Aktivisti sú proti výrubu na pešej zóneObčianske združenie (OZ) Zelený kameň nesúhlasí, aby sa počas rekonštrukcie pešej zóny v južnej časti
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Aktivisti sú proti výrubu na pešej zóne
Občianske združenie (OZ) Zelený kameň nesúhlasí, aby sa počas rekonštrukcie pešej zóny v južnej časti Námestia slobody vyrúbali stromy, ktoré tam rastú. Vedúci oddelenia výstavby na magistráte argumentuje, že vo veci ešte nie je rozhodnuté a pripomienky občanov vzali do úvahy.
HUMENNÉ. Mesto chce rekonštruovať pešiu zónu v južnej časti. Pripravovaným projektom sa chce uchádzať o peniaze z eurofondov. Vlani v lete zverejnilo vo výklade obchodu na pešej zóne alternatívne návrhy budúceho vzhľadu námestia.
"Rozdiel medzi dvoma návrhmi, ku ktorým sa mohli občania vyjadriť, bol len v tom, že jeden bol s monumentom oceľovou konštrukciou v strede námestia a jeden bez neho. Druh a množstvo zelene bolo v každom rovnaké. Navyše, v tom čase už platilo územné rozhodnutie, ktoré určilo, kde zeleň bude a kde nie," povedal Viliam Bartuš z OZ Zelený kameň.
Vysvetlil, že niektorí Humenčania sa k návrhom nestihli vyjadriť. Z nespokojných postupne vznikla početná skupina, ktorá oslovila OZ. To poslalo v rámci stavebného konania pripomienky na stavebný úrad do Kamenice nad Cirochou, ktorý vo veci rozhoduje. V stanovisku upozornili, že občanov sa nikto nepýtal, ako si predstavujú budúcu zeleň na námestí. Architekt vychádzal z dizajnu francúzskeho námestia La Défense. Po rekonštrukcii by tak na námestí vznikla priamočiara alej s 11 stromami a množstvom okrasných kríkov a drevín. Tie podľa združenia nebudú stromami, pod ktorými ľudia nájdu v lete tieň. Oddychové zóny podľa nich ustúpia spojovacej ploche pre rýchly presun ľudí z miesta na miesto.
Aktivisti sa domnievajú, že bude chybou, ak mesto vyrúbe aj 20-ročné stromy, ktoré doteraz odolávali vandalom a začínajú mať majestátnu podobu. Žiadajú, aby ich po vzore iných miest zachovali a zakomponovali do návrhu, ktorý by ich prítomnosť rešpektoval. "Na magistrát zatiaľ Humenčania poslali 230 protestných listov proti výrubu a kampaň budeme stupňovať," povedal Bartuš.
Neuspokojili ich ani čísla
Podľa Bartuša ľudí neupokojilo, že namiesto súčasných 77 tam bude vysadených náhradných 624 kusov drevín. Podľa občianskych aktivistov je sporné, či môže 20-ročný strom nahradiť ministromček na drevenej tyčke, obkolesený železným plôtikom a množstvom kríkov. Domnievajú sa, že druh a plocha zelene mali byť rozhodujúce vo viacerých návrhoch, z ktorých si mali ľudia vyberať. Takto vraj prešiel len návrh s vydláždenou plochou a malými trávnikmi, ktorý ľudí ukráti o kontakt s naozajstnými stromami.
"Neexistuje adekvátny dôvod, prečo by mali byť stromy odstránené. Nie sú v zlom zdravotnom stave, nevysychajú, ani nie sú prestarnuté. Sú súčasťou námestia a mali by tam ostať," tvrdí na svojej webstránke OZ. Dodáva: "Stromy v centre sa sadili priebežne, čo vytvára zaujímavo estetický kontrast medzi staršími smrekmi a napríklad mladými čerešňami. Nikomu nebránia v pohybe, nestoja dokonca ani v ceste novej dlažbe a betónu. Napriek tomu musia preč."
Pripomienky zapracovali
Marián Šalata, vedúci oddelenia výstavby, územného plánu a životného prostredia mestského úradu pre Korzár povedal, že v súčasnosti prebieha správne konanie na vydanie rozhodnutia o výrube stromov. Rozhodnutie doteraz nevydali. Malo by sa tak stať v priebehu krátkeho času a je naň možné reagovať. Ak padne rozhodnutie o výrube, následne vydajú stavebné povolenie na celé námestie. To má až sedem stavebných objektov. Pôvodné dreviny by podľa Šalatu mala nahradiť hodnotnejšia zeleň. Navrhli ju odborníci - špecialisti. Budúcu výsadbu považuje vedúci za "premyslenú a odborne spracovanú." Podľa neho bude mať vyššiu hodnotu, ako tá doterajšia. O viacerých stromoch ešte nie je rozhodnuté, ako napríklad o stromoch pred poštou. Ich osud bude predmetom rozhodnutia o výrube: "Pripomienky od občanov boli posúdené a sú čiastočne zapracované."