nevykáže, ak sa preukážu povolením vstupu. Pri vybavovaní žiadostí sa môžu obrátiť na obecný úrad.
ZEMPLÍN. Starostovia obcí susediacich s Vojenským obvodom (VO) Valaškovce privítali rozhodnutie Ministerstva obrany (MO SR), že od januára si môžu ich obyvatelia vybavovať povolenia k vstupu do lesov v obvode aj na bežné prechádzky.
Ľudia sa cítili diskriminovaní
Hoci na viacerých miestach v obciach na severnej a južnej strane Vihorlatu pozemky obyvateľov priamo susedili s hranicou VO, do lesa na prechádzku nesmeli. Odkedy bol platný zákon o lesoch, vykazovala ich z nich strážna služba.
"Zákon o lesoch prijali naši občania s rozhorčením," hovorí Michal Hromok, starosta obce Jovsa v Michalovskom okrese. Tvrdí, že väčšina z osemsto obyvateľov považovala konanie strážnej služby za "drastické." Podľa starostu vyháňanie mamičiek s deťmi, či dôchodcov už z kraja lesa, keď sa tam vyšli prejsť, vnímali mnohí ako zastrašovanie. "Nikto nešiel do výcvikového priestoru. Ľudia sa chceli prejsť len na kraji lesa. Aj keď žijeme tesne pod ním, dnu sme nesmeli. Deti zo školy, ktorá je pod lesom, sa o prírode nemohli učiť na prechádzke, ale z učebnice. Ľudia boli rozhorčení. Ani za grófa tu nebol zákaz vstupu," vysvetľuje.
Dodáva, že strážna služba mala radšej dôsledne kontrolovať tých, ktorí mali vstupky a v lese pracovali, napríklad s drevom. Ministerstvo obrany malo k celej problematike jednoznačný postoj - do lesov vo vojenských obvodoch verejnosť nesmie.
Novela neprešla
Poslanci Jarmila Tkáčová a Mikuláš Dzurinda (SDKÚ) reagovali na výzvy obyvateľov a boli v lete v obciach na prieskume. V septembri predložili v parlamente návrh novely zákona o lesoch. Ňou chceli občanom umožniť vstup do časti vojenských lesov, určenej na hospodárske účely. Novela neprešla, podporili ju len opoziční poslanci.
V októbri prebehla v médiách informácia, že ministerstvo umožní vstup do lesov obyvateľom obcí, susediacich s obvodmi Záhorie pri Malackách, Lešti pri Zvolene, Javorine pri Kežmarku a Valaškoviec vo Vihorlatských vrchoch. Hovorca rezortu Vladimír Gemela pre Korzár uviedol, že to bude aktuálne od 1. januára 2009.
Len pre miestnych
O vstup môžu požiadať len obyvatelia obcí susediacich s obvodom. Žiadosti majú kompletizovať starostovia obcí a potom ich doručiť na príslušný Obvodný úrad vojenského obvodu (OÚ VO). V prípade obvodu Valaškovce sa teda obrátia na úrad v Kamenici nad Cirochou v okrese Humenné. Povolenie bude na 3 roky, poplatok zaň je 150 korún. Na kartičke, ktorou sa budú môcť pri kontrole preukázať, budú pokyny súvisiace s pohybom vo vojenských lesoch.
Povolenia, napríklad na turistiku, alebo zber húb aj naďalej nedostanú turisti a široká verejnosť. Platí, že aj tí, ktorí ho dostanú, nesmú do lesa autom, ale pešo. Michal Hromok povedal, že ľudia stále považujú platný zákon za nezmyselný a že ho treba upraviť. Často sa stretávajú s tým, že do Vihorlatu prídu turisti a netušia, že porušujú zákon, lebo sú vo vojenskom obvode. Podľa neho v teréne nie je dosť informačných tabúľ.
--- ZÁMERY ---
Ako chcú obce postupovať
Starosta Jovsy priznal, že ľudia sú dosť skeptickí. Nevedia, čo od zmien majú čakať. "Je to ale lepšie, než úplný zákaz," povedal. Starostovia sa zhodli, že budú obyvateľov informovať hromadne. "Spropagujeme to obecným rozhlasom," povedali. Zhodli sa, že informácie sprístupnia aj v obchodoch či pohostinstvách. Obyvatelia sa nemusia obracať na úrad v Kamenici jednotlivo, ich žiadosti budú kompletizovať obecné úrady. Pomôžu ich vypísať žiadosti a postúpia ich prednostovi úradu Jánovi Magurovi. Jovsania problém s obchádzkou Vihorlatu na jeho severnú stranu nevidia. O dodatočné doručenia by v prípade potreby požiadali pracovníkov Vojenských lesov z obce. Na úradných tabuliach budú aj naďalej zverejňovať oznamy o prípadných vojenských cvičeniach a s nimi súvisiacich obmedzeniam v pohybe vo vojenskom obvode.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín