uloženie výtlačného potrubia na obecnej parcele, neschválili.
NOVÝ RUSKOV. Na podozrivo vysoký záujem o tie isté obecné pozemky upozornilo OZ Trebišov nahlas. Podľa zápisníc zo zastupiteľstva bola prvým záujemcom o pozemky s rozlohou asi 3,7 hektára firma VEPI, zastúpená Vladimírom Eperješim. Chcel obecné pozemky odkúpiť a využiť na chov koní. Na zasadnutí 19. septembra poslanci jeho žiadosť odložili. OZ Trebišov nahlas už vtedy upozorňovalo na možný súvis s tepelnou elektrárňou. Firma VEPI totiž developerovi projektu, spoločnosti ČES, počas územného konania už dávala súhlas na napojenie sa na "jej" kanalizáciu v areáli bývalého cukrovaru. Aktivisti predpokladali, že aj pri kúpe pozemkov v Novom Ruskove spolupracuje s ČES-om a pravým účelom odkúpenia pozemkov nie je chov koní, ale sprostredkovanie kúpy pre developera.
Všetci chceli tie isté pozemky
OZ si medzitým preverilo, že vlastníctvo pozemkov obcou Nový Ruskov je sporné. "Zistili sme, že boli obcou vydržané, ale neboli splnené zákonné podmienky. K vydržaniu sa nevyjadril Slovenský pozemkový fond (SPF), ktorý spravuje pôdu neznámych vlastníkov, ani mesto Trebišov, v ktorého katastri pozemky sú. OZ vyzvalo SPF, aby sa obrátil na súd," hovorí predseda OZ Gejza Gore. Do 14. novembra, kedy zasadali obecní poslanci, sa o pozemky začali zaujímať ďalšie dve spoločnosti. Prekvapením nebola žiadosť ČES-u, ktorý oficiálne požiadal o súhlas s uložením výtlačného potrubia k plánovanej elektrárni. Treťou firmou bolo ECRO zo Sabinova. Podľa žiadosti ich chcela na výstavbu solárnej elektrárne. Za štvorák pozemkov bola ochotná zaplatiť až 100 korún.
Firmy dostali červenú
S podobnou žiadosťou ČES predčasom oslovil obec Vojčice. Tá žiadosť síce prerokovala, ale neprijala k nej žiadne uznesenie. OZ Trebišov nahlas na súvislosti s elektrárňou upozornilo aj novoruskovských poslancov pred zasadnutím 14. novembra. Aktivistov zaskočil tón žiadosti ČES-u. Developer sa obci vyhráža, že ak žiadosť neschváli, dôjde k vyvlastneniu obecných pozemkov "vo verejnom záujme," hoci projekt tepelnej elektrárne v Trebišove "verejným záujmom" nie je. Štát s ňou v Stratégii energetickej bezpečnosti, ktorá rieši priority energetiky do budúcnosti, neráta. Gejza Gore poslancov požiadal, aby vyjadrili nesúhlas s uložením potrubia pre ČES. Poslanci neschválili ani jednu z troch žiadostí. ČES s médiami odmieta komunikovať, hovorcu v tomto štádiu projektu nemá. Starosta obce Nový Ruskov Ján Borovský záujem o pozemky nevníma ako nič mimoriadne. Ponuka VEPI na chov koní mu podozrivá nebola. Príbuzenský vzťah k Vladimírovi Eperješimu nechcel komentovať. Vízia solárnej elektrárne v réžii ECRO sa mu pozdávala a tiež cena, ktorú firma ponúkla. Pripustil, že obci by sa 3,7 milióna korún zišlo. Na otázku, či si ECRO preveril, uviedol, že to nepovažoval za potrebné.
ECRO: Pre ČES nerobíme
Podľa výpisu z obchodného registra ECRO výstavbu solárnych elektrární v predmete činnosti nemá. Zmienka o tom nie je ani na webstránke firmy. Konateľ ECRO Tibor Harčarik to pripustil s argumentom, že ide o novú činnosť, ktorú len rozbiehajú. Tvrdí, že ECRO robí prieskumy lokalít pre skupinu Energy 21: "Oslovili sme viacero obcí, kde je potenciál na výstavbu solárnych elektrární." Harčarik na priamu otázku, či sú sprostredkovateľom pre ČES, reagoval: "V žiadnom prípade." Ako sme si preverili, Energy 21 je energetická skupina, ktorá sa špecializuje na využitie obnoviteľných zdrojov energie. Väčšinový podiel spoločnosti vlastní finančná skupina Natland Group. Energy 21 rozbehla výstavbu solárnych elektrární v Čechách. V prvom kvartáli 2008 založila u nás dcéru - Energy 21 Slovakia. Do konca roka 2011 u nás plánuje investovať asi 9 miliárd korún. Chce zrealizovať projekty s výkonom 70 megawattov (MW) a vybudovať najmenej 20 veľkých fotovoltaických elektrární. Podľa dostupných informácií v súčasnosti prebieha prieskum potenciálu jednotlivých obnoviteľných zdrojov a perspektívnych lokalít.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín