NÚKAJÚ IM BÝVANIE AJ MOTIVAČNÉ PRÍSPEVKY
Obce pri slovensko-ukrajinskej hranici sa snažia pritiahnuť mladé rodiny. Lákajú ich na obnovenú infraštruktúru, funkčné školstvo, zdravotníctvo, motivačné príspevky a podobne.
LEKÁROVCE/BAJANY. Najnovším lákadlom sú nové nájomné byty. Ako prvá ich začala stavať obec Lekárovce s asi tisíc obyvateľmi.
Robia všetko možné
Starosta Lekároviec Ján Gajdoš priznáva, že odlev mladých ľudí a rodín v produktívnom veku zaznamenávajú už od nežnej revolúcie. Trend vyľudňovania sa naplno prejavil, keď miestni prišli o prácu v neďalekých Vojanoch či Veľkých Kapušanoch. Po tom, ako našli uplatnenie vo väčších mestách, sa tam presťahovali aj s rodinami. "Trend sa pomaly obracia, mladí ľudia sa posledné roky vracajú do dediny," hovorí. Dodáva, že Lekárovce sa môžu spolu s vedľajšími Bajanmi pochváliť kompletnou infraštruktúrou. Ako posledná im pribudla kanalizácia, do ktorej "šli" spolu: "Hrozilo, že do megaprojektu odkanalizovanie južného Zemplína sa nevojdeme, preto sme sa spojili. Vyšlo to, kanalizáciu sme prednedávnom ukončili." V obci majú kompletné školstvo materskú aj základnú školu. Snažia sa ich udržať: "Školáci nemusia cestovať. Budovu sme vynovili, stálo to 800-tisíc korún." Miestni nemusia cestovať ani za lekárom, je v centre obce: "V polyfunkčnom dome, kde je na jednom mieste úrad, domov dôchodcov, zdravotné stredisko aj pošta. Chýba len lekáreň." Obec každý rok bojuje aj za nerušenie autobusových spojov, aby tých, ktorí cestujú za prácou do miest, motivovala zostať.
Lákadlom už aj byty
Najnovšie sa snaží prilákať mladých už aj bytmi. Gajdoš vysvetlil, že na tento účel odkúpili hektárový pozemok: "Do budúcnosti tu môžu vyrásť haly pre nejakého podnikateľa, už bol aj záujem. Prioritou sú však byty." Obec na ne získala 8-miliónový úver zo ŠRFB, ďalšie 3 milióny sú nenávratná dotácia od ministerstva, zvyšok zaplatí z obecnej kasy: "Rozpočet je spolu 14,4 milióna korún. Výstavba sa začala pred pár týždňami, odovzdať ich chcú do septembra 2009." V obci tým pribudne 8 nových bytov. Starosta priznáva, že mladé rodiny sa už na ne pýtajú: "Žiadosti zatiaľ neevidujeme, ale vieme o záujme ľudí. Prednostne ich pridelíme Lekárovčanom, ale nebránime sa ani cezpoľným. Chceme tak pritiahnuť najmä mladé rodiny."
Internet zadarmo
Podobnú dilemu riešia aj susedné Bajany. Pred revolúciou tu žilo asi 620 obyvateľov, v roku 2001 už 534 a v roku 2005 len 495. Dôvody odlevu mladých sú rovnaké ako v Lekárovciach. Starosta Baján František Genco hovorí, že aj tu sa trend začal obracať: "Obyvateľstvo je prestarnuté, ale našťastie nám začalo pribúdať malých detí aj svadieb, čo tu roky nebolo. Aj teraz sme mali 5 svadieb a 6 malých detí. Vítame každé, robíme pre ne slávnostné privítanie do života." Aj Bajany sa snažia motivovať mladých vytváraním podmienok. Podľa Genca ich už nepritiahne kompletná infraštruktúra: "Berú to už ako samozrejmosť. Cesta musí viesť iným smerom." Bajany ho našli v stabilizácii podmienok, ktoré mladých držia aj v okrajových obciach škôlka, škola, využívanie voľného času. Skúšajú to aj cez nadštandard, Bajany sú napríklad jedinou obcou v okolí, kde zriadili vlastnú internetovú kaviareň: "Pre Bajančanov sú služby zadarmo."
Motivačné príspevky
Opravili aj kultúrny dom, kde vytvorili mladým ich vlastný klub s plným vybavením. Mladí miestnosť používajú na stretávanie, menšie diskotéky a podobne. V obci je posilňovňa. Samospráva vytvorila aj plochu pre oddychové centrum. V budúcnosti ho chce využiť na rozvoj vidieckej turistiky. Genco povedal, že hádam aj týmito krokmi sa tento rok počet obyvateľov ocitol nad hranicou 500: "Pribúda detí, ale zároveň zomierajú naši najstarší." Dôležité podľa neho je, že stav obyvateľov napriek tomu mierne stúpa a mení sa demografické zloženie. Na mladé rodiny Bajany našli aj iné lákadlo. Ako jediní v širokom okolí zaviedli systém motivačných finančných príspevkov: "Pri každej svadbe a narodení dieťaťa dostane mladá rodina 2-tisíc korún." Prípadnú výstavbu bytov pre mladých vníma inak ako jeho kolega z Lekároviec: "My skôr ideme smerom obsadiť rodinné domy, ktoré nám zostali prázdne. Je ich asi 10-15. Myslím si, že nových obyvateľov možno skôr prilákať tradičným životom na dedine a ten je viazaný na rodinný dom, záhradu a pokoj." V jednom sú starostovia zajedno že život v obci má oproti hektickému mestskému veľa výhod. Dlhodobo preceňovanú potrebu cestovať už nevnímajú ako prekážku: "Návrat na vidiek je celosvetovým trendom. A mestá nie sú ďaleko, Kapušany 12, Sobrance 20 a Michalovce asi 30 kilometrov."
LÝDIA VEREŠČAKOVÁ
lydia.verescakovakorzar.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín