ANNA KORNAJOVÁ, anna.kornajovakorzar.sk
To, či bude možné zamestnať ľudí z podnikov, ktoré ohlásili hromadné prepúšťanie, v podnikoch, ktorým sa darí, chcela zistiť ministerka Viera Tomanová a poslankyňa Jana Vaľová. Z pracovnej návštevy prosperujúceho Mecomu group vysvitlo, že síce prijme nových zamestnancov, ale oproti mase prepustených pôjde o odrobinky.
HUMENNÉ. Ministerka Viera Tomanová a poslankyňa Národnej rady Jana Vaľová v piatok rokovali s manažmentom Mecomu group, s. r. o. , ktorý sa rozhodli navštíviť po tom, ako sa k nim dostali informácie, že podnik bude prijímať nových zamestnancov.
Chemlon navrhoval riešenia
V závere minulého roku Chemlon ohlásil hromadné prepúšťanie 200 zamestnancov. Aktuálne dostalo výpoveď 125 ľudí. Spoločnosť Chemlon, a. s., vznikla len 18. novembra minulého roku transformáciou spoločnosti SC Nylon. Tá odkúpila aktíva od spoločnosti Nylstar Slovakia. Spoločnosti sídlili v priemyselnom parku Chemes a zaoberali sa výrobou polyamidového vlákna. "Keby nepodali pomocnú ruku a nekúpili by inú spoločnosť, tak by bolo omnoho viac pracovných miest, ktoré by išli do zániku," vyjadrila sa po rokovaní v Chemlone Tomanová. Hoci Chemlon pokračuje vo výrobe, v textilnom priemysle je podľa Tomanovej hrozba prepúšťania najväčšia. Prepusteným by mali úrady práce prostredníctvom peňazí z Európskej únie dať možnosť rekvalifikovať sa tak, aby získali ďalšie zručnosti pre zamestnávateľov, ktorí ich vedia využiť. Manažment Chemlonu prezentoval na rokovaní návrhy na zabezpečenie pokračovanie výroby s nezmenenou štruktúrou zamestnancov. Tomanová im prisľúbila legislatívnu podporu. Obidve strany návrhy nekonkretizovali. "Ide o legislatívnu pomoc pri udržaní pracovných miest," naznačila ministerka.
Mecom dvere dokorán neotvorí
Reálnosť šance na presun prepustených ľudí z textilného odvetvia do potravinárstva si chceli Tomanová s Vaľovou overiť priamo v Mecome group, s. r. o., ktorý už rok patrí Pente. Tesne po kúpe sa predstavitelia Penty nechali počuť, že do troch rokov pribudnú v Humennom nové výrobné kapacity a po skoro miliardovej investícii by tu malo vzniknúť 400 pracovných miest. "Vlani sme tu rozširovali výrobu. Nárast bol okolo 8 až 10%. Po rekvalifikácii sme z úradu práce prijali 40 nových pracovníkov. Od začiatku tohto roka sme prijali ďalších piatich. Počítam, že ešte budeme potrebovať ďalších 15 až 20," povedal pre Korzár konateľ podniku Peter Ondro. Vysvetlil, že v tomto roku plánujú rozširovať výrobu, ktorú by chceli začať v druhom polroku. Nových zamestnancov budú potrebovať, ale o presných číslach hovoriť ešte nechcel. Potvrdil, že spoločnosť zatiaľ v rámci celosvetovej krízy vážnejšie problémy nezaznamenala. S Tomanovou rozobrali už len zlepšenie zákonníka práce v prospech pružnej pracovnej sily. V Mecome je totiž veľká sezónnosť, ktorú by pomohli vyriešiť dohody o vykonaní práce.
Návrhy
Nástup a zaučenie sa do najjednoduchších pracovných pozícií je v Mecome otázkou týždňa. Vysokoodborné alebo technicky náročné pozície môžu noví zamestnanci zastávať až po niekoľkých týždňoch a mesiacoch zaškolenia. Nedajú sa preškoliť mimo podniku, len inštruktážou a rotáciou priamo v ňom. Externe sa môžu prijatí zamestnanci pripraviť len v rámci vzdelania potrebného v potravinárstve - tzv. hygienického minima. Tomanová po rokovaní povedala, že je reálne, aby náklady na toto vzdelanie hradili prijatým ľuďom z evidencie nezamestnaných úrady práce. Vaľovú zaujala informácia o tom, že Mecom musí tri štvrtiny bravčového mäsa dovážať. Podľa nej je to možnosť na ďalšie aktivity vznikajúceho sociálneho podniku v okrese Humenné. Najreálnejšou alternatívou, ktorá by väčšine prepustených dala reálnejšie šance uplatniť sa na trhu práce, sa ukazuje využitie národného projektu č. 100. Vláda v ňom vyčlenila osobitné peniaze špeciálne na pomoc týmto ľuďom. Hlavnú úlohu v nich zohráva rekvalifikácia evidovaných nezamestnaných pre aktuálne potreby trhu práce. Úrad práce by zastrešil novovznikajúcu skupinu, do ktorej ministerka pozvala aj zástupcov zamestnávateľov z Humenného. Mala by tvoriť nové projekty.
* * *
Ministerstvo dúfa v pomoc EÚ
n Viera Tomanová uviedla, že Slovensko sa so svojou mierou nezamestnanosti ocitlo v rámci Európskej únie (EÚ) na druhom mieste, hneď za Španielskom. Na pomoc chce využiť globalizačný fond EÚ. Tá na projekty, ktoré pomôžu odvetviam, v ktorých dôjde k poklesu o zhruba tisíc pracovných príležitostí, vyčlenila 50 miliónov eur. "Toto je jedna oblasť, ktorú máme eminentný záujem riešiť a využiť na to peniaze z EÚ, nad rámec peňazí, ktoré máme k dispozícii. O výške peňazí rozhodne kvalita projektu. Slovensko ho môže predložiť aj v spolupráci s iným štátom. Zatiaľ Tomanová potvrdila takúto spoluprácu v rámci automobilového priemyslu.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín