obhryzených stromov.
MICHALOVCE. Zoologička Zuzana Argalášová zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat hovorí, že bobor vodný sa na Laborci vyskytuje už niekoľko rokov, ale tak blízko k ľudským obydliam ešte neprišiel. V blízkosti Michaloviec sa doteraz nevyskytoval. Ľudia tu mohli vidieť len ondatru pižmovú. Bobry zaznamenali ochranári v minulosti na hornom toku Laborca pri obci Brekov v okrese Humenné a v rieke Cirocha.
Bobry migrujú
Bobry obhrýzli kmene viacerých vŕb a osík pozdĺž Laborca pri mestských kasárňach, záhradkárskej osade Pláne a rómskej osade Angi mlyn. Argalášová vysvetľuje, že ochranári už v minulosti objavili bobra na miestach kde by ho nikto nečakal. V marci 2002 ho spozorovali pracovníci lesnej správy pri lesnej ceste v časti Leuková v katastrálnom území Hlivištia v okrese Sobrance.
"Bobor javil známky vyčerpanosti a nemal žiaden strach pred ľuďmi. Vysileného ho previezli do lokality Karná v katastrálnom území obce Úbrež do malej vodnej nádrže v danielej obore. Pravdepodobne pre nevhodné podmienky prešiel do lokality nad obcou Vyšná Rybnica s rybníkom a priľahlou mokraďou na riečke Okna pritekajúcej z Morského oka. Aj po viacnásobných kontrolách však odvtedy nebol v tejto oblasti spozorovaný," vysvetlila ochranárka. Výskyt bobra na Laborci v blízkosti mesta si ochranári vysvetľujú jeho migráciou.
Potešili osadníkov
Bobrom na Laborci sa potešili niektorí Rómovia z osady Angi mlyn. Viacerí v zime kúria drevom, ktoré spília pri rieke. Odkedy sú na Laborci bobry, nachádzajú na brehu popadané kmene stromov. Potom ich len odnesú na vozíku do osady. Laborec teraz lemujú torzá kmeňov, ktoré odpílil osadníci, alebo obhrýzli bobry.
Na východe sa bobrom darí
Bobor vodný sa postupne udomácňuje aj na východnom Slovensku. Tento plachý hlodavec si stavia obydlia z konárov, dreva a hliny na brehu vody. Žije v jazerách, rybníkoch aj v tečúcich vodách. Je vegetarián. Konzumuje vodné a brehové rastliny. V zimy hlavne kôru mäkkých drevín a menšie vetvičky padnutých stromov. Bobry sa dožívajú v priemere desať až sedemnásť rokov. V minulosti ho lovili najmä pre hustú a kvalitnú kožušinu, z ktorej sa vyrábali kožuchy. Na Slovensku sú celoročne chránené. Spoločenská hodnota jedného jedinca je 30-tisíc korún.
Bobra zaznamenali na východe Slovenska aj v povodí riek Ondava, Topľa, Poprad, Dunajec a Cirocha. Spozorovali ho aj na riečke Ulička v NP Poloniny. Jeho výskyt potvrdili aj v Stružnickej, Berezoveckej a Darskej zátoke vo vodárenskej nádrži Starina.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín