ANNA KORNAJOVÁ, anna.kornajovakorzar.skÚrad práce sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Humennom zatiaľ neráta s hromadnou rekvalifikáciou ľudí,
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ANNA KORNAJOVÁ, anna.kornajovakorzar.sk
Úrad práce sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Humennom zatiaľ neráta s hromadnou rekvalifikáciou ľudí, ktorí by začiatkom budúceho roku prišli o prácu v Jas Elmonte Snina a v Chemlone Humenné. Firmy úradu potvrdili, že by to bolo v podstate zbytočné. Nerátajú s novými výrobnými programami, musia znížiť výrobu. Konečné číslo prepustených sa možno zníži, ak sa Jasu Elmont podarí presun zamestancov do iných firiem, Chemlonu na iné pracovné pozície.
HUMENNÉ.Vo štvrtok prebehli na úrade práce v Humennom rokovania so zástupcami manažmentov Jas Elmont Snina a Chemlon Humenné. Obidve firmy ohlásili úradu hromadné prepúšťanie, počas ktorého by v nich dokopy prišlo o prácu 320 zamestnancov. Úrad s nimi prejednával opatrenia, ktorými by sa tomu dalo predísť.
Michal Druga, vedúci oddelenia informačno-poradenských a sprostredkovateľských služieb ÚPSVaR v Humennom uviedol, že Jas Elmont Snina sa pokúša o presun ohrozených zamestnancov. "Rokujú so sninskými firmami Jas Export, ktorá vyrába obuv, a firmou Autotex, vyrábajúcou opierky do áut. Všetko sa však bude odvíjať od ich plánov výroby na prvý štvrťrok 2009," povedal. Dodal, že Jozef Fedor, podpredseda predstavenstva a finančný riaditeľ Chemlonu Humenné uviedol, že hľadajú možnosti, aby sa niektorí nadbytoční zamestanci uplatnili na iných pracovných pozíciách v rámci podniku. Druga povedal, že zatiaľ nepadli žiadne konktrétne čísla. Podľa neho Chemlon nebude môcť pre všetkých 200 nadbytočných zamestancov zabezpečiť náhradnú prácu v iných firmách s príbuzným výrobným programom. Podľa jeho slov im odberatelia nepotvrdili všetky objednávky na budúci rok. Tým pádom budú musieť znížiť výrobu o 30 percent. Ďalším spôsobom, akým sa možno číslo prepustených zníži, je podľa Drugu odchod niektorých zamestnancov do predčasného starobného dôchodku.
Úrad rokoval aj o tom, či by v prípade, že ohrozených zamestnancov rekvalifikuje, nemuseli prísť vo firmách o miesto. "Nepripadá do úvahy, aby sme rekvalifikovali zamestancov, ktorí v Jase Elmont vyrábajú kábelové zväzky na iné profesie s tým, že by s nimi mohla firma ďalej rozbehnúť iný výrobný program. Totiž, aj títo zamestanci, ktorí tam teraz pracujú, boli predtým rekvalifikovaní na tento výrobný program," vysvetlil. "Úrad zatiaľ ešte od týchto firiem, s ktorými rokoval, nemá zoznamy a ani profesnú štruktúru budúcich prepustených zamestancov," povedal. Dodal, že zatiaľ žiadny podnik v hornom Zemplíne úrad nepožiadal o hromadnú rekvalifikáciu uchádzačov o zamestnanie, ktorých by mohol zamestnať v nových výrobných procesoch.
n Anna Brečková, hovorkyňa mestského úradu v Snine informovala, že v piatok zvolal primátor Štefan Milovčík pracovné rokovanie zo zamestnávateľmi pôsobiacimi v meste, ktorí zamestnávajú nad 50 ľudí. Zúčastnil sa ho aj riaditeľ ÚPSVaR v Humennom Ján Fink a vedúca detašovaného pracoviska v Snine Ľubov Reháková. Prítomní hovorili o stave zamestnanosti v meste a v regióne. Podľa Brečkovej zamestnávatelia pripomienkovali legislatívu týkajúcu sa zamestnanosti. "Zarezonoval aj fakt, že Snina je vzdialená od centier a zamestnávatelia poukázali na katastrofálnu dopravnú infraštruktúru," povedala. Dodala, že Milovčík sa prikláňa k myšlienke výstavby priemyselného parku v odvetviach, ktoré sa doteraz v meste neetablovali. "To si však vyžaduje, okrem iného, hlavne prehodnotenie štruktúry stredného školstva a vrátenie sa k profesiám, ktoré sú pre tento región vlastné. Hlavne ide o profesie v strojárenskej oblasti," skonštatovala. Milovčík navrhol zamestnávateľom vytvorenie poradného orgánu, alebo klubu podnikateľov. Pravidelne by sa stretávali a riešili vznikajúce problémy. Začiatkom budúceho roka sa chce stretnúť zo zástupcami firiem, ktoré majú menej zamestnancov.