zvýšenej migrácii darcov nemocnice ich odchod výrazne nepocítili.
MICHALOVCE. Pred 20 rokmi mala Nemocnica s poliklinikou Š. Kukuru v Michalovciach ročne okolo 5-tisíc stabilných darcov. Tento rok ich evidujú v okrese približne 3,5-tisíc. "Tento okres patrí k tým, ktoré majú ešte dosť vysoký počet stálych darcov. Sú to ľudia, pre ktorých sa darcovstvo stalo životnou filozofiou," vysvetlila riaditeľka Územného spolku SČK v Michalovciach Mária Pavluvčíková. Jedným dychom však dodala: "Aj našich darcov postihla migrácia za prácou. Veľa ich odcestovalo do zahraničia."
Starých darcov nahrádzajú mladí
V Michalovciach koncom týždňa ocenili 38 darcov zlatou Janského plaketou, deviati sa stali držiteľmi diamantovej a dvaja za viac ako sto odberov získali medailu profesora Kňazovického. Odchod darcov cítia lekári na transfuziologických staniciach najmä keď vykonávajú nečakané súrne odbery a darcov predvolávajú. V telefóne sa im často ozve, že darca pracuje v zahraničí. "Niekedy je tá situácia napätejšia. Najmä v sezóne, keď je viac ľudí vycestovaných. Potom robíme náborové akcie. Viac sa dávame na vedomie a obraciame sa hlavne na mladých," upresnila Pavluvčíková. Nových darcov sa snažia získať viacerými akciami, akými sú napríklad Študentská kvapka krvi a Predmaturitná kvapka krvi. "Sú pomerne ešte silné populačné ročníky. Ročne máme okolo 250 prvodarcov. Je to formovanie novej základne. Ak títo mladí ľudia zostanú v okrese."
"Spotreba" krvi narastá
"Napriek rozličným prekážkam, napriek tomu, že darcovia prišli v porovnaní s minulosťou o množstvo výhod, darcovstvo krvi na Slovensku neklesá," hovorí prezidentka SČK Helena Kobzová. Ročne je podľa nej na Slovensku evidovaných okolo 200-tisíc odberov krvi. "Spotreba krvi vzhľadom na to, čo naše zdravotníctvo v súčasnosti je schopné poskytnúť, narastá. Sú regionálne rozdiely. Najviac krvi chýba v Bratislave. Je to prirodzené, tam sa robí najväčší počet operácií. V rámci Slovenska však nepociťujeme úbytok darcov krvi," dodala Kobzová.
Viac pomáhať ju povzbudila autonehoda
Päťdesiatšesťročná Kvetoslava Chvostaľová darovala krv prvýkrát v roku 1978. "Potom sa to stalo pravidelnosťou," povedala. Roky pracovala ako administratívna pracovníčka. Pred pár dňami ju za 60 odberov ocenili diamantovou Janského plaketou. "Chcem pomáhať ľuďom. V poslednom čase ma motivovala aj udalosť v rodine. Synovec mal v apríli dosť škaredú autonehodu. Viac ma to povzbudilo pomáhať. On tiež dostal pri operácii krv. Dokedy sa bude dať, tak budem pomáhať," povedala darkyňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín