Manažment najväčšej slovenskej firmy na spracovanie bukovej guľatiny Beky Snina potvrdil, že vzhľadom k problémom, ktoré majú ich odberatelia na
Anna Kornajová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
zahraničných trhoch, museli obmedziť výrobu. Podľa ich informácií z firiem z podobným zameraním v regióne horného Zemplína beží výroba ešte v Udavskom. Ostatné stoja.
SNINA. Korzár sa v posledných dňoch stretol s neoficiálnymi informáciami, že Beky Snina bude hromadne prepúšťať. Podľa podnetov od našich čitateľov sa to údajne dotkne 300 zamestnancov. Oslovili sme preto riaditeľa Beky Snina Dušana Brečku.
Brečka informácie o hromadnom prepúšťaní poprel. Priblížil, že ich firma spracováva piliarsku bukovú guľatinu určenú na spracovanie nábytkových polotovarov, lepeného dreva a iných výrobkov z buka. Až 95% produkcie exportujú na trhy do Dánska, Francúzska, Švédska, Nórska, Španielska, Nemecka, Rakúska, Talianska, Poľska, Čiech, Slovinska, USA, Taiwanu, Číny a Japonska.
V súvislosti s aktuálnym dianím na svetových trhoch Brečka uviedol, že guľatina sa už z Európy nevyváža do USA, kde úplne stagnuje dopyt po nových nábytkárskych výrobkoch. To priamo ovplyvňuje aj európskych výrobcov, z ktorých mnohých odoberali drevo z Beky Snina. "Z 240 odberateľov máme potvrdené zákazky od 36," uviedol Brečka. Dodal: "Aj oni zápasia s problémami. Z prvej desiatky aktuálne padli dvaja." Konkretizoval, že zatiaľ čo doteraz mali zo Škandinávie 14 odberateľov, momentálne zostali dvaja. Podobne je to aj v Nemecku. Z 30 zostal len jeden. "Ekonomická situácia nás preto donútila obmedziť výrobu," skonštatoval.
Stavy pracovníkov znižovali dohodou
Beky úradom práce hromadné prepúšťania nehlásila. Brečka však pripustil, že firma musela znižovať stavy zamestnancov. "S niekoľkými sme rozviazali pracovný pomer dohodou," povedal. Počty zamestnancov nechcel konkretizovať. "Je pravdou, že je menej roboty. Snažíme sa ale, aby výroba bežala päť dní v týždni. Ak nie, tak minimálne tri," uviedol.
Dušan Brečka uviedol, že v hornom Zemplíne podľa jeho informácií majú problémy menšie drevospracujúce firmy s 10 až 20 zamestnancami. "Okrem nás a Udavy všetko stojí," upresnil s tým, že rátal aj drevofabriky v Stakčíne. K ďalšiemu vývoju sa nechcel vyjadrovať. Vzhľadom na to, že predávajú polotovary na výrobu tovaru dlhodobej spotreby ako je nábytok, je podľa neho ťažké predpokladať, kedy sa tento trh oživí.