloňovi. Výstavu zorganizovali pri príležitosti jeho nedožitých osemdesiatych narodenín.
MICHALOVCE. Jozef Saloň bol známy výtvarník, pedagóg a reštaurátor. Pre Zemplínske múzeum bol obrovským prínosom. Bol jedným z jeho zakladajúcich členov a prvých zamestnancov. V múzeu pracoval od roku 1959. Venoval sa reštaurátorskej práci, organizovaniu výstav, výrobe grafických návrhov, knižných obalov a plagátov. Múzeu venoval 32 rokov svojho života. Za vyše polstoročie výtvarnej tvorby zhotovil stovky diel. Múzou mu boli najmä malebné a dnes už zabudnuté zákutia Michaloviec, Zemplínskej šíravy, Laborca a Východoslovenskej nížiny. Na výstave môžu návštevníci obdivovať 65 diel, ktoré pochádzajú zo zbierok múzea, od súkromných zberateľov, rodiny a blízkych priateľov.
Bol dušou výtvarného života
„Jeho tvorba bola rôznorodá. Pre Zemplínske múzeum bol obrovským prínosom. Všetky výtvarné riešenia, expozície prešli viacmenej jeho rukami. On robil výtvarné a technické riešenia, návrhy. V múzeu je zastúpená prevažne krajinomaľba a portréty. V posledných rokoch sa venoval aj kresbe a nechýbajú ukážky dekoratívnych diel z kovu. Snažil sa hľadať aj nové výtvarné techniky," hovorí riaditeľka múzea Dana Barnová.
Na vernisáži sa zišli desiatky priateľov, obdivovateľov, ale aj bývalých žiakov, ktorým výtvarník pomohol v ich umeleckej kariére. „Tvoril väčšinou v prírode, na Šírave. Keď som bola malá, často sme chodili do terénu. Príroda bola jeho ateliér. Niekedy, keď dokončieval obraz, tak mi hovoril, aby som niekam postavila a potom obraz oživil mojou postavičkou," zaspomínala výtvarníkova dcéra. "Bol organizátorom a dušou výtvarného života. Okolo seba sústredil mnohých profesionálnych výtvarníkov. Robil kurzy kreslenia pre dospelých a pomáhal študentom, ktorí chceli ísť študovať na výtvarnú školu. Vždy mal okolo seba veľa ľudí, ktorým pomáhal a usmerňoval. Bol to naozaj trpezlivý učiteľ," dodala Barnová.
V jeho obrazoch žije staré mesto
Na Saloňových olejomaľbách, ktoré majú viac ako polstoročie, môžu návštevníci obdivovať dnes už neexistujúce budovy a ulice Michaloviec. Na plátne zachytil štetcom aj bývalý michalovský pivovar, ktorého zobrazenú podobu si pamätajú už len starší Michalovčania. Nechýbajú ani dedinky a domčeky, ktoré kvôli výstavbe vodného diela Zemplínska šírava museli obyvatelia opustiť. Autor zachytil aj čaro prírody v okolí Vihorlatu a Morského oka. Výtvarník zomrel v roku 2005 po ťažkej chorobe. Zostalo po ňom množstvo diel, ktoré majú obrovskú umeleckú a historickú hodnotu. Výstavu obohacujú diela výtvarníka a literáta Juraja Dudu, ktorý bol Saloňovým osobným priateľom a zároveň jeho výtvarným žiakom. Výstava nesie názov „Pocta Saloňovi" a potrvá do 19. decembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín