Občania Kráľovského Chlmca budú aj po Novom roku platiť slovenskými korunami. Alebo vôbec. Aj také dôsledky môže mať obštrukčná blokáda siedmich
Lýdia Vereščaková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
koaličných poslancov. Tí sa netaja, že kým nedosiahnu odvolanie viceprimátora, budú "štrajkovať". Avizujú, že na zajtrajšie zastupiteľstvo opäť neprídu.
KRÁĽOVSKÝ CHLMEC. Ich zástupca, koaličný poslanec Dezider Nagy tvrdí, že primátor mesta Jozef Balog a menšinová opozícia ignorujú základný princíp demokracie, nerešpektujú vôľu väčšiny. Hlava mesta a pätica poslancov oponuje, že väčšina poslancov nerovná sa väčšina občanov Kráľovského Chlmca.
Celý cirkus sa začal neverejným odvolaním hlavného kontrolóra Andreja Kissa vlani v júli. Kiss sa kvôli tomu s mestom súdi. Po personálnych rošádach v zbore sa vlani v októbri koaličná väčšina pokúsila odvolať viceprimátora Arpáda Kalaposa, ktorý je lídrom opozičnej menšiny. Primátor využil svoje právo veta a uznesenie nepodpísal. Koalícia odvtedy začala obštrukcie. Blokáda trvá už viac ako rok. Väčšina primátorových pokusov o zvolanie zastupiteľstva končila fiaskom. Siedmi poslanci väčšinou neprišli. Ak prišli, ad hoc menili program. Na prvé miesto viackrát navrhli odvolanie viceprimátora. V októbri 2008 sa o to pokúsili už štvrtýkrát! Ani raz neuspeli. Primátor uznesenie vždy vetoval: "Mám na to právo, lebo to nepovažujem za prospešné pre mesto. Kalapos mi pomáha pri riadení mesta. Nie je pádny dôvod na jeho odvolanie. Tvrdia len, že je pre nich neprijateľný." Balog deklaruje, že odvolanie bude vetovať naďalej.
"Asi sa zapíšem do Guinessovej knihy rekordov ako najviackrát odvolaný funkcionár na Slovensku. Možno aj na svete," konštatuje trpko Kalapos.
Koalícia: Nerešpektujú vôľu väčšiny
O stanovisko sme požiadali aj koalíciu. Jej zástupca, poslanec Dezider Nagy, obviňuje primátora a opozíciu z nátlaku: "Zneužívajú svoje postavenie, aby na nás politicky útočili. Porušujú základný princíp demokracie a tým je rešpektovať vôľu väčšiny, ktorú predstavujeme my. Je demokratické, keď väčšina štyrikrát rozhodne a primátor to vždy vetuje?" Dôvod obštrukcií podľa Nagya súvisí práve s Kalaposom: "Bol zvolený štyrmi hlasmi zo siedmich prítomných v sále, lebo sme vtedy meškali. Nemá oficiálne schválenú odmenu ani pracovnú náplň. Keď sme ho ale odvolali siedmimi hlasmi, čo je väčšina, neprešlo to. Preto si dávame pozor. Keď nie sme všetci, odmietame rokovať. Z toho vyplýva naša neúčasť na zastupiteľstvách. Všetko stojí a padá na osobe Kalaposa."
Nagy v mene koalície otvorene prehlásil, že kým bude vo funkcii, koalícia bude robiť obštrukcie: "Na zastupiteľstvo 4. decembra neprídeme, lebo veto sa dá prelomiť až po dvoch mesiacoch. Vychádza to na 11. decembra. Keď Balog podpíše odvolanie, veci sa pohnú. V opačnom prípade sme odhodlaní blokovať zastupiteľstvo hoci aj do konca volebného obdobia." Nagy povedal, že koalícia zvažovala aj odovzdanie mandátov: "Ale len ak tak urobia všetci 12 poslanci, aj primátor. Na naše miesta by nastúpili náhradníci a na primátora by boli nové voľby."
Opozičný líder Arpád Kalapos považuje Nagyove tvrdenia o nerešpektovaní vôle väčšiny za demagógiu: "Väčšina poslancov nie je aj väčšinou občanov. Mali by sa zamyslieť, koľko občanov za nimi ešte stojí po tom, čo nerobia už viac ako rok." Na funkcii viceprimátra netrvá, jeho odstúpenie však odmietajú opoziční kolegovia aj primátor. Ten koalíciu podozrieva, že po Kalaposovi by žiadala "jeho hlavu".
"Vďaka" blokáde sa mesto stalo daňovým rajom. Keďže nebolo schválené nové VZN o dani z nehnuteľnosti, mesto ju v roku 2008 nemohlo vyberať. Vec riešilo žiadosťami, aby občania dane podarovali. Tak sa vyzbieralo z 3,5 milióna korún asi 400-tisíc. Zvyšok dodnes chýba. Paradoxne, kontrolór mesta skonštatoval, že k škode nedošlo. Rovnako dopadol rozpočet. Mesto je stále v rozpočtovom provizóriu. Na akcie si muselo šetriť: "Chodníky opravujeme až teraz. Obštrukcie negatívne zasahujú aj plány v priemyselnej zóne a blokujú rozvoj mesta."
Opozícia postoj poslancov vníma ako nezodpovednosť voči voličom, občanom, celému mestu aj zvyšku poslancov, ktorí chcú riešiť problémy. Najnovším fenoménom je, že nechodí ani na komisie. "De facto mandát takmer nevykonávajú," hovorí Kalapos. Preverili sme si, že to nebráni vo vyplácaní odmien. Všetci poslanci majú právo na 2 500 korún mesačne. Na magistráte nám potvrdili, že tie ďalej putujú aj na účty koaličných poslancov. Ďalšiu odmenu, 380 korún, majú za účasť na rokovaniach. Vypláca sa spätne podľa prezenčnej listiny.
Primátor aj opozícia sa obávajú, že situácia z vlaňajška sa zopakuje: "Zvolali sme zastupiteľstvo kvôli prijatiu nových VZN, kde sú sumy prepočítané na eurá. Najzásadnejšie je o dani z nehnuteľností. Ak neprejde, v rozpočte opäť bude chýbať asi 11-tisíc eur, resp. 3,5 milióna korún." Raritou je, že podľa tohto scenára by Chlmčania ďalej platili miestne dane v korunách, hoci naša mena prestáva od 1. januára platiť.