bez suroviny, pre ktorú ju postavili.
Šokovaní plynári
V dispečingu najväčšej kompresorovej stanice v Európe vládne nebývalý pokoj. Z času na čas ho pretne kvílivý zvuk sirény. Oznamuje, že ventily sú zablokované. Na digitálnych ukazovateľoch svietia červené nuly.
"Bol to pre nás šok. Od spustenia prevádzky v roku 1973 sa ešte nestalo, aby sme ostali úplne bez plynu," hovorí jeden zo zamestnancov.
Naposledy mali v Kapušanoch poplach presne pred dvoma rokmi. Na Nový rok 2006 Rusko priškrtilo dodávky plynu na Ukrajinu. Aj v tom čase však mohutným potrubím s priemerom 1 400 milimetrov ešte stále prúdilo do Kapušian približne 70 percent plánovaného objemu. Kríza trvala necelé štyri dni. Teraz je situácia iná. Aj ručičky tlakomerov v areáli firmy sú bezmocne na nule.
"Nie sme tu na to, aby sme súčasný stav komentovali. Našou povinnosťou je prepraviť na Západ také množstvo plynu, aké k nám príde. Teraz sme na nule. Pre nás to znamená, že musíme udržať celý systém v prevádzkyschopnom stave," hovorí Štefan Bodnár zo spoločnosti Eustream. Tá je najväčším prepravcom ruského zemného plynu v Európe.
Dodávky na nule
Všetok ruský plyn určený pre západné krajiny, ktorý k nám prúdi štyrmi plynovodmi cez Ukrajinu a od nás k odberateľom v Rakúsku, Česku a Nemecku, prechádza cez Veľké Kapušany. Až 90 percent prístupových ciest smerujúcich z Ruska do západnej Európy vedú krížom cez našich východných susedov.
Rusi tvrdia, že okrem dlhov im Ukrajinci kradnú plyn z potrubí. Vypočítať, koľko plynu sa cestou na Slovensko stratí, nie je zložité. Jeho množstvo a kvalitu kontrolujú vo Veľkých Kapušanoch, rovnako ako na rusko-ukrajinskej hranici, aj zástupcovia Gazpromu.
Ľudia vedia svoje
"Takto môže dopadnúť každý štát, ktorý surovinovú politiku orientuje len jedným smerom. Nemci majú napríklad diverzifikáciu zdrojov zakotvenú v ústave," hovorí ďalší zo zamestnancov. Meno odmieta prezradiť. Vedenie SPP zakázalo všetkým pracovníkom akýmkoľvek spôsobom sa k horúcej téme vyjadrovať. "Stálo by ma to miesto."
--- FAKTY ---
Tranzitný systém
Slovensko zohráva v tranzite ruského plynu do západnej Európy kľúčovú úlohu. Tranzitnú sústavu európskeho významu tvorí 2 720 kilometrov potrubí a štyri kompresorové stanice Veľké Kapušany (medzinárodná preberacia stanica plynu), Jablonov nad Turňou, Veľké Zlievce, a Ivanka pri Nitre. Kompresorová stanica vo Veľkých Kapušanoch patrí k najväčším na svete. Na zhruba dvadsiatich hektároch je uložených približne 340 kilometrov potrubí. Plyn prečerpáva viac ako 60 turbín. Plyn v potrubiach je pod tlakom, ktorý v plynovodoch s pribúdajúcou vzdialenosťou klesá. Kompresorové stanice potrebný tlak v plynovodoch dopĺňajú a udržiavajú na normami stanovenej úrovni.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín