SVIATKY PREŽILI V NOVÝCH OBYDLIACH
Rómovia, ktorým v septembri vyhoreli obydlia, už bývajú v obecných unimobunkách. Presťahovali sa do nich tesne pred Vianocami.
HOROVCE. Unisono skonštatovali, že z nového bývania sa síce tešia, nevedia ale, čo s nimi bude ďalej. Podnikateľ, ktorému pozemok patrí, ho obci prenajal len na pol roka.
Lepšie bývanie
Na ploche za polozbúraným domom stoja ako vojaci unimobunky. Drevo z konštrukcie strechy aktuálne slúži ako palivo. "Presťahovali sme sa pred sviatkami, ale zatiaľ nám zaviedli len elektrinu. Kvôli premočenej pôde a potom mrazom sa prívod vody k unimobunkách nedokončil a tak čerpáme vodu zo studne," hovorí Milan Redaj. Jeho rodina vzhľadom na počet členov dostala dve unimobunky: "Zatiaľ ich tu je 10, zvyšné dve sú ešte na starom pozemku, lebo sa to nestihlo. Jedenásť bude na bývanie, dvanásta slúži ako hygienické zariadenie." Podľa Redaja počasie zabránilo aj ukončeniu búračky domu: "Urobí sa to až po Novom roku." Redaj priznáva, že unimobunky sú lepšie ako tlačenie sa v dome: "Je to lepšie, určite. Vianoce sme už prežili v novom. Nájomné nie je vysoké, ale ho museli zaplatiť naraz aj s platbou za elektrinu. Spolu 5-tisíc korún, čo bolo pred sviatkami dosť." Celkovo dostalo unimobunky 41 Rómov, ktorí majú v Horovciach trvalé bydlisko.
Symbolické nájomné
Redajovci aj ostatní Rómovia priznávajú, že dva roky nepoužívané drevené konštrukcie sú čiastočne poškodené: "Dvere nedoliehajú ani okná, lebo keď sme začali kúriť, drevo začalo pracovať." Blažena Ferencová so 4 deťmi tiež obýva jednu z unimobuniek. Najmladšieho syna pred 4 rokmi porodila v treskúcej zime v jednej z najmenších chatrčí. "Už viac detí nechcem, stačilo," hovorí a dodáva: "Toto je lepšie ako chatrče, len nevieme, čo bude ďalej. Zmluvy máme len na pol roka a potom čo?"
Starosta obce Vladimír Decha pripustil, že prenájom pozemku, na ktorom unimobunky sú, je naozaj len na pol roka: "Nájmy začínajú plynúť od Nového roka a zmluvy trvajú do júna. Nájomné je symbolické 120 korún na osobu mesačne. Pokiaľ ide o platby, pozemok si od podnikateľa prenajíma obec a tá platí štvrťročne preto museli elektrinu platiť za 3 mesiace. Inak je to len tisíc korún mesačne."
Čo bude ďalej?
Dilemu, čo bude v júni, má aj samospráva: "Budeme hľadať riešenie, ale teraz je dôležité, že už bývajú. Nemôžu povedať, že sme im nepomohli. Len potiahnutie elektriny a vody stálo obec cez 70-tisíc korún, ďalšie desaťtisíce padnú pri odstraňovaní odpadu z búrania domu, ktoré nás čaká v jari. Očakávame tak 15 tatroviek."
Decha verí, že za pol roka sa riešenie nájde: "Jednou z možností je predĺženie nájomnej zmluvy. Ďalej sa snažíme o získanie financií na byty nižšieho štandardu." Projekt je hotový, obec zaň zaplatila 70-tisíc korún: "Neuspeli sme, lebo byty by museli byť v intraviláne obce a my pozemky voľné nemáme. Zatiaľ je to stále otvorené."
Lýdia VEREŠČAKOVÁ
lydia.verescakovakorzar.sk
--- GENÉZA ---
Nekonečný problém
Problém s bývaním Rómov samospráva rieši už tretí rok. Rómovia bývali v starom staticky narušenom dome a čiernych prístavbách. Úrad splnomocnenkyne vlády obci pred dvoma rokmi poskytol 11 unimobuniek. Tie umiestnili na prenajatý pozemok v centre obce. Podmienkou projektu bolo presťahovanie Rómov a zbúranie domu. S tým nesúhlasila jeho majiteľka. Kvôli tomu projekt stál a presťahovanie Rómov sa odďaľovalo. Napokon obec majiteľke dohodla odkúpenie pozemku súkromným podnikateľom. Majiteľka sa odsťahovala, jej "nájomníci" zostali v Horovciach. Medzičasom vypršala nájomná zmluva na pozemok pod unimobunkami. Nekonečnej spleti problémov urobil koniec ničivý septembrový požiar, pri ktorom všetky čierne prístavby vyhoreli. K problému mimoriadne zasadli poslanci. Obec sa napokon dohodla s majiteľom pozemku pod starým domom. Bol ochotný umožniť presťahovanie unimobuniek na pozemok. S podmienkou, že to bude len na pol roka.
(lyv)
Autor: Športoviská zadarmo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín