poškodenia.
SLOVENSKÉ NOVÉ MESTO. Starosta obce Ján Kalinič priznáva, že kalamita urýchlila jeho opravy, plánované až neskôr.
Kalamita valcovala dedinu
Silný vietor, ktorý sa koncom júna prehnal Južným Zemplínom, zasiahol Viničky, Boršu a Slovenské Nové mesto. Najvyššiu daň si vybral práve v Slovenskom Novom meste. Ľudia priznali, že takú katastrofu tu prírodné živly ešte nespôsobili. Najviac tornádo, ako ho nazvali, vyčíňalo pri železničnej stanici. Plechovú strechu kultúrneho domu potrhalo na kusy. Bez ladu a skladu sa váľali medzi mohutnými pagaštanmi v susednom parku. Jeden plech pristál priamo na korune pagaštanu, či na elektrickej troleji na železnici. Železničiari museli koľaj odstaviť. Obrázok skazy dotvárala hrubá vrstva poodtŕhaných konárov, zmixovaná s kúskami plechu a drevenými hranolmi, či vyvrátenými pouličnými lampami. Dážď s vetrom povytŕhali autobusové zastávky a vyvracali staré stromy. Starosta vtedy len škody na kultúrnom dome odhadol na 2-3 milióny korún.
Nová strecha aj fasáda
Po pár mesiacoch po vyčíňaní živlov niet ani stopy. Oko miestnych ľudí ich vníma len v preriedenom parku pri kultúrnom dome - zničené prastaré stromy museli preč. Prekvapením je kultúrny stánok, na ktorom už nevidno nič. Starosta obce Ján Kalinič hovorí, že dôsledky kalamity riešili rýchlo a trochu širšie, ako pôvodne plánovali: "Poisťovňa nám zaplatila len necelých 600-tisíc korún, čo nestačilo. Šlo o havarijný stav, cez zničenú strechu nám zatekalo do budovy a všetko zničilo. Pochopili to aj poslanci, keď vyčlenili prostriedky z rozpočtu na opravu, ktorá umožnila zakonzervovanie budovy." Rozkúskovanú plechovú strechu nahradila nová sedlová, opraviť sa podarilo aj fasádu: "Pri rekonštrukcii vznikla nad malou zasadačkou terasa. Spolu obec investovala 1,4 milióna korún."
Do euroosláv aj nová sála
Kalinič dodáva, že kalamita nepriamo urýchlila práce na celkovej rekonštrukcii kultúrneho stánku: "Pre obec je dôležitý, lebo každoročne v areáli, prepojenom s amfiteátrom, pripravujeme eurooslavy. Stali sa už tradíciou a chodí na ne čoraz viac zahraničných súborov a hostí. Tomu chceme prispôsobiť aj kultúrny dom." Samospráva odstránenie následkov kalamity vníma len ako prvú etapu. Druhú začne už od januára 2009: "Kalamita zničila interiér, ktorý je aj zastaraný. To vyriešime v druhej etape. Tiež dáme do poriadku ústredné kúrenie, čím sa znížia nároky na energie, vymeníme stropy, obloženie a podobne." Praktickou úpravou bude zväčšenie javiska, ktoré je alternatívou pri zlom počasí počas euroosláv: "Pre väčšie súbory nestačilo." Úpravou ho zväčšia o 2 až 2,5 metra. Druhú etapu chcú ukončiť do prvomájových euroosláv. Obec na to vyčlenila v budúcoročnom rozpočte 800-tisíc korún: "V poslednej, tretej etape, budú v podkroví priestory pre ubytovanie hostí a súborov. O peniaze na to už chceme požiadať cez grantové schémy a eurofondové výzvy."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín