LÝDIA VEREŠČAKOVÁ, lydia.verescakovakorzar.sk
Včera sa posledný deň dalo platiť slovenskou korunou. Ľudia si na novú euromenu viac-menej zvykli. Najväčší problém s ňou majú dôchodcovia, technický spôsobuje aj podnikateľom. Nejasnosti okolo hodnoty mincí čašníkom znížili tringelty.
ZEMPLINSKY REGIÓN. Všetci opýtaní potvrdili, že posledný týždeň už platili najmä eurom. V domácnostiach im už väčšinou zostali len nižšie slovenské mince. Niektorí si ich odložia na pamiatku na našu zanikajúcu národnú menu.
Dôchodcovia verzus mince
Kým prvé januárové dni sa niesli v znamení čakania v radoch, v posledných dňoch pred zánikom koruny bolo všetko inak. "Na začiatku januára sme boli zmenárňou, mnohí nosili balíčky slovenských mincí, aby sa ich zbavili. Dnes už väčšina ľudí platí eurom. Mierne zdržanie je pri vydávaní, lebo každý si kontroluje výdavok," povedala pokladníčka v jednej z menších sečovských predajní v Sečovciach. Dodala, že osem druhov euromincí namiesto piatich slovenských mýli najmä dôchodcov, ktorí si dávajú pozor na každý cent. "Kto sa v tom má vyznať, jedno, dvoj a päťcent sú takmer rovnaké, líšia sa len veľkosťou," posťažovala sa pani v rade pri pokladni. Podľa nej sa podobajú aj jedno a dve eurá: "Len majú opačnú kombináciu farieb."
Vietor v minciach mala aj dôchodkyňa v autobuse. Mala zaplatiť 40 centov, so správnym výberom jej musel pomáhať vodič. Mierne zdržanie a radu zadarmo zvládol bez nervov. Po transakcii skonštatoval, že si už od začiatku januára zvykol: "Najlepšie sú čipové karty, ale veľa ľudí platí aj v hotovosti. Nevadí, zvykneme si. Keď treba, poradíme."
Kávu chcel platiť 5-tisíckou
Na euro si zvykli aj v reštauráciách. Majiteľka jednej z trebišovských pripustila, že čašníkom výrazne klesli tringelty. Podľa nej to súvisí s opatrnosťou zákazníkov, ktorí na začiatku prechodu na euro mali chaos v minciach: "Najčastejšie jeden cent vnímali ako jednu korunu, niektorí aj tri, hoci túto hodnotu má až desať centov. To sa odrazilo aj v tringeltoch. V posledných dňoch sa to obracia, väčšina zákazníkov už mince pozná." S úsmevom spomína na platby len v slovenských minciach, aby sa ich ľudia zbavili: "Suplovali sme istý čas zmenáreň. A mali sme aj opačný prípad zákazník chcel kávu platiť 5-tisíckou a žiadal vydať v eurách. Vyriešili sme to tým, že sme mu veľkú bankovku zmenili na menšie a kávu platil stovkou."
"Mastné" ukladanie mincí v bankách
Technický problém s väčším počtom druhov euromincí ako korún podnik vyriešil zakúpením mincovníkov. A práve s mincami majú pri odovzdávaní tržby technický problém v bankách: "Chcela som vložiť 300 eur v jedno a dvojeurovkách, za čo mi banka naúčtovala poplatok 180 korún. Argument, že ja som si euro nevymyslela, nezabral. Pracovníčka mi oponovala, že oni s tým majú robotu navyše. Ale veď aj my s tým máme robotu navyše." Podľa nej by sa mal tento problém riešiť celoplošne, lebo podnikatelia za zavedenie množstva mincí nemôžu a napokon z toho budú profitovať len banky: "Je normálne, že keď ľudia kupujú kávu alebo kolu, platia mincami. Prečo my máme doplácať na to, že ich je viac, ako bolo slovenských?" Oslovení ľudia potvrdili, že na pamiatku si nechali aj slovenské koruny. Najčastejšie mince, menej bankovky najviac päťstovku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín