viac ako 35-tisícového mesta prišli
len zhruba tri desiatky radových obyvateľov.
HUMENNÉ. V zasadačke magistrátu bolo v stredu popoludní verejné zhromaždenie, na ktorom sa mohli obyvatelia dozvedieť o úlohách a plánoch samosprávy. Viedol ho primátor Vladimír Kostilník (NEKA), spolu s viceprimátorkou Máriou Cehelskou (NEKA) a prednostom magistrátu Antonom Klamárom.
Chodníky, cesty, poplatky a cena tepla
Hoci podpisy prítomných zaplnili niekoľko prezenčných hárkov, väčšina patrila pracovníkom rôznych oddelení mestského úradu a poslancom. Informovať sa o dianí v meste, upozorniť na možné problémy, či hoci len počúvať diskusiu stálo za to asi tridsiatim Humenčanom. Prevažovali ľudia v strednom a staršom veku.
Obyvateľ sídliska I. upozornil na zlý stav tamojších chodníkov. Dozvedel sa, že ich mesto na budúci rok za 4,4 milióna korún postupne opraví. Dôchodca z Kudlovskej ulice poukázal na pre dôchodcov vysoké ceny za mestskú káblovku. To inšpirovalo poslankyňu Janu Vaľovú (Smer), ktorá uvažovala nad tým, aby dôchodcom prispeli na tento poplatok z ušetreného nevyplateného platu viceprimátora. Mesto ho nemalo od volieb do tohtoročnej jesene. Občanov zaujímala aj cena tepla, privítali by, ak by bola nižšia. Z pléna padol aj návrh na rozšírenie volebných obvodov o časť staré mesto a osadu Podskalka. Odpoveďou bolo, že to neumožňuje platná legislatíva. Od ľudí zaznelo aj poďakovanie za výstavbu okružnej križovatky Hrnčiarska-Ševčenková, ako aj žiadosť, aby sa na Kudlovskej ulici znížila povolená rýchlosť na 40. Argumentom bolo, že vodiči tu jazdia prirýchlo. Primátor naznačil, že to môžu vyriešiť osadením spomaľovačov.
Elektráreň, priemyselný park, sociálne podniky
Mladý Humenčan sa zaujímal o výstavbu elektrárne v Humennom. Dozvedel sa, že elektrina sa v terajšom podniku Chemes vyrába pre jeho potreby spolu s teplom od roku 1966. Chemes nestavia novú elektráreň, ale modernizuje energetický zdroj. Opýtal sa aj na to, kedy do mesta prídu vládou schválené milióny na sociálne podniky. Vaľová reagovala, že 96 milónov na tento účel príde do okresu, nie do mesta. Momentálne zostavujú manažmenty, v júli údajne začnú príjmať zamestnancov. V rámci projektu vybudujú v Kamenici nad Cirochou vývarovňu. Poslúži aj dennému stacionáru. Ďalšie iniciatívy budú v oblasti tvorby krajiny, spracovania drevoštiepky a na biofarme. Poslanec Ivan Hopta (Úsvit) sa vyjadroval k projektu hnedého priemyselného parku v areáli Chemesu, ktorý nedávno poslanci schválili. Uviedol, že stále nepozná projekt a investorov. Kostilník mu odporučil, aby zašiel na príslušné oddelenie magistrátu a projekt si pozrel. Má totiž skoro 15 kíl a nie je možné rozmnožiť ho medzi všetkých poslancov. Témy na diskusiu prítomní vyčerpali už po hodine a pol od začiatku zhromaždenia.
--- PROBLÉM ---
Obyvatelia požiadali o pomoc
Iveta Tovcimáková, obyvateľka bytovky na Ševčenkovej 1 662, povedala, že sa sporia s predajňou Repo, ktorá je v suteréne domu. Kvôli zákazníkom predajne nemôžu za domom zaparkovať, hoci vchod majú z opačnej strany a je tam aj parkovisko. Trápi ich aj vykládka tovaru. Keďže sa nedokázali dohodnúť a ustúpiť nechce ani jedna strana, požiadala o pomoc mesto.
Vedúci oddelenia výstavby Marián Šalata mal za to, že problém vyriešia len kompromisy na obidvoch stranách. Mesto pomôže vybudovaním prejazdu medzi bytovkami k parkovisku na opačnej strane domu, pri trhovisku. Repo totiž do parkoviska pod oknami majiteľov bytov investovalo vlastné peniaze. Kostilník nespokojným obyvateľom odporučil parkovanie na verejnom parkovisku na susednej Sokolovskej ulici.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín