MILAN POTOCKÝ, milan.potockykorzar.skV Zemplínskom múzeum v Michalovciach si môžu návštevníci v týchto dňoch prezrieť unikátne historické
Lýdia Vereščaková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
MILAN POTOCKÝ, milan.potockykorzar.sk
V Zemplínskom múzeum v Michalovciach si môžu návštevníci v týchto dňoch prezrieť unikátne historické liturgické predmety. Medzi vystavovanými exponátmi nechýba päťstoročný ručne písaný Baškovský evanjeliár.
MICHALOVCE. Knihy, evanjeliá, drevené kríže, pláštenica, krstiteľnica a ďalšie vzácne liturgické predmety pochádzajú z regiónu Zemplína. Mnohé exponáty majú viac ako tristo rokov a širokej verejnosti sú prezentované prvýkrát. Medzi najstaršie vystavované pamiatky patrí baškovský rukou písaný evanjeliár z 15. storočia. Bol na mnohých európskych výstavách. Na východnom Slovensku je vystavený prvýkrát. Z tohto obdobia pochádza aj ďalšia vystavovaná liturgická kniha Oktoich.
Baškovský evanjeliár sa pre dvomi mesiacmi vrátil na Slovensko z talianskeho Turína. Kniha je písaná v staroslovienčine. "Takýchto liturgických kníh je na Slovensku veľmi málo," povedal spoluorganizátor výstavy a gréckokatolícky kňaz Matúš Marcin. Knihu písali ručne mnísi z kláštora niekoľko rokov. Michal Boka zo Spolku svätého Cyrila a Metoda dodal, že okrem evanjeliára pochádza z obdobia pred užhorodskej únie aj kamenná krstiteľnica z bývalého dreveného chrámu v Strážskom. Boka zdôraznil, že tieto predmety majú veľkú historickú aj duchovnú hodnotu.
Zachovaná pláštenica
Pozornosť púta aj pláštenica z Ruskoviec okres Sobrance, ktorá je z roku 1799. Kňaz ju objavil na povale Chrámu apoštola Petra a Pavla v Ruskovciach pred štyrmi rokmi. Ešte nikdy nebola prezentovaná širokej verejnosti. Vidieť ju mohli len návštevníci chrámu v Ruskovciach. "Pamiatkári vraveli, že je veľmi vzácna a je v dobrom stave. Ide o ikonu na plátne. Takéto pláštenice sú na Slovensku možno tri, štyri. Patrí k tým najstarším a je vo veľmi dobrom stave. Samotná maľba na plátne je veľmi dobre zachovaná," vysvetlil kňaz. Dodal, že je to liturgický predmet, ktorý sa používal na Veľký piatok. Zobrazuje Ježiša Krista po ukrižovaní, po tom, ako ho dali do hrobu. Pláštenica v minulosti ležala na stole, ktorý symbolizoval hrob a veriaci k nemu prichádzali, aby sa poklonili a pobozkali ikonu.
V múzeu sú vystavené ďalšie vzácne knihy a liturgické predmety zo Strážskeho, Vôle a Zemplínskej širokej. Mnohé boli zabudnuté na povalách kostolov, alebo rodinných domov. Výstava doplňuje a rozširuje predchádzajúcu výstavu vzácnych kníh Ku koreňom viery. Do dnešného dňa ju videlo v múzeu vyše 500 návštevníkov. Na výstave možno vidieť liturgické predmety a knihy, ktoré sú spojené s byzantskou liturgiou a používaním cirkevnoslovanského jazyka na území východného Slovenska. Tieto predmety dokladujú, že na tomto území sa uplatňovala liturgická aj jazyková kontinuita pred aj po užhorodskej únii 1649. A to napriek všetkým vojnovým udalostiam spojených s bojmi s Turkami a stavovskými povstaniami v 16. a 17. storočí. Vzácnou národnou kultúrnou pamiatkou je aj vystavovaný vyše 250-ročný drevený kríž z Jasenova. Prvýkrát tu prezentujú aj fotokópie fresiek zo Suchého okres Michalovce. "Všetky vystavované predmety a knihy svedčia o tom, že východné Slovensko nebolo na chvoste dejinného vývoja, ale napriek všetkým nepriaznivým okolnostiam si zachovalo dedičstvo, ktoré možno odvodzovať až z čias Veľkej Moravy a Misie sv. Cyrila a Metoda," vysvetlila riaditeľka múzea Dana Barnová. Vernisáž výstavy sa začína dnes o štvrtej popoludní.