Zánik mandátu poslanca Imricha Nagya zo Somotora z apríla 2008 bol nezákonný. Rozhodol tak senát Krajského súdu v Košiciach. Ostatní štyria poslanci
Lýdia Vereščaková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
verdikt považujú za kľúčový. Predpokladajú, že rovnako súdy rozhodnú aj v ich prípadoch.
SOMOTOR. Sporný zánik ich mandátov im totiž starostka odôvodnila rovnako. Dúfajú, že potom, ako súdy potvrdia právoplatnosť ich mandátov, patový stav v obci skončí. Starostka obce Silvia Stropkayová (Smer) sa do doručenia prvého rozsudku k veci nechce vyjadrovať.
Piati poslanci prišli podľa starostky o mandáty tým, že v minulosti vykonávali práce za obec. Oznámila im to 5 dní po neúspešnom referende za jej odvolanie. "Dôvod bol u všetkých piatich rovnaký nezlučiteľnosť funkcie poslanca s funkciou zamestnanca obce. Vychádzala z toho, že uzatvorením dohody o vykonaní práce došlo k založeniu pracovno-právneho vzťahu s obcou. Tým podľa jej právnika každému z 5 poslancov zanikol mandát ex lege (zo zákona). Upozornil som, že je to nezákonné. Ona trvala na svojom. Na uvoľnené miesta dosadila náhradníkov, hoci toto právo nemá," vysvetľuje hlavný kontrolór obce Arpád Majoroš. Transparency International aj Ministerstvo vnútra postup tiež označili za nezákonný, starostka to nerešpektovala. Poslanci dali podnet na Okresnú prokuratúru v Trebišove a žaloby na civilnom a sťažnosti na Ústavnom súde.
Imrich Nagy (SMK) mal napríklad o mandát prísť, lebo robil drobné stolárske práce pre obec: "Raz v škôlke a raz v telocvični školy. Pracoval som na objednávku obce. Dohodu o vykonaní práce som na žiadosť starostky podpisoval až v druhom prípade. Bolo mi to divné, lebo s takou požiadavkou som sa nestretol, hoci robím aj pre iné obce. Vysvetlenie prišlo 24. apríla, keď mi dodatočne oznámila, že mi tým zanikol mandát poslanca."
Rovnako "pochodili" zvyšní 4 poslanci. Jednému mal dokonca mandát zaniknúť za účasť v referendovej komisii. Ešte v júni 2008 dala poslancom za pravdu Okresná prokuratúra. Skonštatovala, že mandáty im nezanikli a legálny je pôvodný poslanecký zbor. Potvrdila aj nezákonnosť pri nastupovaní náhradníkov a vyzvala starostku, aby vec dala do zákonného stavu. Starostka to nebrala do úvahy. Poslanci a kontrolór na to upozorňovali okresnú prokuratúru, tá ale už nereagovala. "Dali sme sťažnosť na Generálnu prokuratúru pre nečinnosť okresnej. Stanovisko zatiaľ nemáme," dodáva Majoroš.
Najnovším obratom v kauze je verdikt súdu. Ústavný súd sťažnosť predbežne prerokoval a postúpil na Krajský súd v Košiciach s argumentom, že vo veci je príslušný konať on. Krajský súd dal minulý týždeň za pravdu Imrichovi Nagyovi: "Starostka a jej právnik sa ospravedlnili, že sú pracovne zaneprázdnení. Súd nikoho nevypočúval, ale rovno vyniesol verdikt. Rozhodol, že som nikdy nebol v zamestnancom obce a mandát mi teda nemohol zaniknúť."
Rozsudok majú obom stranám doručiť do 30 dní: "Sudca ale skonštatoval, že sa už voči nemu nedá odvolať. Do 5 dní od jeho doručenia musí starostka urobiť kroky na nápravu nezákonného stavu. V opačnom prípade jej hrozí pokuta až do 3 320 eur (10-tisíc korún)."
Zástupca starostky, poslanec Ján Juhász (SMK) bol pozvaný tiež. Predpokladá, že rovnaký verdikt padne aj u ostatných poslancov: "Tento je prvý a kľúčový. Potvrdil nezákonnosť, ktorá v obci panuje už takmer rok."
Starostka rozsudok nekomentuje
Starostka obce Silvia Stropkayová na otázku, či vie o rozsudku v prospech poslanca Nagya, odpovedala: "Rozsudok ešte nemám, preto sa k nemu nemôžem vyjadriť." Pripustila ale, že o jeho približnom obsahu vie aj to, že sa voči nemu nedá odvolať. O tom, ako bude postupovať a či umožní legálnemu zboru začať fungovať, nechcela polemizovať: "Presný obsah rozsudku nepoznám. Do jeho doručenia je predčasné hovoriť, aké právne kroky budú nasledovať." Pripomenúť treba, že ešte v júni 2008 nebrala na vedomie upozornenie Okresnej prokuratúry v takmer rovnakom duchu ako verdikt súdu. Vtedy sa ohradila, že kľúčové pre ňu bude rozhodnutie súdov.
--- GENÉZA ---
Dva nefunkčné zbory
Legitímny poslanecký zbor naposledy zasadal pred rokom, vo februári 2008. Následne sa konalo referendum. Po ňom starostka "odvolala" 5 z 9 poslancov. Na ich miesta nastúpili sporní 4 náhradníci. Na rokovaniach im kontrovali 4 pôvodní poslanci. Zbor sa tým zablokoval. Piatym "poslancom náhradníkom" sa napokon stal Ernest Trella. Zánik mandátov nikdy neuznal, ale odmietol sa vzdať mandátu. Dilemu riešil tým, že na zastupiteľstvá prišiel, ale zdržal sa alebo nehlasoval. Súbežne so "sporným" zasadá aj legitímny poslanecký zbor. Zvoláva ho zástupca Ján Juhász. Tento zbor ale neuznáva starostka. V obci je patový stav. Reálne fungujú dve zastupiteľstvá, ale právne ani jedno. "Starostkine" nemôže prijať žiadne uznesenie, lebo nehlasuje nadpolovičná väčšina poslancov. "Poslanecké" síce rokuje, rozhoduje a prijíma uznesenia, ale obec sa nimi neriadi, lebo starostka ho neuznáva.