Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

Snina sa sporí o práce na skládke

Spor o vyplatenie viac ako 13 miliónov korún dodávateľovi stavby mestskej skládky odpadu vyústil do súdnych sporov. Poslanci odklepli, že ak jeden zo

žalobcov napomôže jeden zo sporov ukončiť v prospech mesta, v mimosúdnom vyrovnaní mu za sporné práce priznajú skoro 7 miliónov.

SNINA. Kontroverzný bod sa paradoxne zaobišiel bez diskusie. Poslanci návrh mlčky schválili. Keď Korzár žiadal na mestskom úrade bližšie informácie o pozadí súdnych sporov aj mimosúdneho vyrovnania, mesto na ne uvalilo embargo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problémy spôsobil zosuv svahu

V rokoch 1998-2002 stavala firma Jančok Savarna skládku TKO pre mesto Snina v lokalite Fiľarovo. So stavbou začala počas funkčného obdobia primátora Štefana Milovčíka (NeKa). Firma sa zmluvne zaviazala, že ak nedodrží termín odovzdania stavby, zaplatí pokutu z omeškania. Po intenzívnych dažďoch v rokoch 1998-99 sa na skládke zosunul svah. Firma zosuv odstránila, nestihla však zmluvný termín. Skládku odovzdala až v máji 2002. Mesto vyčíslilo, že mu má zaplatiť až 99 miliónov korún ako pokutu za omeškanie. Savarna ju neakceptovala. Naopak - za práce naviac, ktoré kvôli zosuvu urobila, predložila mestu faktúru na asi 13 miliónov. Mesto ju neuznalo. Dôvodilo, že sa na tom nedohodli a nespísali ani žiadne písomné dohody. Pokutu chcelo mesto od Savarny vymáhať súdne. Nezaplatilo však vysoký súdny poplatok a súd konanie zastavil. Spor následne riešil primátor Marián Kníž (NeKa).

SkryťVypnúť reklamu

Žaloby

Koncom roku 2002 Savarna navrhla, aby jej mesto vyplatilo za práce naviac takmer 7 miliónov. Sumu znížila, lebo odpočítala práce na jednom z objektov skládky. Mesto znova nesúhlasilo. Firma preto postúpila časť pohľadávky vo výške asi 4 milióny korún firme Herkules Invest, s. r. o., Snina. Tá v marci 2004 pohľadávku postúpila firme Michal Merga - Sukmont a spol. V roku 2005 Savarna mesto zažalovala. K istine viac ako 13 miliónov žiada vyplatiť aj príslušenstvo. Ním sú úroky z omeškania, súdne trovy a trovy právneho zástupcu. Aktuálne tak vymáhaná suma predstavuje už viac ako 30 miliónov korún! Vyplatenia pohľadávky sa domáhal aj Merga - tiež neúspešne. V októbri 2006 preto mesto zažaloval aj on. Aktuálne aj k "jeho" sume 4 milióny pribudlo príslušenstvo, čo čiastku navýšilo na asi 10 miliónov!

SkryťVypnúť reklamu

Výmena primátora a mimosúdne vyrovnania

Medzitým došlo na magistráte k výmene stráží, na primátorské kreslo sa vrátil Štefan Miľovčík. A veci sa zrazu pohli. V auguste Savarna a mesto prejavili záujem o mimosúdnu dohodu. Savarna žiadala viac ako 13 miliónov, pričom už zahŕňala aj pohľadávku Mergovho Sukmontu. Savarna tvrdila, že s tým Merga ústne súhlasil. Merga však mesto požiadal o vyrovnanie samostatne. V auguste 2008 navrhol, aby mu mesto vyplatilo asi 7 miliónov. Tvrdil, že na základe svojich pohľadávok voči Savarne a právnych úkonov medzi ním a Jančokom dokáže ukončiť spor Savarna verzus Snina v prospech mesta. Na riziká upozornil súčasný právnik Ján Paľovčík, ktorý mesto zastupuje od septembra 2007. Vysvetlil, že ak mesto na Mergovu ponuku nepristúpi, je reálne, že žalobca sa pridá na stranu Savarny. Paľovčík predpokladá, že Savarna by následne okrem "svojej" 13-miliónovej istiny mohla vymáhať aj 4-miliónovú Mergovu pohľadávku. V októbri 2008 Jančok Savarna súd požiadala o ukončenie dokazovania a vydanie rozhodnutia.

SkryťVypnúť reklamu

Argumenty v prospech dohody

Paľovčík navrhol, aby sa mesto radšej s Mergom mimosúdne dohodlo. Argumentoval výsledkom právneho auditu advokátskej kancelárie. Vyplynulo z neho, že aj keď mesto práce naviac neschválilo, Savarna má na súde šancu uspieť a vysúdiť minimálne 5,7 milióna korún. K tomu aj príslušenstvo bez sumy, ktorú postúpila Mergovi. Z auditu je zrejmé, že ak by Savarna a Merga na súde uspeli, mesto by im muselo zaplatiť minimálne 10 miliónov korún bez príslušenstva. Riziko prehry zvyšuje stavebný audit, ktorý pred 5 rokmi vypracovala Žilinská univerzita. Znalci vtedy práce naviac na skládke vyčíslili na 8 až 9 miliónov plus ďalšie 2 milióny z prác na jednom z objektov skládky. Paľovčík upozornil, že univerzita je jedinou inštitúciou, ktorú by súd mohol žiadať o znalecký posudok a posudzovanie by trvalo asi rok. Počas neho by úroky z omeškania mohli narásť o asi 7 miliónov. Mimosúdnu dohodu odporučil ako rozumnejšiu a hlavne lacnejšiu alternatívu.

---FAKTY---

Poslanci a mesto mlčia

Mestský parlament mal o mimosúdnej dohode s Mergom rozhodnúť ešte 23. októbra. Prišli iba 10 poslanci z klubu KDH a SDKÚ. Bod stiahli z programu. Na ostatné rokovanie 4. decembra už prišli všetci - aj nezávislí a poslanci Smeru. Mestská rada im dohodu odporučila s tým, aby Mergu vyplatili, ale až po nadobudnutí právoplatného rozhodnutia súdu o zamietnutí Jančokovej žaloby. Navrhla, aby mesto žiadaných asi 7 miliónov korún Mergovi uhradilo v splátkach do dvoch rokov. Pred kamerou poslanci kontroverzný bod nerozoberali a návrh na mimosúdnu dohodu schválili.

Keď sme sa snažili zistiť bližšie okolnosti a pozadie súdnych sporov, mesto nám cez Paľovčíka odkázalo: "Mesto Snina nebude k žiadnym z troch mimosúdnych dohôd schválených na poslednom MsZ podávať žiadne informácie až dovtedy, kým nebudú súdne spory ukončené tak, ako sa to uvádza v jednotlivých dohodách, resp. až dovtedy, kým nebude mesto disponovať právoplatným unesením okresného súdu o ich zastavení."

V prípade, na ktorý mesto uvalilo embargo, je zaujímavý ešte jeden fakt. V Paľovčíkovej správe sa píše, že súdnym konaniam sa dalo predísť už na začiatku sporu! Podľa jeho názoru malo mesto súdom vymáhanú 99-miliónovú pokutu znížiť, čo by znížilo aj súdny poplatok. Znížiť ju mohlo napríklad na sumu, ktorú od neho za práce naviac žiadala Savarna, alebo mohlo urobiť vzájomné započítanie pohľadávok. Prečo mesto nevyužilo všetky možnosti, kto v prípade pochybil, kto bude niesť zodpovednosť, či koľko šlo z mestskej kasy na uvedené súdne spory a posudky, vzhľadom na informačné embargo nateraz nie je možné zistiť.

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 670
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 077
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 764
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 000
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 266
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 951
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 790
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu